Gizliden Arama Nasıl Yapılır ?

Gizliden Arama

Gizliden arama telefon ayarlarından ya da kısa kod kullanarak yapılabilir. Kısa kod Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom operatörlerinin hepsinde aynıdır. Ayarlar ise telefondan telefona değişiklik gösterebilir.

Kısa Kod İle Numara Gizleme

Numara gizleme kodu Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom için “#31#” şeklindedir. Numara gizleme kodunu arama ekranına yazdıktan sonra boşluk bırakmadan aramak istediğiniz numarayı yazın ve arama tuşuna basın. Karşı tarafın ekranında numaranız “Özel Numara” olarak görünecektir. Örnek numara gizleme; “#31#05551234567” şeklindedir. Eğer karşı tarafın telefonu özel numaralara kapalı ise siz ararken telefon meşgule atar ve karşı tarafın telefonu 1 kere çalıp kapanır.

Telefon Ayarlarından Numara Gizleme

Kod yazarak değil de ayarlardan numaranızı gizlemek istiyorsanız yapacağınız işlemler çok basittir. Numaranızın kimseye görünmesini istemiyorsanız bir kere ayar yaptıktan sonra ayarları düzeltmenize ya da geri almanıza gerek yok. Ancak gizli arama yaptıktan sonra başka kişileri ararken numaranız gözüksün istiyorsanız ayarlara tekrar dönmeniz ve numaranızı görünür yapmanız gerekir.

Android ya da iPhone işletim sistemine sahip telefonlarda numara gizleme şekli farklıdır.

  • Android numara gizleme: “Arama” bölümüne girin. Seçenekler sekmesini tıklayın. “Arama Ayarları” kısmını seçin. Burada “Ek Ayarlar” sekmesine gelin, “Arayan Kimliği”ni seçin. Son olarak “Numarayı Gizle” diyin. Artık Android telefonunuzdan arama yaptığınızda numaranız karşı taraftan görünmeyecektir.
  • IPhone numara gizleme: “Ayarlar” bölümüne tıklayın ardından “Telefon” sekmesine basın. Gelen ekrandan “Aramalar” bölümüne basın ve “Numaramı Göster” seçeneğine gelin. Numaranız gözükmesin istiyorsanız “Numaramı Göster” ibaresinin işaretli olmaması yani kapalı olması gerekir. Numaranız gözüksün istiyorsanız bu ibare açık, yani yeşil renkte olmalıdır.

Numara Gizleme Açma

Numaranızı gizleyebildiğiniz gibi tekrardan görünür hale gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Turkcell numara gizleme

Turkcell aboneleri ücretsiz olarak numara gizleme servisini kullanabilirler. Numarasının devamlı gizli kalmasını isteyen Turkcell kullanıcıları turkcell.com.tr adresine tıkladıktan sonra hesaplarına giriş yapmalılar ve sırayla “Hesabım – Ayarlarım – Çağrı Ayarlarım” yolunu izlemedirler. Ayarlar kısmında “numaramı gizle” seçeneğini işaretlemelidirler. Numarasını gizlemiş, ancak numarasının artık görünmesini isteyen Turkcell aboneleri aynı şekilde turkcell.com.tr adresinden numaralarının görünmesini sağlayabilirler.

Turk Telekom numara gizleme

*253# kısa kodunu arayarak Turk Telekom aboneleri özel numara aramalarına telefonlarını açabilirler. Başka bir yol ise 7046’ya “GIZLI KAPAT” yazıp göndermektir.

Vodafone numara gizleme

Turk Telekom abonelerinde olduğu gibi Vodafone aboneleri de “*253#” kısa kodu ile ya da 7046’ya “GIZLI KAPAT” yazarak numara gizlemeyi açabilirler. Ayrıca telefonlarına 542 yazarak müşteri hizmetlerine direk bağlanabilir ve numara gizleme servisi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Sonuç olarak Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom aboneleri, kısa kodla, kısa mesajla ya da müşteri temsilcisini arayarak gizliden arama yapabilir ya da gizledikleri numaralarının tekrar görünmesini sağlayabilirler.

Yorumlar

2020 de gizliden arama farklı yöntemle yapılacak klasik gizliden arama yapılayamayacakmış
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

© 2020 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.