Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Çektiğiniz fotoğrafları düzenleyebileceğiniz pek çok uygulama vardır. Bu uygulamaların pek çoğu hem bilgisayarda hem de akıllı telefonlarda çalışmaktadır. Ancak bazıları yalnızca Android ya da iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda sizler için 2021'in en iyi fotoğraf düzenleyicilerini paylaştık.

Bilgisayar İçin En İyi Fotoğraf Düzenleyiciler

Telefonla ya da bir fotoğraf makinesi ile çektiğiniz fotoğrafları düzenlemenin en rahat yolu bilgisayardır. Büyük ekran, yüksek çözünürlük ve mause /klavye desteği ile kısa sürede istenilen efektler çekilen fotoğraflara eklenebilir.

PC için kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf düzenleyiciler şunlardır;

  • Photoshop: Adobe firmasının piyasa sunduğu Photoshop çok eski bir fotoğraf düzenleme programıdır. Pixel tabanlı bir uygulama olan Photoshop daha çok profesyonel fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Photoshop ile fotoğraflarınıza aklınıza gelebilecek her türlü efekti verebilir, rengini değiştirebilir, kırpabilir ya da başka fotoğraflarla birleştirerek kolaj yapabilirsiniz.
  • Pixlr: Photoshop’a bir alternatif olarak kullanılabilen Pixlr programı ile profesyonel çalışmalar yapılabilir. Pixlr programını hem online olarak hem de mobil cihazlardan kullanabilirsiniz. En iyi fotoğraf editörlerinden biri olan Pixlr, her yaştan kullanıcı tarafından çalıştırılabilir. Basit menüleri, kolay filtre kombinasyonları ile kısa sürede fotoğraflar istenilen hale getirilebilir.

Telefonlar İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Akıllı telefonların gelişmiş kameraları sayesinde çok net fotoğraflar çekilebilmektedir. Bu fotoğraflara efekt vermek, yazı eklemek ya da fotoğrafın ışık ayarlarını yapabilmek için çok sayıda uygulama vardır.

Android telefonlar için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Snapseed

En çok kullanılan mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan Snapseed ücretsiz ve reklamsız olarak kullanılabilir. Basit arayüzü ve kullanıcı dostu menüleri sayesinde hızlı bir şekilde fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

Snapseed uygulamasındaki 28 farklı araç ile fotoğrafların görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Zengin filtre seçeneği, sosyal medyada paylaşma olanağı, farklı aydınlatma ayarları ve pek çok işlemin kolayca yapılabilmesi Snapseed uygulamasının tercih edilmesini sağlıyor.

Google’ın geliştirdiği Snapseed, hem Android telefonlarda hem de iPhone telefonlarda kullanılabilir.

En iyi fotoğraf düzenleyicisi dendiğinde ilk akla gelen uygulamalardan biri olan Snapseed ile fotoğraflarınıza sanal efektler verebilir, çeşitli çerçeveler ekleyebilir, pozlamalar yapabilir ve fotoğrafın kontrast ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraftaki istenmeyen öğeleri birkaç parmak hareketiyle ortadan kaldırabilirsiniz. RAW düzenlemeyi de destekleyen Snapseed uygulamasında kendi filtrelerinizi de oluşturabilirsiniz.

Photo Editor by Aviary

Adobe ailesinin bir üyesi olan Aviary, anlık düzenlemeler için kullanılabilecek en iyi uygulamalardan biridir. Yalnızca basit düzenlemeler için fotoğraflarda detaylı farklılıklar yapmak isteyenler için de çok kullanışlıdır.

Uygulamanın en önemli özelliği tek dokunuş ile pek çok efektin fotoğraflara verilebiliyor olmasıdır.

Aviary fotoğraf editöründe 1500’den fazla efekt, çerçeve ve kaplama ücretsiz olarak kullanılabilir. Fotoğrafın altına ya da üstüne metin ekleyebilir, renk kontrastını ayarlayabilirsiniz. Aviary uygulaması da Snapseed uygulaması gibi hem Android cihazlarda hem de iPhone telefonlarda çalışmaktadır.

Photoshop Express

Android telefonlarda en çok kullanılan fotoğraf editörü Photoshop Express uygulamasıdır. Fotoğrafları kesebilir, döndürebilir, çeşitli filtreler ekleyebilir, rengini düzeltebilir ya da efekt verebilirsiniz.

Photoshop Express ücretsiz bir uygulamadır. Düzenlediğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Pics Art Photo Studio

Şu ana kadar Pics Art Photo Studio uygulamasını 100 milyondan fazla kişi indirdi. Android kullanıcılarının en çok tercih ettiği fotoğraf editörlerinin başında gelen Pics Art Photo Studio’nun bu kadar çok indirilmesinin sebebi, fotoğrafları kişiselleştirebilme özelliğidir.

Bu uygulama ile kolayca kolaj yapabilir, fotoğrafa çizimler ekleyebilirsiniz. Pics Art Photo Studio ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır ancak kullanım sırasında çıkan reklamlar biraz rahatsız edici olabilir.

Photo Director

Çok amaçlı, ücretsiz fotoğraf düzenleme programlarından biri olan Photo Director, Android cihazlar için geliştirilmiştir. Fotoğrafın tonlarını ve renklerini hızlı bir şekilde ayarlayabilir, çeşitli efektlerle fotoğraflara zenginlik katabilirsiniz.

Air Brush

İnteraktif arayüzü ve zengin filtre seçeneği ile Android cihazlarda kolayca kullanılabilen Air Brush fotoğraf editörü ücretsizdir. Air Brush uygulamasında leke ve sivilce yok eden pek çok araç bulunur. Air Brush ile dişleri kolayca beyazlatabilir, ten rengini açabilir ve gözleri aydınlatabilirsiniz.

Toolwiz Photos Pro Editor

Toolwiz Photos Pro Editor uygulamasını kullanarak fotoğraf kolajı, yansıma efekti ve sihirli filtreler ile fotoğraflarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Uygulamada 200’den fazla araç bulunur.

Toolwiz Photos Pro Editor ile kendi filtrelerinizi yapabilir, bunları fotoğraflarınıza uygulayabilirsiniz. Yüz değiştirme, fotoğraftaki kusurları giderme ve eğlenceli kolajlar gibi pek çok özellik bu uygulamada bulunmaktadır.

You Cam Perfect

Bu uygulama özellikle portre fotoğrafları düzenlemek için kullanılmaktadır. Çok kısa sürede sorunlu fotoğrafları düzenleyebilir, kullanımı kolay filtrelerle fotoğrafları kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Kırma, döndürme, arka plan ayarı, mozaik pikselleştirme ve HDR efekti gibi çok sayıda özelliğin yer aldığı uygulamada beden küçültmek ve daha ince görünmek gibi özellikler de bulunmaktadır.

You Cam Perfect fotoğraf editörünün en sevilen özelliklerinden biri de vücut zayıflatıcı efektleri ve göz altı torbalarını giderici filtreleridir.

Photo Lab

Gerçekçi fotomontaj yapmak isteyen Android kullanıcılarının ilk tercihlerinden biri Photo Lab uygulamasıdır. Şık filtreler, ilgi çekici çerçeveler ve sanatsal efektler gibi 800’den çok efekt koleksiyonu Photo Lab uygulamasında bulunmaktadır.

Uygulamanın ücretsiz versiyonunda reklam vardır ayrıca ücretsiz sürümde fotoğraflar filigran haline çevrilmektedir.

IPhone telefonlar için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Gelişmiş kamera sistemine sahip iPhone telefonlarda çift kamera özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde daha kaliteli fotoğraflar çekilebilir ve fotoğraflara bokeh efektleri verilebilir. 2019 yılında iOS işletim sistemine sahip cihazlarda en çok kullanılan fotoğraf düzenleme uygulamaları şu şekildedir;

VSCO

VSCO uygulamasının en önemli özelliği çoklu filtreleme seçeneğine sahip olmasıdır. VSCO ile sadece fotoğraflara değil videolara da filtre ekleyebilirsiniz. Sanatsal efektler, özel diyafram ve odaklanma kontrolleri gibi özellikler sayesinde fotoğraflarda detaylı düzenlemeler yapılabilir.

Yıllık üyelik sistemi ile VSCO uygulamasına kayıt olabilir ve daha fazla araca sahip olabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz versiyonu daha kısıtlı imkanlar sunmaktadır.

Enlight

2021 Apple Tasarım Ödülü’nün sahibi Enlight uygulaması, çok çeşitli filtreleri nedeniyle tercih ediliyor. Birbirinden farklı ve bozuk fotoğrafları Enlight ile düzenleyebilir, kusursuz bir hale getirebilirsiniz. Gelişmiş rötuş yapma, çift pozlama ve fotoğrafı siyah beyaz yapma filtresi özellikleri oldukça kullanışlıdır.

Darkroom

IPhone’lar için en basit fotoğraf düzenleme uygulaması olarak bilinen Darkroom, iOS işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilmiş bir fotoğraf editörüdür. Darkroom uygulamasının arayüzü oldukça sadedir.

En çok kullanılan kesme, çevirme, parlaklık ve renk ayarı gibi özellikler tek bir ekrana konulmuştur. Eğer karmaşık menülere sahip iPhone uygulamalarını kullanmak zor geliyorsa Darkroom oldukça pratik ve kullanışlıdır.

Afterlight 2

IPhone kullanıcılarının aşina olduğu Afterlight uygulamasının güncellenmiş versiyonu olan Afterlight 2 uygulamasında metin düzenleme ekranı, filtre seçenekleri ve çift pozlama gibi yenilikler bulunuyor. Bunlara ek olarak uygulamaya eklenen yüksek kaliteli yakınlaştırma seçeneği de oldukça kullanışlıdır.

Uygulama ücretli olup sonraki uygulama içi satın almalarda ekstra para ödenmesi gerekmiyor.

Lens Distortion

Fotoğraflara ışık efekti ve süsler vermeyi sevenlerin tercih ettiği Lens Distortion uygulamasında sis efekti, yağmur efekti, kar efekti ve pırıltı efekti gibi çok sayıda özellik vardır. Dilerseniz efektleri üst üste bindirebilir birden çok efekti aynı fotoğrafta kullanabilirsiniz.

Ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan Lens Distortion fotoğrafı kırpmak, döndürmek ya da kontrastını ayarlamak için kullanılmaz.

Bu uygulamada fotoğrafın bulanıklığını artırmak ya da parlaklığını ayarlamak için çeşitli filtreler kullanırsınız.

Sonuç olarak bazı uygulamalar sadece bilgisayarda ya da sadece mobilde kullanılabilirken bazıları ise hem bilgisayarda hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda çalışmaktadır.

Fotoğraflar üzerinde ne yapmak istediğinize bağlı olarak sizin için en iyi fotoğraf editörünün hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. Karmaşık işlemler için daha kapsamlı fotoğraf düzenleyicilere ihtiyaç duyarken basit işlemler için daha sadece fotoğraf editörleri işinizi görecektir.

Yorum ekle