Yakın tarihte araç alım satımı gibi işlemlerin tamamı noterlere devredildi. Eskiden araç ruhsatı yenileme için araç öncelikle muayeneye giriyordu.

Araç Ruhsat Yenileme Randevu

Daha sonra gerekli evraklarla birlikte emniyete gidiliyordu. Eski ruhsat verilir, yenisi düzenlendikten sonra alınırdı. Ancak tüm bu işlemler 2021 itibariyle noterlerde yapılmaya başlandı.

Araç Ruhsatı Yenileme İşlemleri

Geçtiğimiz yıl ruhsat yenileme işlemleri için plaka değişsin ya da değişmesin, bağlı bulunulan bölgedeki yoğunluğa bakılmaksızın randevu alınıyordu. Ancak trafik tescil işlemlerinin notere geçmesiyle birlikte randevu dönemi de sona erdi. Sadece çok yoğun yerlerde randevu alınmaktadır.

Plaka değişikliği yoksa;

Ruhsatı yenilerken aracınızın plakasını değiştirmek istemezseniz aynı gün yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. Ruhsat yenileme sırasında aracın trafik sigortasının ve muayenesinin geçmemiş olması gerekir, aksi halde önce muayene yaptırmanız sonra yenileme işlemini yapmanız istenir.

Ayrıca aracın hiçbir şekilde borcu ya da ödenmemiş cezası olmamalıdır.

Plaka değişikliği varsa;

Ruhsat yenileme sırasında plaka değişikliği de isterseniz, başvurunuzu takip eden 1 hafta içinde plakanız ve yeni ruhsatınız, noterde belirtmiş olduğunuz adrese ya da ikamet ettiğiniz adrese posta yoluyla teslim edilir.

Noterde ruhsat yenilerken plaka değişikliği olacağını önceden bildirin. Plaka numarası almayı unutmayın ve Şoförler Odası’ndan plakanızı bastırın.

Ruhsat yenileme için gerekli evraklar; kimlik ve eski ruhsattır. Plakanızı, ruhsatınızı ve kimliğinizi alarak notere gittiğinizde kısa sürede işlemler tamamlanmaktadır.

Araç Ruhsat Yenileme Ücreti 2022

Plaka değişikliği olmazsa ruhsat yenileme ücreti;

Noter belge ücreti 155,50₺
Noter ücreti 75₺
Belge baskı ücreti 35₺
Toplam 285,50₺

Plaka değişikliği olursa saydığımız ücretlere ek olarak Şoförler Odası’na ödenmesi gereken yaklaşık 25 TL’de eklenir.

Bu durumda toplamda 260 TL - 270 TL arasında bir ücret ödenmesi gerekir.

Ancak noter ücretleri şehirden şehre değişiklik gösterebilir. Ayrıca plakada kalın font gibi farklılıklar istendiğinde 2 TL – 3 TL oynama olabiliyor. Bazı Şoförler Odası bu hizmeti verirken bazıları vermez.

Plaka Yenileme ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Noterden Araç Ruhsatı Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Yoğunluğun çok fazla olduğu yerlerde noterde sıra beklememek ve daha iyi bir hizmet alabilmek için önceden randevu alınması gerekebilir. Noter randevuları TNB (Türkiye Noterler Birliği) E-Başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme giren vatandaşlar gidecekleri noteri ve randevu tarihini seçebilirler.

TNB E-Başvuru sisteminde işlem yapabilmek için öncelikle sisteme üye olmak gereklidir. Üyelik ücretsiz olup size en yakın notere giderek üye olabilirsiniz. E-Başvuru sistemi ile 3 şekilde randevu alabilirsiniz;

  • Notere gidin, yapacağınız işlemle ilgili ıslak imza atın ve randevunuzu alın.
  • Notere gidin, yapacağınız işlemle ilgili elektronik imza atın ve randevu alın.
  • Notere gitmeden işlem başvurusu yapın.

Trafik Tescil İşlemleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Başvuru yaptığınızda sistem size “Başvuru Numarası” verir. Bu numara başvuru yaptığınızda belirttiğiniz e-mail adresine gönderilir. Bu nedenle başvuru sırasında verdiğiniz e-mail adresinin güncel ve devamlı kullandığınız bir adres olmasına dikkat edin.

Yorum ekle