ASAT Borç Sorgulama

Antalya’daki su ve atık su sürecini yöneten kuruma yönelik borcun sorgulanması için birden fazla yöntem kullanılabilir. Zamanında ödenmeyen su faturası nedeniyle kesintiye maruz kalmak mümkündür.

Böyle bir durumla muhatap olmak istemeyen kişilerin su faturası borçlarını öğrenmelerini sağlayacak yöntemler şöyle:

ASAT borç sorgulama nasıl yapılır?

Su faturanızın ne kadar olduğunu merak eden abonelerin tesisat no veya abonelik numaraları ile online.asat.gov.tr/fatura-borç sitesi üzerinden borç sorgulama işlemi yapmaları mümkün. Bu yönteme alternatif olarak ALO 185 hattı üzerinden ASAT abone hizmet birimine ulaşılabilir.

ASAT su borcu ödeme

Su faturası borcunu ödemek isteyen kişiler ASAT’ın online ödeme sistemi üzerinden tahsilat işlemleri yapılabilir. Banka veya kredi kartı kullanmak suretiyle ödeme gerçekleştirilebilir.

Yetkili bankaların gişeleri üzerinden ödeme yapma imkanı bulunan abonelerin, internet bankacılığını kullanarak borçlarını ödemeleri veya otomatik ödeme talimatı vererek, fatura ödemelerini zamanında gerçekleştirmeleri mümkündür.

Fatura ödeme merkezleri üzerinden de su faturası borçlarını kapama imkanları bulunur. ASAT su faturası ödemeyen kişilerin su kesintilerine maruz kalma riski vardır. Bu nedenle, son ödeme tarihini geçirmeden borcun kapatılması gerekir.

Ödenmeyen su faturaları için gecikme zammı veya faizi uygulanır. Ödenmeyen faturadan sonra oluşan borcun da ödenmemesi halinde 5 günlük ihbar yazısı aboneye gönderilir. Bu süre içerisinde eski ve yeni tahakkuk eden borcun ödenmesi gerekir. Ödemenin yapılmaması halinde, su kesintisi ile karşılaşmak mümkündür.

ASAT yeni abonelik işlemi

ASAT su abonelik işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilgili birimin yetkili birimine müracaat etmesi gerekir. Mesken, inşaat, iskanı alınan bina ve yapı, gecekondu için ayrı belgelerin hazırlanması lazımdır.

Talep edilen bilgilerin hangileri olduğuna yönelik bilgiye ASAT resmi sitesinden ulaşılabilir. Yine aynı şekilde ilgili birimin yetkili gişeleri üzerinden ASAT abonelik iptalini yapmak da mümkündür. Abonelik iptalinin gerçekleşmesi için ilgili abonenin su borcunun olmaması gerekir.

Borcu olmayan abonenin iptal işlemi gerçekleşir ve abone ücret iadesi yapılır.

Yorum ekle