Göç İdaresi Randevu

Göç İdaresi Randevu

Göç idaresi randevuları İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün E-İkamet sisteminden yapılmaktadır. Türkiye’nin 81 ilinden herhangi birine geçiş yapan yabancılar, kaçak konumuna düşmemek için göç idaresi ikamet başvuru formunu doldurmalı ve randevu almak zorundadırlar.

GÖÇ İDARESİ RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için başvuru yapılması gerekir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından randevu için gün ve saat alınabilir.

  • Öncelikle https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresine girin.
  • Sol kısımda “İlk Kez İkamet İzni Başvurusu Yapıyorum” butonuna basın.
  • Başvuru şeklini seçin kısmında “Yeni Bir Başvuru Yapmak İstiyorum” butonuna tıklayın. Eğer daha önceden bir başvuru yapmışsanız “Başvuruma Devam Etmek İstiyorum” ya da “Başvurumun Sonucunu Görmek İstiyorum” bağlantılarına tıklamanız gerekir.
  • Yeni Başvuru bağlantısına tıkladığınızda karşınıza İlk Başvuru İşlemleri isimli bir ekran gelecektir. Bu ekranda yer alan Ön Kayıt Formu’nu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bunun için sırayla adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi, baba adınızı, anne adınızı, cinsiyetinizi, uyruk kimlik numaranızı, uyruğunuzu, Türkiye’ye giriş yapılan pasaport ya da pasaport yerine geçen belge numaranızı, iletişim tercihinizi, e-mail adresinizi ve cep telefonunuzu girmeniz gerekir.
  • Tüm bilgileri doldurduktan sonra formun altında bulunan bilgilendirme yazısına “Okudum, Anladım” işareti koyun.
  • Son olarak yalnızca harflerden oluşan 8 haneli doğrulama kodunu yanındaki boşluğa girin ve “Kaydet” butonuna basın.

Bu aşamadan sonra başvurunuz işleme alınacak ve değerlendirme neticesinde randevu alıp alamayacağınıza dair hem telefonla hem de mail adresiniz yoluyla size bilgi verilecektir. İkamet izni başvurularının onaylanma süreci en fazla 90 gündür. Başvurusu onaylanan kişiler hiçbir ücret ödemeden randevu alabilirler. Aracı kurum ya da kişilerin size ulaşıp, ikamet randevusu için ücret talep etmelerine kanmayın.

Başvurunuzun durumunu kontrol etmek için https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/DevamEdenBasvuruGiris/IlkBasvuru bağlantısına tıklayabilirsiniz. Açılan sayfaya, ön kayıt formunu doldurduktan sonra size verilen başvuru numarasını, cep telefonu numaranızı / e-posta adresinizi, yabancı kimlik numaranızı / pasaport numaranızı ve doğrulama kodunu girmeniz gerekir. “Giriş” butonuna bastığınızda başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

GÖÇ İDARESİ İLETİŞİM

Göç İdaresi telefon numarasını arayarak randevu işlemleri için bilgi almanız mümkündür. Bunun için arayabileceğiniz numara 0 850 885 22 64 numaralı hattır.

GÖÇ BAŞVURUSU İSTANBUL

İstanbul’dan randevu için göç başvurusu yapacak yabancı uyruklu kişiler https://istanbul.goc.gov.tr/ adresine girebilirler. Bu sitede E-İkamet bağlantısına tıkladıklarında yukarıda verdiğimiz linke ulaşılır. Aynı bağlantıdan randevu için ön başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bilgi almak için İThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atabilir ya da 0 212 499 40 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

BAZI ŞEHİRLERİN GÖÇ İDARE MERKEZLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • İzmir: 0 232 402 44 62 / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Antalya: 0 242 237 95 50 / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Adana: 0 322 346 35 61 / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

90 GÜNLÜK DEĞERLENDİRME SÜRESİNDE YURTDIŞINA ÇIKILABİLİR Mİ?

İlk başvuru yapan yabancılara randevu günlerinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü ikamet izni müracaat belgesi düzenler. Bu belge il Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından onaylanmalıdır. Müracaat belgesi ve harç makbuzlarının onaylı örnekleri olan kişiler her seferinde en fazla 15 gün olmak şartıyla çoklu giriş – çıkış yapabilirler.

Sonuç olarak ülkemize giren yabancı uyruklu kişilerin e-İkamet sistemine kayıt olmaları gerekir. Kayıt için gerekli başvuruları yapmayan kişiler kaçak konumuna düşmekte ve buna göre bu kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. Randevu işlemleri internetten online olarak paylaştığımız bağlantılar yoluyla yapılmaktadır.

Yorum ekle