Enerjisa Borç Sorgulama

Enerjisa Borç Sorgulama

Ülkemizde elektrik dağıtım hizmeti sunan firmalar her ilde farklılık gösterir. Elektrik borcunuzun sorgulanması için bağlı olunan firmanın online hizmet veya farklı kanalları kullanılabilir. İlk olarak bağlı olunan elektrik şirketinin belirlenmesi ve sonrasında da, firmanın kestiği fatura bedelini öğrenmek için sorgulama yapılabilir.

Enerjisa borç sorgulama nasıl yapılabilir?

Enerjisa şirketine bağlı abonelerin faturalarını öğrenmek ve kuruma olan borç miktarlarını görebilmek için izlemesi gereken farklı yollar var. Kolay bir şekilde sorgulama işlemini yerine getirmek ve borç ödemesi yapmak üzere Enerjisa tarafından sunulan online hizmet kanalının kullanılması lazım. Online ödeme sistemi üzerinden 500 liraya kadar olan borçların ödemesi yapılabilir. Ödeme yapmak için https://online.enerjisa.com.tr/ sitesine ulaşılabilir. Bu sistem üzerinden geriye dönük tüm borçların sorgulaması yapılabilir.

Sözleşme numarası gerekli mi?

Enerjisa borç sorgulama işlemi için sözleşme no gerekir. Fatura üzerindeki sözleşme numarasını borç sorgulama butonuna yazarak, ödemesi yapılmayan faturaların listesine ulaşılabilir. Faturanın kesim tarihinden sonraki 10 gün içerisinde borcun tahsil edilmesi lazımdır. Tahsil edilmeyen ve üst üste biriken elektrik borçlarından dolayı yasal süreç işletilebilir. Bu nedenle abonelerin borçlarını ödemeleri konusunda hassas ve dikkatli davranmaları önemlidir.

Müşteri hizmetleri üzerinden borç sorgulama işlemi

Enerjisa borç sorgulama işleminin farklı bir yolu daha vardır. İlgili firmanın müşteri hizmet birimin aranması ve sözleşme numarası üzerinden tahakkuk eden borç miktarının öğrenilmesi mümkündür. Bunun için 444 4 372 numaralı Enerjisa müşteri hizmetleri biriminin aranması lazımdır. Müşteri hizmetleri üzerinden sadece borç bilgisi yapılabilir. Fatura borcun tahsil edilmesi mümkün değildir. Fatura borcunun tahsiline yönelik online işlemler kanalı kullanılabilir, ya da, fatura ödeme merkezleri üzerinden borç ödemesi gerçekleştirilebilir.

Elektrik borcu ödenmemesi durumunda ne yaşanır?

Elektrik dağıtım firması tarafından kesilen faturanın ödenmesinin şirket tarafından belirlenen son ödeme tarih aralığı içerisinde yapılmasına dikkat edilmesi elzemdir. Aboneye sunulan fatura, aynı zamanda da bir beyanname yerine geçer. İlk ödemenin geciktirilmesinden sonraki gelen borcun da borcun da zamanında ödenmemesi, yasal takip işlemleri başlatılır. Ayrıca abonenin elektrik kullanma hakkı sonlandırılır.

Elektrik faturası neden gelmedi?

Henüz evi yeni taşınan birisine ilk ay elektrik faturası gelmeyebilir. Bunun nedeni, elektrik faturası kesim tarihi itibari ile çok fazla elektrik tüketilmemiş olması ve bundan sebep elektrik faturası kesiminin bir sonraki döneme ertelenmesidir. Sayacın okuma zamanının gelmemiş olması da, aynı durumu ifade eder. Ancak kesin durum ile alakalı bilgi edinmek ve faturanın neden gelmediğine yönelik merakınızı gidermek için Enerjisa danışma hattının aranması gerekir. Sayaç numaranız üzerinden elektrik fatura bilgisine erişim sağlanır ve son durum yetkili kişi tarafından size aktarılır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile