Güvenlik Soruşturması

Güvenlik soruşturması, devlet memurluğuna alınmak için gerekli şartlar kapsamında, 657 sayılı kanunun 48. maddesine eklenmiştir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturmasında kişilerin herhangi bir kolluk kuvveti tarafından aranıp aranmadıkları, terör örgütlerine üye olup olmadıkları, devlet bütünlüğünü bozacak ya da devlet bütünlüğüne zarar verecek unsurlara katılıp katılmadıkları gibi konular araştırılır.

Ayrıca kişilerin adli sicil kayıtları, ahlaki durumları ve yabancılara karşı sır saklama yetenekleri inceleme altına alınır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye alınan kişiler bakanlıklarda, kamuda gizlilik derecesi olan birimlerde, emniyette, yurtdışı teşkilatlarında, askeriyede, milli istihbarat teşkilatının birimlerinde ya da cezaevlerinde çalıştırılmak üzere işe alınırlar.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği 25 Ekim 2018 tarihinde düzenlenerek Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Düzenlenen yönetmeliğe göre soruşturma ile ilgili maddeler şu şekildedir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki naklen atamalarda güvenlik soruşturması artık yapılmayacak. Ancak kişi istifa eder ya da başka bir nedenle görevinden uzaklaştırılırsa, tekrar göreve gelmek istediğinde güvenlik soruşturması yapılacaktır.
  • Eski yönetmelikteki yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin kapsamı genişletilerek, terör örgütlerine yardım etmek, onları desteklemek ya da bu grupların propagandasını yapmak suç haline gelmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde belirtilen görevlere atanacak kişilerin, yurtdışı teşkilatlarında görev verilecek kişilerin ve MİT Başkanlığı’nda görev alacak kişilerin güvenlik soruşturmalarını MİT yapacak. Diğer kurum ve kuruluşlarda görev yapacak kişilerin güvenlik soruşturmaları ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.
  • TSK personeli için yapılacak güvenlik soruşturması Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanı’na aktarılacak. TSK personelinin güvenlik soruşturması ve ilgili işlemler ise Emniyet Genel Müdürlüğü ya da MİT tarafından yapılacak.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilerden genel müdürlerin, bakan yardımcılarının, kurum başkanlarının, müstakil birim yöneticilerinin ve yardımcılarının, valilerin, büyükelçilerin ve bu birimler için çalışanların güvenlik soruşturmaları ile ilgili tüm talepler, Cumhurbaşkanının yönetimi altında yürütülecek ve yapılacaktır.
  • Güvenlik soruşturmasında öngörülen süreler en fazla 60 iş günü içinde arşiv araştırmaları ise en geç 30 iş günü içinde cevaplandırılacak şeklinde düzenlenmiştir.
  • Güvenlik soruşturmasına ait bilgilerin değerlendirilmesi için kurulacak komisyonda Müşteşarlıklar kaldırıldığı için bu komisyonu düzenleme Bakan Yardımcılarına uygun olacak şekilde gerçekleştirildi.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır?

Soruşturmalar eskiden yalnızca gizlilik derecesi bulunan kurumlarda çalışanlar için geçerliydi. Ancak OHAL ile birlikte hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak kişiler için hem de özel kuruluşlarda çalışacak kişilerde güvenlik soruşturması yapılmaya başlandı.

Buna göre kişilerin, herhangi bir terör örgütü ile ya da bölücü bir dernek ile bağlarının bulunması, bu örgütler ya da derneklerin lehine propaganda yapmaları, gizlilik soruşturması kapsamında işe atanamamalarına ve mesleklerini icra edememelerine yol açar.

Güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlar, sonucun olumsuz gelmesi halinde bir avukat tutarak gerekli hukuki sürecin başlatılması için güvenlik soruşturması itirazı yapabilirler.

Güvenlik Soruşturmasında Ailenin Etkisi

Soruşturma bekleyen kişilerin merak ettiği bir başka konu ise güvenlik soruşturmasında ailenin etkisinin olup olmadığıdır. Ailesinde, yukarıda saydığımız kusurlu faaliyetlerden birine karışmış olanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıkma olasılığı oldukça fazladır.

Bunun sebebi aile yakınlarının kişiyi etkileyebilme gücünün fazla olması ve bunun iş güvenliğini tehlikeye atabilecek olmasıdır.

Güvenlik Soruşturma Sonuç Öğrenme ve Sorgulama 2021

Güvenlik soruşturması sonucu öğrenme e-Devlet ile yapılamamaktadır. Güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenmek isteyenler ikamet adreslerine bağlı emniyet müdürlüklerinden ya da karakollardan bilgi alabilirler. Süreç gizli olarak işlediği için güvenlik soruşturması yapılan bireylerin bizzat gitmeleri ya da telefonla aramaları gerekir.

Güvenlik soruşturması ne kadar sürer?

Memur atamalarında yapılan güvenlik soruşturmalarının ne kadar süreceği dönem değişmektedir. Yönetmeliğine yürürlüğe girdiği dönemde çok fazla kişi incelemeye alındığı için güvenlik soruşturmaları bazen 6 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanabiliyordu.

Fakat yaklaşan seçim dönemlerinde yoğunluğu azaltmak ve işlemleri bir an önce sonuçlandırmak adına soruşturmalar hızlandırılmış ve 1 ay gibi bir sürede güvenlik soruşturmaları sonuçlandırılmaya başlanmıştır.

Özellikle küçük illerde atama bekleyen ya da atandığı halde güvenlik soruşturması sonucu bekleyen kişilere daha hızlı dönüş yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması sonuçları iki ay içinde imha ediliyor

Özellikle üniversitelerdeki atamalarda yapılan güvenlik soruşturmalarında karar inisiyatifi kuruma bırakılıyor.

Üniversitenin talebiyle gerçekleştirilen güvenlik soruşturması sonucunda üniversite ile ilişiği kesilmeyen kişiler, diğer üniversitelere başvuru yaptıklarında olumsuz cevap alabiliyorlar.

Soruşturma evrakları ile birlikte gelen notlarda, soruşturma belgesinin resmi evrak sayılmadığı ve bu evrakların iki ay içinde imha edilmesi gerektiği yazıyor. Bu nedenle bu belgeler hiçbir şekilde kanıt olarak kullanılamıyor.

Güvenlik Soruşturması - Arşiv Araştırma Formu Örneği İndir 

Güvenlik Soruşturması 2019

Yorumlar

merhaba iyi geceler bir şey sormak istiyorum benim adli sicil kaydım yok ama arşiv kaydım var arkadaşımla buluşmadan önce bi suça karışmış ve benim yanıma gelince yalandı yanında ben olduğum için benide aldılar banada 1yıl 3 ay hapis ama girip yatmadım sicilim temiz diye ertelemeli bir cezaydı 5yıl geçtiği için sicilimden silinde ama şu an arşivde görünüyor güvenlik görevlisi olabilir miyim acaba
Cevap
güvenlik soruştuma ve arşiv araştırma en son emniyettenmi yapılıyor arkadaşlar güvenlik kimlik kartı için evrakları hazırlayacağım o yüzden soruyorum yardımcı olurmusunuz sağlık raporu tekrar mı yaptırmam gerekiyor kursa başlarken yaptırmıştım kimlik kartı başvurusu için tekrar mı yapılacak
Cevap
Sağlık raporu 1 senelik tekrar almana gerek yok
Cevap
Merhabalar arkadasimla oturuken jandarma yanimiza geldi ve arkadasimda usyusturucu madde yakalatti ifade verdik ben 10 gun once bir kere kullandigimi ondan sonra kullanmadigimi ve simdi de icmedigimi soyledim idarar testi vs yapildi bi kac ay sonra adliyeye gittigimde benim sucumun olamdigi karari verilmis arkadas ise denetime alindi benim sicilimde vs hic bisey yok acaba bu konu guvenlik sorusturmasinda sorun yaratirmi ?
Cevap
Denetimli serbestliği almamışsın bu konuda sana bisey olmaz mahkeme karari varsa elinde ceza aldıysan eger soruşturma yapılacağı zMan çıkıyor gerekli evrakları alıp ceza almadığını karari verirsin 2. Defayi sakin yapma kimlik iptal olur ben yaşadım sen yaşama selamlar
Cevap
merhaba bende guvenlık sınavlarına gırdım ve kazandım herseyı hallettım 10 gun oldu sorusturma ne zman baslar 2 3 ay suruyor dıyorlar emnıyette tanıdgım var ıstıhbarat ta onlara ulassam bu sorusturma ıcın daha erken bitmezmi bu sorusturma bır bılgınız varmı??
Cevap
Özel güvenlik soruşturması bitti mi bitmedi mi?
İnternetten bı türlü bu sonuca ulaşamadım.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.
Cevap
Ögg sorusturma yaz ilk cilan linge bas orda tc ve guvenlik sorusu var ordan belli oluyo dewam ediyomu yoksa bitmismi
Cevap
Benim 1 buçuk ay oldu egm den sorguladığımda gala soruşturma devam ediyor yazıyo. Kimseden bilgi de alamıyoruz
Cevap
Merhaba. Ben güvenlik kimliği için başvurmuştum ve bayrampaşa karakoluna çağırdılar. Gittim bunun yazdığı bir kağıt verdiler. Kağıtta yazan; Dilekçeniz ile Ö.Güvenlik kimlik kartı için başvuru yaptığınız anlaşılmış olup, 5188 sayılı kanunun 10. maddesi (h) bendinde ''Güvenlik soruşturması olumlu olmak'' hükmü amir olup, hakkınızda yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz değerlendirilmiş talebiniz il özel güvenlik komisyonunda görüşülerek 2018/3325 sayılı karar ve 27.12.2018 tarihli vali onayı ile öze güvenlik olmanız uygun görülmemiştir... yazıyor. ne yapmam gerekiyor?
Cevap
ihtiraz et acil
Cevap
Benim Facebook adresim çalındı ve o çalınan Facebook ta kızlara mesaj atmış küfürlü falan yazışmalar olmuş şikayet etmişler sahibi ben olduğum için mahkemeye gittim 2-3 mahkemeden sonra 5 yıl ertelemeli ceza verdiler bana etkiler mi bu olay beni ?
Cevap
Sonuç ne oldu
Ne yaptın
Cevap
Silahlı özel güvenlik sınavını geçtim adli sicil kaydı temiz, babam 10 yıl uyuşyurucudan yatmış bu engel olur mu
Cevap
Merhaba arkadaş lar lütfen bana bir yanıt verir misiniz 11/03/2020 tarihinde Aydın il jandarma Komutanlığı na özel güvenlik görevlisi güvenlik soruşturması dosyamı teslim ettim altıncı aya girmekteyim Aydın il jandarma Komutanlığı‘nı arıyorum soruşturmanız devam ediyor diyorlar en uzun kaç ay sürebilir soruşturmaBelgem iptal olacak diye çok tereddütlüyüm çok korkuyorum buna bir açıklama yapabilir misiniz
Cevap
Aynen kardeşim benimde Eylülden beri aydın il jandarmada kimlik yenileme 4 ay oldu bekliyorum
Cevap
08/04/2021 bende verdim simdi sizin bu durumu gorunce karamsarlik dustu bu kadar surermi bu cok uzun bir sure 4 ay 6 ay nedir Emniyette 30/45 gun icinde belli oluyormus
Cevap
Ben verdim soruşturma olumlu çıktı ve jandarmada ne kadar bekler sonra imha edilir
Cevap
Ne kadar sürdü soruşturma sonucu
Cevap
Ne kadar sürmüştü
Cevap

Yorum ekle