Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali

Halk bank Bireysek Emeklilik iptali nasıl yapılır? Önceki yıl yürürlüğe sokulan BES’e otomatik dahil edilen çalışanların maaşlarından belirli bir miktar kesintisi söz konusu. Gönüllülük esasına dayanan BES’ten çıkmak mümkün ve yapılan kesintilerin iadesini istemek her çalışana verilen bir hak. Bu hakkı kazanmak için BES’e dahil olduktan sonraki iki ay içerisinde iptal işlemini başlatmak gerekir.

Halk Bank Bireysel Emeklilik iptal süreci

Halk bank bireysel emeklilik iptalini üç farklı şekilde yapmak mümkün. Telefon, SMS veya internet bankacılığı yöntemlerinden birini seçerek, birkaç dakika içerisinde sistemden çıkış yapılabilir. Bunun için izlenmesi gereken yol şöyle:

 1. Telefon ile iptal işlemi nasıl yapılır?

BES iptali için iki farklı numarayı arayabilir, iptal işlemin başlatılmasını talebinizi iletebilirsiniz. İlk numara, Halk Bank müşteri biriminin 444 44 00 numaralı telefonudur. Alternatif olarak ise, BES ile ilgili iptal işlemlerini yöneten birimin 0850 800 44 00 hatlı numarası aranabilir.

 1. SMS ile iptal işlemi nasıl gerçekleşir?

Halk Bank Bireysel Emeklilik iptalinin en kolay yollarından biri, SMS ile iptal işlemidir. Bunun için izlenmesi gereken yol şu şekilde:

 • Telefonun mesaj bölümüne büyük harfle “AYRILMA” yazın ve yanına TC kimlik numaranızı da ekleyin. Örneğin; AYRILMA 123456789101.
 • Mesajı, 2560’a gönderin.
 • Mesajın gönderilmesinin ardından talebiniz işleme alınır ve ardından bir ikinci mesaj gönderilir. Bu mesajda, BES’ten ayrılma isteğinizin geçerli olup olmadığı sorulur. Büyük harfle EVET yazıp, gönderin.

Bu sürecin sonunda talebin başarılı şekilde alındığı ve iptal sürecinin tamamlandığına yönelik bir başka mesaj gönderilir.

 1. İnternet bankacılığı ile BES iptali nasıl yapılır?

Halk Bank bireysel emeklilik cayma hakkı ile ilgili işlemleri hızlı ve rahat bir şekilde yerine getirmenin diğer yolu, internet bankacılığı yönteminden yararlanmak. Bunun için Halkbank mobil uygulamasını kullanabilir; veya Halkbank resmi sitesi üzerinden internet bankacılığı hizmeti tercih edilebilir. İnternet bankacılığı üzerinden cayma hakkının gerçekleştirilebilmesi için şu yol izlenilir:

 1. Halk Emeklilik sayfasına gidin. https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/
 2. Müşteri veya TC kimlik numarası giriş yapın.
 3. Bireysel Emeklilik menüsüne tıklayın.
 4. Sözleşmeler kısmına ulaşın.
 5. Sözleşmeler sekmesindeki cayma ve iptal hakkı kısmına giriş yaparak, iptal işlemini başlatın.

Halk Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Önceki yıl başlatılan otomatik BES sistemin tam anlaşılmaması nedeniyle sistemden çıkışlar oldukça fazla. Sistemin çalışan kesim tarafından tam anlaşılmaması ve maaştan yapılan kesinti birçok kişi açısından hayal kırıklığı. Sistemin amacı, emeklilik dönemlerinin refah içerisinde geçirilmesini sağlamak. Bunun  çift emeklilik ile sağlanması düşünülüyor. Biri SGK, diğeri ise, BES sistemi. Yani BES sistemi için sosyal güvenliği tamamlayıcı bir sistem denilebilir.

Sistemin bir diğer amacı da birikime özendirmek. Geleceğe yatırım yapmak ve kazancın doğru bir yere kanalize edilmesine yardımcı olmak. BES ile çalışanın kazancının bir miktarı, gelecekte refah elde etmesi için biriktirilir. Devlet katkısı ile de desteklenir. Bu bakımdan BES, ileriye dönük ek bir gelir elde edilmesini sağlayıcı ve refahı arttırıcı bir sistemdir. Sisteme 45 yaş altı çalışanlar otomatik dahil edilir. Ancak gönüllülük esasına göre işletilir ve çalışanın cayma hakkı vardır. Birçok kişi de, maaşındaki kesintiyi kabul etmediğinden dolayı BES iptal sürecini başlatır.

Bireysel Emeklilik sisteminin avantajları neler?

BES’e ilk bakıldığı anda dezavantaj gibi görünebilir. Ancak sistemin hedef ve uygulama içeriği anlaşıldıktan sonra avantaj olduğunu fark etmek güç değil. Öncelikle sistem, sosyal güvenlik unsurunu tamamlayıcı bir mekanizmaya sahip. Sisteme dahil olan ve sistemde kalmayı seçen çalışanlara yüzde 25’e varan devlet katkısı da söz konusu. Her ne kadar sistem zorunlu gibi görünse de, cayma hakkı vardır. Bireysel emekliliğini iptal eden çalışanın bir sene içerisinde tekraren sisteme dahil edilme hakkını kullanabilir. Sistemde 10 sene kalan ve 56 yaşını dolduran kişiler, emekli olma hakkı kazanır. Bu kişilere, aylık belirli miktarda birikimleri bağlanır. Bu birikimlere, devlet katkısı da dahildir. Kişinin talep etmesi halinde ise, birikimleri toplu bir şekilde de ödenebilir.

BES iptali durumunda iade yapılır mı?

Otomatik olarak BES’e tabi kılınan çalışanların iki ay içerisinde cayma haklarını kullanabilir. İptal işlemin gerçekleşmesinden sonra sistemdeki yatırımın geri ödemesi yapılır. Ancak belirli bir süre BES’te kalıp, daha sonra cayma hakkını kullanacak kişilerin yatırımlarından birtakım kesintiler yapılır. Ayrıca, devlet katkı ödemeleri yapılmaz. İlk beş yılını tamamlayan ve sistemden ayrılmak isteyenlerin yatırımlarından yapılacak kesinti miktarı asgari tutarın yüzde 8,5’inden fazla olamaz.

Yorum ekle