Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2020

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evinde hasta, yaşlı ya da engelli hastaya bakan kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım parası ödenmektedir. Evde bakım maaşı 2020 yılı itibariyle 1,402,65 TL olarak belirlenmiştir.

Engellilik oranı yüzde 50 ve üstü olan kişilerin mağdur olmaması ve bakım masraflarının karşılanması için ödenen evde bakım maaşı zamlı olarak verilmeye başlandı. Buna göre, evde bakım maaşı kişi başı geliri asgari ücretin altında olan ailelere evde bakım parası adı altında her ay belli bir oranda maaş yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden evde bakım maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken turkiye.gov.tr E devlet kapısının ilgili sayfasına açınız, ardından TCKM ve şifre ile e-Devlet sitesine giriş yapınız. Maaş sorgulama ekranı direkt karşınıza çıkacaktır. Bu ekrandan detaylı aylık engelli bakım maaşı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Yatan İller

Evde bakım parasının yattığı iller an itibariyle 56 tanedir. Bu iller şunlardır;

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Aksaray, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır ve Karabük’tür.

Evde bakım maaşı yatan iller ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı. Evde bakım parasının ödenme tarihleri doğum yılının son rakamına göre genellikle şu şekildedir:

  • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ile bitenlere her ayın beşinci günü
  • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 ile bitenlere her ayın altıncı günü
  • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 ile bitenlere her ayın yedinci günü
  • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 ile bitenlere her ayın sekizinci günü
  • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 ile bitenlere her ayın dokuzuncu günü

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri

Evde bakım maaşı gelir kriteri kalkacak mı? Evde bakım parasından faydalanabilmek için kişi başına düşen gelir 2018 yılında 967,27 TL idi. 2019 evde bakım kişi başına düşen gelir ise 1,129 TL olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl evde bakım maaşı almak isteyen kişilerden geliri 967 TL ile 1,200 TL arasında olanlar reddedilmişti. Ancak bu yıl bu rakam yükseltildiği için aynı geliri alan kişiler tekrar başvuru yapabilirler.

Evde Bakım Maaşı Hesaplama

Evde bakım maaşı miktarı hesaplanırken eve giren toplam gelir, evde yaşayan kişi sayısına bölünür. Böylece kişi başına düşen gelir bulunur. Daha sonra asgari ücretten asgari geçim indirimi (AGİ) çıkarılarak bu sayının 2/3’ü hesaplanır. Bu rakam 2019 yılı itibariyle:

(2020,91 TL – 191,88 TL) x 2 /3 = 1219,35 TL’dir. Eğer kişi başına düşen gelir 1219,35 TL’den çoksa evde bakım maaşı alınamaz.

Örnek verecek olursak; bir evde 5 kişi yaşıyor ve eve giren toplam gelir aylık 2500 TL ise, evde bakım maaşı hane gelir hesaplaması yapılırken ilk olarak geliri kişi sayısına böleriz.

2500 / 5 = 500 TL (evde yaşayan kişi başına düşen gelir)

Bu rakam asgari ücretin 3’te 2’si olan 1219,35 TL’nin altında olduğu bu evden yapılan evde bakım maaşı başvuruları kabul edilecektir.                                             

Sonuç olarak evde bakım parası, aylık geliri asgari ücretten düşük olan, çalışmayan ya da sağlık masraflarını karşılamakta güçlük çeken vatandaşlara devletin sunduğu yardımlardan biridir. Bu yardımı alabilmek için kişi başı aylık gelirin asgari ücretin 3’te 2’sini geçmemesi gerekir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile