Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş Plaka Sorgulama

Bu yıl yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 24 milyon aracın trafikte olduğu tespit edilmiş, firmaların sunduğu kampanyalarla sıfır araç satışı artarken ikinci el araç satışında da fiyatlar yükseldiği gibi satışlarda artmaktadır. Özellikle yeni araç alan kişiler tescil işlemlerini yaptıktan sonra plaka almak isterken isminin baş harfiyle veya bulunduğu ilin plaka serisine göre özel plaka almak istemektedir.

Daha önceden E Devlet sisteminde yer alan boş plaka sorgusu art niyetli kişiler tarafından kullanılmaya başlanılması üzerine sistem üzerinden kaldırılmıştır.

Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Diye düşünenler plaka alacakları illere göre bazıları sistem üzerinden boşta bulunan plakaları internet sitelerinde duyurmaktadır. Emniyet Müdürlüklerinin sitelerine girerek hangi plakaların boşta olduğunu görebilirsiniz.

Eskişehir Boş plaka sorgulama ve tahsis sayfası (rezervasyon yapılabilen plaka aynı zamanda boştadır.)

Sakarya Plaka Tahsis

DİĞER İLLERİMİZDE BOŞ PLAKA VE REZERVASYON İŞLEMLERİ SORGULAMA YÖNTEMİ

http://www.İLADI.pol.tr/Sayfalar/PlakaTahsisGiris.aspx (İL ADI YAZAN YERE KENDİ İLİNİZİ YAZARAK SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ.)

 İkinci el arama alım satımında genellikle ekstra masraf çıkmaması için araç alımı yapan kişiler plaka değişikliği yapmamaktadırlar. Plaka değişikliği yapmak isteyenler ise ikinci el olduğu için plaka seçiminde genellikle seçici davranmamaktadırlar. Özellikle bazı sektörde görevli bulunan kişiler araçlarında plakalarının harf gruplarının yaptıkları mesleğe göre almayı tercih etmektedirler. Örneğin Avukatlık mesleğini yapanlar AV, doktor olanlar DR, polis olarak görev yapanlar ise PLS olan plakaları tercih etmektedirler.

Bulunduğu ilde bu harf gruplarının olup olmadığını öğrenmek isteyenler Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap aramaktadırlar. Her ilde açık olmayan boş plaka sorgulama sisteminden dolayı plaka almak isteyenler Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine gittiklerinde eğer ki yardımcı olacak kimse yok ise sıradan plaka almaktadırlar.

Hangi İllerde Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Diye düşünenler özellikle Büyükşehirler de plaka almak isteyenler hangi harf gruplarının yer aldığını alt sınırı ve üst sınırlarını Gelirler İdare Başkanlığının GİB adresinden bulundukları il üzerine tıkladıklarında görebilmektedirler. Hangi harf grubunun merkeze ait olduğunu veya hangi ilçede yer aldığını görebilirler. Talep etmiş olduğunuz plakanın boşta olup olmadığını öğrenmenin bir diğer yolu ise bulunduğunuz İlin Emniyet Müdürlüklerini arayarak telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Bunun yanında kişiler aldıkları araçlara isimlerine veya şirket isimlerine ait özel plaka almak istemektedirler. Burada istediğiniz plaka başkasının üzerine kayıtlı değil ise şirketinize ait gerekli evrakları teslim ettiğinizde yıllık 5 ile 15 bin TL arasında değişen özel plaka vergisi ödeyerek sahip olabilirsiniz.

 Adınıza ait özel plaka almak isteyen kişiler ise yine plakanın boşta bulunması durumunda Emniyet Müdürlüğüne yapacakları yasal bağış sonucunda plakaya sahip olabilmektedirler. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde özel plaka çıkartmak zor olmakla küçük illerde araç azlığından dolayı özel plaka çıkartılması kolay olmaktadır. 2019 yılından itibaren plaka işleri noterler tarafından yapılacağından dolayı özel plaka işlemlerinde değişiklikler olabilir. Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Düşüncesinde hangi illerin plaka sorgulama sisteminde yer aldığını incelemek gerekmektedir. Ankara’da ikamet edenler mernis kayıt sistemine kayıtlı bulundukları ilçeye göre randevu almaları gerekmektedir. Ankara’da boşta bulunan plakaları Ankara Boş Plaka Sorgulama adresinden sorgulayarak adınıza tahsis etmiş olduğunuz plaka 24 saat boyunca bir başkasına verilmemektedir.

  Eskişehir’de ikamet edenler ise Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sorusunu Eskişehir Boş Plaka Sorgulama adresinden harf grubuna veya rakam grubuna göre sorgulama yaparak boşta olan plakaları görebildikleri gibi tüm kayıtlarda da harf grubuna göre plakaları görebilirler. Tercih ettiğiniz plakayı seçerek Adınız Soyadınız ve TC Kimlik numaranızı girerek adınıza rezervasyon yapılabilmektedir. Her gün saat 16:00’da plakalar güncellendiği için aradığınız plakayı bulmak için biraz beklemeniz gerekebilir. Bunun yanında İstanbul ve Bursa il merkezi ve ilçelerinin hangi harf grubu ile başladıkları Emniyet Müdürlüklerinin resmi internet sitelerinden öğrenebilmektedirler.

Nasıl Rezervasyon Yapılır?

Bazı Emniyet Müdürlüklerinin sitelerinde yer alan bu bilgiler ışığında sayfaya girdiğiniz andan itibaren tercih ettiğiniz plakayı bulduktan sonra plaka üzerine tıklayarak TC Kimlik Numaranız ile Ad ve Soyadınızı girdikten sonra adınıza rezervasyon yaparak 24 saat boyunca adınıza kayıt oluşturulmaktadır. Ankara Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesinde boşta plakalar yer alırken ayrıca boş plaka sorgulama isteyenler 5664 numaraya Detay boşluk Plaka yazıp gönderdiklerinde tercih ettikleri plakaya göre bilgi mesajı gelmektedir. Bilgi mesajı gelmediği durumunda istediğiniz plaka boşta demektir ki bu uygulama 7 TL karşılığında yapılmaktadır.    

 Daha önceden kullanılan sistemde plaka sorgulayan kişiler istedikleri plakanın boşta olduğunu görmesi üzerine bu plakayı talep etmekteydiler. Bu durumda Emniyette bazı sorunlara yol açtığı için sistem kapatılmıştır. Getirdiği en büyük sorunlardan birisi de şehre ait özel olarak değerlendirilen bazı plakalar İl Emniyet Müdürü veya Şube Müdürü tarafından ayrılmaktadır. Bu plakalar Bürokrasi ağırlığı olan veya şehrin ileri gelen kişileri tarafından talep edileceği için her kişiye verilmemeye özen gösterilmektedir. Tıpkı yeni seri çıkan cep telefonu hatlarının son haneleri benzer olması ve şehri temsil etmesinden dolayı bu hatların satışa çıkmaması gibi bu plakalarda boş olarak gösterilmemektedir.    

Adınıza Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 Aracını satın alan kişi plaka değişikliği yapmak istediğinde genellikle sırada bulunan plakalar sayılarak arasından birisinin tercih edilmesi istenilmektedir. Gönül ister ki tüm illerde Boş Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap olarak resmi internet sitelerinde yer açarak vatandaşlara bu hizmeti sunmalarıdır. Plakasını değiştirmek veya yeniletmek isteyen kişiler gerekli evraklarını hazırlayarak illerin durumuna göre randevu aldıktan sonra müracaatlarını yapmaktadırlar. İşlemlerini halleden kişiler plaka basımı için Şoförler Odasına giderek basım işini halletmeleri gerekmektedir. İkinci el araç alım ve satım işlerinde eskiden plaka değişikliği zorunlu iken artık bu zorunluluk ortadan kalkmış bulunmaktadır. Özellikle büyükşehirde oturan kişiler araç sigortalarının yüksekliğinden dolayı plaka değişikliği yapmamaktadırlar.

 Kimilerine göre sıradan bir durum olan ancak bazıları için önem arz eden sevdiklerinin, tuttukları takımın, bağlı bulundukları partinin veya şehrin baş harflerinden oluşan plakayı bulmayı amaçlamaktadırlar. Amacını gerçekleştirmek isteyen kişiler plaka alacakları zaman yardım yapmaktan kaçınmayacakları gibi birazda çevrelerinin geniş olması gerekmektedir. Türkiye’de her ilde rağbet gören GS, BJK, FB, TS, CHP, AKP ve MHP gibi harf gruplarını oluşturan plakalara ulaşmak neredeyse imkansız haldedir. Ayrıca büyükşehirler de harf grupları ilçelere göre tahsis edildiği için sizin her ilçeden plaka alma şansınız bulunmadığından mernis sistemine kayıtlı adresinize bağlı İlçe Müdürlüğünde hangi harf grubu mevcut ise ondan almanız gerekmektedir.     

Sonuç Olarak; maalesef bu sorunun cevabını belirli iller haricinde bulma şansları bulunmamaktadır. Araba almayı düşünüyorsanız almadan hemen önce Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek açıkta olan plakaları görmenizde ve bir tanıdığınızla gitmenizde yarar bulunmaktadır. Acı ama gerçek olan bu durumu göz önüne alan herkes boşta olması durumunda istediği plakayı alma şansları bulunmaktadır. Bazı illerde 3 harfli plaka uygulamasına yeni geçiş yaptıkları için başka illerde ikamet eden kişiler bu illerden plaka almaları için tanıdıklarının olması ve geçici olsa da bir satış işlemi yapmaları gerekmektedir. Adına veya şirketine ait özel plaka almak isteyenler ise yıllık ödeyecekleri vergiyi kabul etmeleri dahilinde istedikleri plakayı alabilirler.

Yorumlar

xxBEKxx var mı elinizde
Cevap
06 MK 001 varmı kaç para
Cevap
istanbul kartalda oturuyorum 34 MLD bos plaka var midir
Cevap
34 CGD 37 varmı
Cevap
34 FB olsun istanbul bahçelievlerde ikamet ediyorum. Uyumlu rakamlı FB plaka varmıdır?
Cevap
Bahçelievler trafik şube de boş olan FB plaka no
Cevap
31 sik 69 var midir
Cevap
06 BTL 01
boşta mıdır? Fiyatı nedir acaba?
Cevap
48bt009 bu plaka varmı
Cevap
34EMR061 keşke benim olsa
Cevap
başı sonu önemli değil harfleri 'MRT' olması yeterli
Cevap

Yorum ekle