Araç Muayene Sorgulama

Araç Muayene Durumu Sorgulama Tüvtürk

Türkiye sınırları içerisinde araç muayene işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır ve işlemler için öncesinde randevunun alınması çok önemlidir. Bu noktada araçların muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi için telefon aracılığı ile randevu almaları gerekmektedir.

Yanı sıra randevu alma işlemleri internet üzerinden online sistemler aracılığı ile de gerçekleştirilmektedir. İnternet üzerinden alınmak istenen randevular için ekrandaki formun düzenli bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Formun doldurulması ile birlikte araç muayenesi için gereken işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Tüm bu sürecin tamamen ücretsiz olması da gereksiz sıra beklemelerine sebebiyet vermeden kısa sürede gerçekleşmektedir.

Araç Muayene Sorgulama İşlem Basamakları Nelerdir?

 Belirli periyotlarda araç muayenesinin yapılmasının gerekli olduğu bilinmektedir. Araçlar için muayene randevusu alma işlemleri TÜVTÜRK’ün internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Aksatmadan yapılması gereken araç muayeneleri için 5 adımda randevu almak mümkündür.

Araç Muayene Gerekli Belgeler

  1. İnternet sitesine giriş yapılır ve ilk olarak aracın plaka numarası, araç cinsi seçilir. Yanı sıra araca ait ruhsat bilgilerinin de girilmesi gerekir. Araç tipi; otomobil, kamyonet, traktör, çekici gibi seçeneklerden oluşur ve en uygun seçenek tercih edilir.
  2. Bir sonraki aşamada ise aracın muayenesinin geçerlilik tarihinin ve randevu  tarihi ile ilgili  bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
  3. Üçüncü adımda TÜVTÜRK istasyonlarının hangisinden hizmet alınacağı belirtilmelidir.
  4. Dördüncü adımda aracın ruhsat bilgilerinin tamamının detaylı biçimde girilmesi sağlanmalıdır.
  5. Son aşama olan beşinci adımda ise kişisel bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi gerekmektedir. Bu işlem basamakları takip edildiğinde randevunun kolaylıkla alınması sağlanabilmektedir.

Araç Muayene Randevu Nasıl İptal Edilir?

Online sistem üzerinden gerçekleştirilen randevu işlemlerinin iptal edilmesi de mümkündür. Randevuların iptal edilmesi ya da değiştirilmesi için TÜVTÜRK üzerinden gereken işlemler yapılmaktadır. Randevuların nasıl iptal edileceğine gelince:

  • TÜVTÜRK merkezlerini telefon ile aramak,
  • İnternet üzerinden iptal işlemi gerçekleştirmek adımlar arasında yer almaktadır.

Araç muayene kontrolleri için çeşitli nedenlere bağlı olarak gidilemeyecek bir durum olduğunda randevuların iptal edilmesi gerekmektedir. İptal işlemler resmi site aracılığı ile gerekli alanlara girilerek yapıldığı gibi yanı sıra 0850 222 88 88 numaralı telefon üzerinden TÜVTÜRK ile iletişime geçildiğinde çağrı merkezindeki müşteri temsilcilerinin destekleri ile işlemlerin iptal olması sağlanabilir.

 Araç Muayene Kriterleri Nelerdir?

Araç muayene randevu alma oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Konuya ilişkin detaylı açıklamaların yapılmasından sonra muayene kriterlerinin de neler olduğunu bilmek önemlidir.

Bu kriterlere dikkat edilmediğinde araç tam not alarak çıkış sağlayamaz. Yani aracın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesi için aracın fiziksel durumunun son derece iyi olması beklenir. Yanı sıra araçta kayıtlı trafik borucunun olmaması da önemli bir detaydır.

Bu nedenle mevcut trafik cezalarının ödenmesinden sonra muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Aksi halde cezası olan araçlar muayeneden geçemezler. Bunun yanında yine araçlar için zorunlu olan trafik sigortasının da yaptırılmış olması ön koşullar arasında yer almaktadır.

Tüm bu kriterlerin sağlanması durumunda ve aracın da fiziksel durumunda bir sorun bulunmadığı anlaşıldığında araç muayenesinin yapılabilmesi mümkün hale gelebilir ve belgelerin alınması sağlanabilir.

Araç Muayene Öncesi İşlem ve Hazırlıklar

 Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Araçlar muayene edilirken egzoz gazı emisyon ölçümü de o sırada yapılmaktadır. Egzoz gazı emisyon ölçümleri uygun bir şekilde kontrol edilmektedir ve bu nedenle muayene öncesinde araç sahiplerinin bu sistemin kontrol edilmesini sağlamaları son derece önemli olmaktadır.

Bu ölçümü yaptırabilmek için yetkili servisler olduğu bilinmektedir. Bu servislerden gereken desteklerin alınması durumunda ölçüm işlemi gerçekleşebilmektedir. Yanı sıra TÜVTÜRK servisleri de egzoz ölçümlerini yaparak egzoz pulu vermektedir.

Böylelikle araç muayene edilirken bu noktada sorun yaratmaz ve muayene kolaylıkla yapılabilir. Aksi halde emisyon gazının ölçümü yapılmamış araçlar için ağır kusurlu kaydı tutularak muayene raporuna işlenmesi söz konusu olmaktadır.

Araç muayene randevu sorgulama sorusundan sonra en fazla merak edilen konulardan biri olan egzoz ölçümü hakkında gereken bilgilerin doğru bir şekilde bilinmesi ve muayene öncesinde gerekli önlemlerin hızlı bir biçimde alınması önerilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü

Randevu Sistemindeki Önemli Detaylar Nelerdir?

Araç muayene randevu alma ve sorgulama nasıl yapılır? sorusu özellikle aracı olan ve muayene öncesi ne tür işlemlerin yapılması gerektiğini öğrenmek isteyen kişiler için son derece önemlidir. Araç muayene alma işlemini yapacak olan kişiler öncesinde belirlenmiş olan gün ve saate yönelik olarak randevu almaları mümkün olmaktadır.

Yani hangi gün randevu alınacaksa önceki günlerde bunun tarih ve saat planının yapılmış olması gerekmektedir. Sistemde boş bulunan gün ve saatler otomatik olarak gösterilmekte ve tercih yapılması için kullanıcıların seçimine sunulmaktadır.

TÜVTÜRK resmi internet sitesi aracılığı ile giriş yapılmasının ardından randevu alma işlemleri için gün ve saat bilginin girilmesi beklenmektedir. Doğru seçimlerin sonrasında uygun bir zaman aralığının belirlenmesinin ardından muayene randevusu sorunsuz bir şekilde sisteme kayıt edilecektir.

Dikkat edilmesi gereken araç muayene işlemlerinde dikkat edilmesi gerektiğidir. Sistem üzerinden takip edildiğinde toplamda 5 adımda ilerlenerek istenilen bilgiler doğrultusunda işlemlerin yapılması mümkünken son aşamada hangi istasyonda yapılması gerektiği noktasında bilgilerin verilmesi mümkün olmaktadır. 

E-Devlet Sistemi Kullanılarak Araç Muayene Randevu Alma Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi birçok işlem için Türkiye vatandaşları tarafından kullanılmaktadır. Bu işlemler arasında araç sahipleri için oluşturulmuş TUVTÜRK Muayene Durum Sorgulama alanı da bulunmaktadır.  Öncelikle E-devlet sistemine giriş yapılması için T.C. Kimlik numarası ve şifrenin girilmesi gerekmektedir.

Sonrasında TÜVTURK Muayene Durum Sorgulama penceresine girilir. Buradaki sorgulama 2 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Muayene sorgu formu aracılığı ile gereken sorgulamanın yapılmasının ardından 2.aşama olan muayene sorgu sonucunun öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Tüm formlarda plaka numarası ve muayene numarası istenmektedir. Bu tür bilgilerin girilmesi ile tüm araç bilgilerinin öğrenilmesi mümkün hale gelmektedir. 

Yorumlar

Plaka değişikliği yaptım muayene eski plaka üzerine geçerliliği devam edermi
Cevap

Yorum ekle