Göz Yaşartıcı Biber Gazı Spreyi

Biber gazı olarak da bilinen göz yaşartıcı sprey burunu, ağzı, gözü ve deriyi etkileyen kimyasal bileşiklerden bir tanesidir. Biber gazının bir diğer adı da OC gazdır.

Bu kimyasal bileşik daha çok polis memurları ve askeri birlikler tarafından kullanılmakta olup, savunma amaçlı olarak siviller tarafından da kullanılmaktadırlar.

BİBER GAZI NASIL KULLANILIR?

Göz yaşartıcı sprey, parfüm kutusu gibi minik teneke kutularda satılmaktadır. Kalem tipi olarak satılan biber gazları ise cepte taşımak için daha idealdir. Biber gazını deodorant sıkarmış gibi saldırganın yüzüne ya da gözüne sıkabilirsiniz.

Spreyi ilk sıktığınızda saldırganın soluk alıp verişleri zorlaşır ve gözlerinde yanmalar meydana gelir. İlk on beş dakika son derece etkilidir. 15 dakika geçtikten sonra gazın etkileri azalmaya başlar.

Eğer kişi etkilenen bölgeyi bol su ile durularsa gazın etkisi 45 dakika ya da 1 saat içinde tamamen kaybolur. Ancak hiçbir şey yapmazsa ve cildi hassassa deride kızarıklık ve şişlik benzeri tahrişler meydana gelebilir.

Biber gazı minimum 1 metre uzaklıktan sıkılmalıdır. Açık alanlarda spreyin etkisi rüzgarın şiddetine göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 metre ya da 15 metre kadardır. Kapalı alanlarda ise 2 – 3 metreye kadar etkili olmaktadır.

BİBER GAZI KULLANIMI EĞİTİMİ

5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu’na göre özel güvenlik görevlisi olmak isteyen herkes özel güvenlik eğitimi veren kurslarda uzman kişiler tarafından 3 saat teorik ve 3 saat uygulamalı olacak şekilde toplamda 6 saatlik eğitim almalıdırlar.

Kursa gitmeyen ya da aldığı eğitim sonucu başarısız olan özel güvenlik görevlilerinin bu kimyasal maddeyi kullanmalarına izin verilmez.

GAZININ ETKİSİ NASIL GEÇER?

OC gazı gözlerin yanmasına ve ağızın acı bir tat almasına sebep olduğu için bu kimyasal maddeden etkilenen kişiler bol su ile el ve yüzlerini yıkamalıdırlar. Gaz damlacıklarının ağırlıkları havadan daha az olduğu için rüzgar yoluyla kolayca başka bir yere taşınabilirler.

Özellikle alerjik bünyesi olanların ciltleri bu kimyasal madde nedeniyle tahriş olabilir. Ciddi cilt rahatsızlıkları olan kişilerde bu gaz ölüme bile yol açabilmektedir.

BİBER GAZI NEREDE SATILIR?

Kapkaç ve gasp olaylarının artması ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri “göz yaşartıcı sprey nerede satılıyor?” sorusu oldu. Göz yaşartıcı sprey eczanelerde satılmamaktadır. Bu kimyasal madde her yerde satılmamakla birlikte internetten ya da asker ve polis malzemesi satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

GÖZ YAŞARTICI GAZ SPREYİ YASAK MI?

Göz yaşartıcı sprey taşımanın yasal olup olmadığı hakkında çok fazla soru işareti vardır. Bu konuyla ilgili olarak mevzuatta yer alan bilgilere göre, savunma amacıyla biber gazının taşınması yasak değildir.

Kişiler kendilerini korumak için, olası tehlikelere karşı saldırganı bertaraf etmek için çantalarında ya da kolayca erişebilecekleri yerlerde göz yaşartıcı gazı taşıyabilirler. Mevzuatta bu konunun suç teşkil ettiğine dair bir bilgi yer almamaktadır.

Ancak, OC gazı savunma amacıyla değil de saldırı amacıyla kullanılırsa, suç işlemeye yardımcı olursa TCK biber gazı yönetmeliğine göre silah niteliğinde sayılır ve suç olarak kabul edilir.

Yorumlar

Very nice article, exactly what I wanted to find.


Also visit my page; w88: huong-dan-dang-ky-188bet-nhanh-nhat.com/
Cevap

Yorum ekle