Astsubay Maaşları 2021

Astsubay maaşları her yıl Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmektedir.

Buna göre en düşük 2021 astsubay maaşı ortalama 4.500 TL, en yüksek astsubay maaşı ise ortalama 9.100 TL civarındadır.

Astsubay maaşları kıdeme, tazminata, sınıfa, görev yapılan bölgeye, medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişmektedir.

ASTSUBAY NEDİR? RÜTBELERİ NASIL SIRALANIR?

Astsubay kıdem olarak subaydan düşük olup er ve erbaşlardan daha yüksek konumdadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kara, deniz ve hava kuvvetlerinde görev alabilirler.

Emir komuta zincirinde bulunan en kritik pozisyonlardan biri olan astsubaylar binlerce rütbesiz personeli idare etmekle sorumludurlar.

Astsubaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yanı sıra Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda çalışırlar. Astsubayların rütbe sıralaması şu şekildedir;

  • Astsubay kıdemli başçavuş
  • Astsubay başçavuş
  • Astsubay kıdemli üstçavuş
  • Astsubay üstçavuş
  • Astsubay kıdemli çavuş
  • Astsubay çavuş

ASTSUBAY ÖZLÜK HAKLARI NEDİR?

Astsubayların özlük hakları dereceye, kademeye, kıdeme ve rütbeye bağlı olarak artmakta ve 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na göre belirlenmektedir.

Tüm personellerin göreve başlayabilmeleri için 2 yıllık bir eğitimden geçmeleri gerekir. Bu eğitim, Astsubay Meslek Yüksek Okulu ön lisans programı ile yapılır.

Liseyi bitiren adaylar sınava girerek Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nu kazanırlar ve eğitim görmeye hak kazanırlar. 2 yıllık süre içinde eğitimi tamamlayamayan adaylar başarısız olurlar ve astsubay olamazlar. Eğitimlerini başarıyla bitiren adaylar ise Astsubay Öğrenci rütbesine çıkarlar.

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR?

Astsubay adayları, meslek yüksek okulunda gerekli eğitimleri aldıktan sonra en düşük rütbe olan astsubay çavuş olarak görev yapmaya başlarlar.

Astsubayların aldıkları ortalama maaş 6.530 TL civarındadır. Bu maaş alınan ödeneklere göre artabilmektedir. Örneğin terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı doğu bölgelerinde görev yapan astsubaylar, terör tazminatı olarak 1100 TL ek ödeme alırlar. Eğer bu kişiler evli ve çocuklu ise bu miktar daha da artar ve 7 ya da 8 binlere kadar çıkabilir.

YENİ MEZUN OLAN ASTSUBAY NE KADAR MAAŞ ALIR?

İlk kez görev yapacak olan bir astsubay 4.500 TL civarında bir maaş alır. Yeni mezun astsubayların kıdemi ve rütbesi arttıkça alacakları maaş da artar.

ASTSUBAY KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?

Astsubaylıkta en yüksek rütbe kıdemli başçavuştur. Bu kişiler meslekte 20 yılını doldurmuş astsubaylardan oluşmaktadır. Başçavuş Maaşları yaklaşık 6 bin 500 TL civarındadır.

Terör riski bulunan yerlerde görev yapan kıdemli başçavuşlara her ay 1100 TL ek ödeme yapılmaktadır. Bu tutar, evli ve çocuklu çalışanlarda daha da artmaktadır. OYAK ödemeleri de maaşa eklenince bir astsubay kıdemli başçavuşun maaşı 9 bin TL’yi aşmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan tüm personellerin yıpranma payı bulunur. Bu sayede TSK personelleri daha erken emekli olabilmektedirler.

Sonuç olarak  Bu tutarlar, rütbe, görev yeri, çocuk sayısı ve kıdem gibi pek çok faktörden etkilenerek artabilmektedir.

Yorum ekle