Güvenlik Soruşturması Hakkında Herşey 2020 (Güncellendi)

Güvenlik Soruşturması

Güvenlik soruşturması, devlet memurluğuna alınmak için gerekli şartlar kapsamında, 657 sayılı kanunun 48. maddesine eklenmiştir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturmasında kişilerin herhangi bir kolluk kuvveti tarafından aranıp aranmadıkları, terör örgütlerine üye olup olmadıkları, devlet bütünlüğünü bozacak ya da devlet bütünlüğüne zarar verecek unsurlara katılıp katılmadıkları gibi konular araştırılır. Ayrıca kişilerin adli sicil kayıtları, ahlaki durumları ve yabancılara karşı sır saklama yetenekleri inceleme altına alınır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye alınan kişiler bakanlıklarda, kamuda gizlilik derecesi olan birimlerde, emniyette, yurtdışı teşkilatlarında, askeriyede, milli istihbarat teşkilatının birimlerinde ya da cezaevlerinde çalıştırılmak üzere işe alınırlar.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği 25 Ekim 2018 tarihinde düzenlenerek Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Düzenlenen yönetmeliğe göre güvenlik soruşturması ile ilgili maddeler şu şekildedir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki naklen atamalarda güvenlik soruşturması artık yapılmayacak. Ancak kişi istifa eder ya da başka bir nedenle görevinden uzaklaştırılırsa, tekrar göreve gelmek istediğinde güvenlik soruşturması yapılacaktır.
  • Eski yönetmelikteki yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin kapsamı genişletilerek, terör örgütlerine yardım etmek, onları desteklemek ya da bu grupların propagandasını yapmak suç haline gelmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde belirtilen görevlere atanacak kişilerin, yurtdışı teşkilatlarında görev verilecek kişilerin ve MİT Başkanlığı’nda görev alacak kişilerin güvenlik soruşturmalarını MİT yapacak. Diğer kurum ve kuruluşlarda görev yapacak kişilerin güvenlik soruşturmaları ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.
  • TSK personeli için yapılacak güvenlik soruşturması Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanı’na aktarılacak. TSK personelinin güvenlik soruşturması ve ilgili işlemler ise Emniyet Genel Müdürlüğü ya da MİT tarafından yapılacak.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilerden genel müdürlerin, bakan yardımcılarının, kurum başkanlarının, müstakil birim yöneticilerinin ve yardımcılarının, valilerin, büyükelçilerin ve bu birimler için çalışanların güvenlik soruşturmaları ile ilgili tüm talepler, Cumhurbaşkanının yönetimi altında yürütülecek ve yapılacaktır.
  • Güvenlik soruşturmasında öngörülen süreler en fazla 60 iş günü içinde arşiv araştırmaları ise en geç 30 iş günü içinde cevaplandırılacak şeklinde düzenlenmiştir.
  • Güvenlik soruşturmasına ait bilgilerin değerlendirilmesi için kurulacak komisyonda Müşteşarlıklar kaldırıldığı için bu komisyonu düzenleme Bakan Yardımcılarına uygun olacak şekilde gerçekleştirildi.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır?

Güvenlik soruşturması eskiden yalnızca gizlilik derecesi bulunan kurumlarda çalışanlar için geçerliydi. Ancak OHAL ile birlikte hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak kişiler için hem de özel kuruluşlarda çalışacak kişilerde güvenlik soruşturması yapılmaya başlandı. Buna göre kişilerin, herhangi bir terör örgütü ile ya da bölücü bir dernek ile bağlarının bulunması, bu örgütler ya da derneklerin lehine propaganda yapmaları, gizlilik soruşturması kapsamında işe atanamamalarına ve mesleklerini icra edememelerine yol açar. Güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlar, sonucun olumsuz gelmesi halinde bir avukat tutarak gerekli hukuki sürecin başlatılması için güvenlik soruşturması itirazı yapabilirler.

Güvenlik Soruşturmasında Ailenin Etkisi

Güvenlik soruşturması bekleyen kişilerin merak ettiği bir başka konu ise güvenlik soruşturmasında ailenin etkisinin olup olmadığıdır. Ailesinde, yukarıda saydığımız kusurlu faaliyetlerden birine karışmış olanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıkma olasılığı oldukça fazladır. Bunun sebebi aile yakınlarının kişiyi etkileyebilme gücünün fazla olması ve bunun iş güvenliğini tehlikeye atabilecek olmasıdır.

Güvenlik Soruşturma Sonuç Öğrenme ve Sorgulama 2020

Güvenlik soruşturması sonucu öğrenme e-Devlet ile yapılamamaktadır. Güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenmek isteyenler ikamet adreslerine bağlı emniyet müdürlüklerinden ya da karakollardan bilgi alabilirler. Süreç gizli olarak işlediği için güvenlik soruşturması yapılan bireylerin bizzat gitmeleri ya da telefonla aramaları gerekir.

Güvenlik soruşturması ne kadar sürer?

Memur atamalarında yapılan güvenlik soruşturmalarının ne kadar süreceği dönem değişmektedir. Yönetmeliğine yürürlüğe girdiği dönemde çok fazla kişi incelemeye alındığı için güvenlik soruşturmaları bazen 6 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanabiliyordu. Fakat yaklaşan seçim dönemlerinde yoğunluğu azaltmak ve işlemleri bir an önce sonuçlandırmak adına soruşturmalar hızlandırılmış ve 1 ay gibi bir sürede güvenlik soruşturmaları sonuçlandırılmaya başlanmıştır. Özellikle küçük illerde atama bekleyen ya da atandığı halde güvenlik soruşturması sonucu bekleyen kişilere daha hızlı dönüş yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması sonuçları iki ay içinde imha ediliyor

Özellikle üniversitelerdeki atamalarda yapılan güvenlik soruşturmalarında karar inisiyatifi kuruma bırakılıyor. Üniversitenin talebiyle gerçekleştirilen güvenlik soruşturması sonucunda üniversite ile ilişiği kesilmeyen kişiler, diğer üniversitelere başvuru yaptıklarında olumsuz cevap alabiliyorlar. Soruşturma evrakları ile birlikte gelen notlarda, soruşturma belgesinin resmi evrak sayılmadığı ve bu evrakların iki ay içinde imha edilmesi gerektiği yazıyor. Bu nedenle bu belgeler hiçbir şekilde kanıt olarak kullanılamıyor.

Güvenlik Soruşturması - Arşiv Araştırma Formu Örneği İndir 

Güvenlik Soruşturması 2019

Yorumlar

merhaba bende guvenlık sınavlarına gırdım ve kazandım herseyı hallettım 10 gun oldu sorusturma ne zman baslar 2 3 ay suruyor dıyorlar emnıyette tanıdgım var ıstıhbarat ta onlara ulassam bu sorusturma ıcın daha erken bitmezmi bu sorusturma bır bılgınız varmı??
Cevap
Özel güvenlik soruşturması bitti mi bitmedi mi?
İnternetten bı türlü bu sonuca ulaşamadım.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.
Cevap
Merhaba. Ben güvenlik kimliği için başvurmuştum ve bayrampaşa karakoluna çağırdılar. Gittim bunun yazdığı bir kağıt verdiler. Kağıtta yazan; Dilekçeniz ile Ö.Güvenlik kimlik kartı için başvuru yaptığınız anlaşılmış olup, 5188 sayılı kanunun 10. maddesi (h) bendinde ''Güvenlik soruşturması olumlu olmak'' hükmü amir olup, hakkınızda yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz değerlendirilmiş talebiniz il özel güvenlik komisyonunda görüşülerek 2018/3325 sayılı karar ve 27.12.2018 tarihli vali onayı ile öze güvenlik olmanız uygun görülmemiştir... yazıyor. ne yapmam gerekiyor?
Cevap
Benim Facebook adresim çalındı ve o çalınan Facebook ta kızlara mesaj atmış küfürlü falan yazışmalar olmuş şikayet etmişler sahibi ben olduğum için mahkemeye gittim 2-3 mahkemeden sonra 5 yıl ertelemeli ceza verdiler bana etkiler mi bu olay beni ?
Cevap
Silahlı özel güvenlik sınavını geçtim adli sicil kaydı temiz, babam 10 yıl uyuşyurucudan yatmış bu engel olur mu
Cevap
Merhaba arkadaş lar lütfen bana bir yanıt verir misiniz 11/03/2020 tarihinde Aydın il jandarma Komutanlığı na özel güvenlik görevlisi güvenlik soruşturması dosyamı teslim ettim altıncı aya girmekteyim Aydın il jandarma Komutanlığı‘nı arıyorum soruşturmanız devam ediyor diyorlar en uzun kaç ay sürebilir soruşturmaBelgem iptal olacak diye çok tereddütlüyüm çok korkuyorum buna bir açıklama yapabilir misiniz
Cevap
Ben verdim soruşturma olumlu çıktı ve jandarmada ne kadar bekler sonra imha edilir
Cevap
Merheba hem bekçilikten hemde polislikten sözlü mülakat puanım 50 verilerek elendim sanık durumunda olduğum eski sevgilimle olan olayda tehtid ve basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek yaralama olarak geçiyor bu durum benim güvenlik soruşturmasından elenmiş olma ihtimali mi doğurur mu ve şuan şikayetini çekti mahkeme beraat verecek yine bu durum eğer güvenlik soruşturmasından elenmiş olmuşsam bir dahaki gireceğim polislik sınavınlarında güvenlik soruşturmasından elenmeme sebep olur mu
Cevap
Eger sabıka kaydın a giriyorsa olumsuz donuclanir buyuk ihtimalle....
Cevap
beter ol, umarım hiç iş bulamazsın, kadını darp et, sonra da aaa berat edeceğim, umarım sefil olarak yaşarsın
Cevap
21 ocakta evraklarımı teslim ettim ekpss ile atanmama rağmen halen aranmadım. Verilen azami süreyi fazlasıyla geçmiş bulunmaktayım. Ne yapabilirim?
Cevap
En yakin emniyet müdürlugune Gidin yada arayin .
Cevap
Koronadan önce verdim dosyayı 2 ayı bulmak üzere işlem yapmışlarmıdır acaba yoksa şube açıldıktan sonra yinemi 2 ay bekliyeceğiz yorum bekliyorum tşkler
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile