Araç Km Sorgulama

Araç km bilgisi özellikle ikinci el araç alımlarında sıkça sorgulanmaktadır. Satıcının verdiği kilometre bilgisine güvenmeyen alıcılar farklı yöntemlerle almayı planladıkları aracın kaç kilometrede olduğunu kolayca öğrenebilirler.

Araç kilometre sorgulamalarının tamamı ücretlidir. Ücretsiz km sorgulama yapılamamaktadır.

Kilometresi yüksek olan bir aracın değeri düşecek, aynı oranda fiyatı da azalacaktır. Bu nedenle ikinci el araç alımlarında kilometre bilgisine güvenmediğiniz araçlar için sorgulama yapabilirsiniz.

Araç kilometre sorgulamaları şu şekilde yapılmaktadır;

 • PTT
 • Tüvtürk web sitesi
 • Oto ekspertizler
 • SMS
 • Sigortam 360 uygulaması
 • 118 90 hattı
 • Mobil uygulamalar

PTT KM SORGULAMA

PTT Araç Kilometre Sorgulama

 • PTT’den kilometre bilgisini öğrenmek için https://hgs.epttavm.com/ sitesine tıklayın.
 • “KM Sorgula” bağlantısına basın.
 • “Kilometre ve Muayene Sorgula” isimli bir form açılacaktır. Bu formda kilometresini öğrenmek istediğiniz aracın plakasını ya da şasi numarasını yazarak tüm kayıtları görüntüleyebilirsiniz.
 • Forma mail adresinizi yazdıktan sonra “İleri” butonuna basın.
 • Ödeme yapacağınız ekran gelince kart bilgilerinizi girin.
 • Kartın üstünde yazan isim ve soy isim, kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve arka yüzde yer alan CVC kodunu girdikten sonra “Ödeme Yap” butonuna tıklayın.

PTT ile yaptığınız kilometre sorgulamalarında 24.07.2013 tarihinden sonraki tüm kayıtları görebilirsiniz. PTT ile tüm sorgulamalar 6 TL karşılığında yapılmaktadır. Ödemenizi yaptıktan sonra arama sonucu mailinize birkaç dakika içinde gelecektir.

TÜVTÜRK ARAÇ KİLOMETRE SORGULAMA

 • https://www.tuvturk.com.tr/ adresine gelin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Araç Muayene Sorgulama” yazan yere basın.
 • Açılan sayfadaki forma plakanızı ve muayene rapor numaranızı yazın.
 • 5 haneli güvenlik kodunu yazarak “Sorgula” butonuna tıklayın.

Sorgulamanızın ardından istasyon ismi, hizmet şekli, muayeneye gireceğiniz tarih ve muayenenin sonucu ekrana görünür. Aracın kilometresi ise muayene sonucu yazan yerde görünür.

TÜVTÜRK araç sorgulamalarında yalnızca kendi aracınıza ait km sorgulaması yapabilirsiniz. Almak istediğiniz bir araç için kilometre bilgisini öğrenmek isterseniz araç sahibi ile anlaşmanız gerekir.

Araç sahibi muayene rapor verirse ya da sizinle birlikte siteden sorgulama yapmayı kabul ederse aracın gerçek kilometre bilgisine ulaşabilirsiniz.

Eğer sorgulama sonrası satıcının verdiği kilometre sonucu ile ekrandaki sonuç aynı değilse muhtemelen aracın göstergesiyle oynanmıştır. Bu durum son dönemlerde çok sık yapılmaktadır.

Aracın fiyatını daha yukarı çekmek için satıcılar bazı ustalarla anlaşarak gösterge ayarlarını bozmakta ve kilometreyi daha az gösterebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız satıcı zaten TÜVTÜRK’ten ya da başka bir sorgulama seçeneğinden kilometre bilgisini öğrenmenizi istemeyecek ve sorgulamaya yanaşmayacaktır. Bu yüzden en güvenilir sonuç için bir ekspertize gitmenizde fayda vardır.

OTO EKSPERTİZ KİLOMETRE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İkinci el araç alırken aracın durumuyla ilgili bilgi almak için en güvenilir kaynaklardan biri oto ekspertizleridir. Alıcılar bulundukları bölgedeki bir ekspertize araç sahibiyle birlikte giderek almak istedikleri aracı detaylı bir şekilde kontrol ettirebilirler.

Ekspertiz raporunda araca yapılan tüm işlemler bazı testler yoluyla öğrenilebilir. Yapılan boyalar, değişen parçalar, çalışmayan ya da sorunlu parçalar gibi pek çok bilgiye ekspertiz raporuyla detaylı bir şekilde öğrenilebilir.

Oto ekspertizler bulunduğunuz yere göre 150 TL ile 350 TL arasında bir fiyat isterler. Bu fiyatı ödeyerek şüphe duyduğunuz ya da satıcının verdiği bilgilerden emin olmak istediğiniz aracı gösterebilirsiniz.

SMS ile KM SORGULAMA

SMS’le kilometre bilgisi sorgulamak için 5664 hattını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken “PLAKA” yazarak 5664’e yollayın. Bu işlem tüm operatörlerde aynı şekilde ücretlendirilmekte olup yalnızca 11,25 TL’dir.

SİGORTAM 360 UYGULAMASI İLE KİLOMETRE SORGULAMA

Sigortam 360 uygulaması Sigorta Bilgi Merkezi’nin sürücülere sunduğu ücretli bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanmak için sisteme üye olmanız ve kart bilgilerinizi tanımlamanız gerekir. Sisteme üye olduktan sonra istediğiniz zaman plaka bilgisi girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortam 360 uygulamasını kullanarak aracın kilometresini şu şekilde öğrenebilirsiniz;

 • sbm.org.tr sitesine tıklayın.
 • Üst menüden “Sorgulamalar” ekranına basın.
 • Sigortam 360 hizmetini tıklayın.
 • Açılan forma plakayı yazarak “Hemen Sorgula” butonuna basın.

Arama sonucunda sorguladığınız aracın kaç kilometrede olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Sigortam 360 uygulamasıyla arama yapmak 10 TL olarak ücretlendirilmiştir.

11890 KM SORGULAMA

118 90 hattı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sunduğu hizmetlerden bir tanesidir. Bu yöntemle internetten sorgulama yapmak istemeyen sürücüler telefonla aracın kilometre bilgisi hakkında bilgi sahibi olabilirler. Sorgulama bedeli tüm operatörlerde aynıdır ve dakikası 7,25 TL’dir.

MOBİLDEN ARAÇ KİLOMETRE BİLGİSİ SORGULAMA

Android ya da iOS telefonlara yüklenen uygulamalar yardımıyla bulunduğunuz yerde anında km sorgulaması yapabilirsiniz. Bir çok araç kilometre sorgulaması vardır, bunların içinde en çok kullanılanı ve en doğru sonuç vereni PTT HGS mobil uygulamasıdır.

 

Uygulamaları kullanabilmek için sisteme giriş yapmalı ve plaka bilgisi girmelisiniz.

Sonuç olarak almayı düşündüğünüz ikinci el araçlarda göstergeler ile oynanmış olabilir ve araç, göründüğü kilometreden daha yüksek bir kilometreye sahip olabilir.

Eğer baktığınız araç eski görünüyor fakat kilometresi çok düşükse ve fiyatı da piyasa şartlarının üstündeyse aracı satın almadan önce kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Yorum ekle