Hasarsızlık İndirimi Nedir? Sigortaya Ne Kadar Etki Eder?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sürücülerin araçlarını daha dikkatli kullanmaları amacıyla oluşturulan hasarsızlık indirimi, yüzde 60’lara kadar çıkabilmektedir.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ NEDİR?

Poliçede yer alan teminatlar kapsamında herhangi bir kazada, araçların hasarları kaskodan karşılanmaktadır. Ancak sürücü hiçbir kaza yapmadığında her yıl yenilemesi gereken sigorta primlerinde indirim hakkı kazanır. Bu indirimlerin tamamına hasarsızlık indirimi denmektedir.

İndirimden daha çok faydalanabilmek için poliçe süresi içinde aracın hiçbir şekilde hasar görmemesi gerekmektedir. Az hasarlı veya hiç hasarsız olarak poliçe süresi doldurulduğunda, sonraki poliçe sürecinde indirimden yararlanmak mümkündür.

İlgili en çok okunan makalemiz: ogguzmani.com/sigorta-ve-kasko-sorgulama

HASARSIZLIK İNDİRİMİ NE KADAR ETKİ EDER?

Hasarsızlık İndirimi

Her sigorta şirketi için farklı olabilmekle birlikte hasarsız ve kazasız olarak tamamlanan her yıl için en çok kullanılan indirim oranları aşağıdaki gibidir;

  • İlk yıl için: %30
  • İkinci yıl için: %40
  • Üçüncü yıl için %50
  • Dördüncü yıl için %60

Her hasarsız yıl için toplamda 4 aşamalı indirim uygulanır. Böylece kaza yapmadığınız sürece sigorta primlerini daha az ödersiniz.

Hasarsızlık indirimi bazı hallerde bozulmakta ve sürücüye daha ağır poliçe bedelleri olarak geri dönmektedir. Hasarsızlık indirimi şu durumlarda bozulmaz ve geçerliliğini korumaktadır:

%100 rücu hali

Hasarsızlığı bozmayan tek durum olarak bilinen %100 rüculu hasarlar, olası bir kazada sürücünün hiçbir hatasının olmadığı, tüm kusurun karşı tarafa ait olduğu halleri kapsamaktadır. Sigortalı sürücü, hatasız olduğunu zabıt ya da tutanak gibi resmi belgelerle kanıtlayabilmeli ve kazaya neden olan taraf kesin olarak tespit edilebilmelidir.

Cam kırılması, radyo ya da teyp çalınması

Sigorta şirketlerinin bazıları poliçe süresi içinde meydana gelen radyo/teyp çalınması ve cam kırılması gibi hasarları yılda 1 kez olacak şekilde hasarsızlık indirimini bozmayacak şekilde karşılar. Sigorta firmalarının tamamında bu uygulama yoktur, bu nedenle poliçeyi hazırlarken bu hususları dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Mini hasar

Hasarsızlık indirimi ne kadar

Aracın iç ve dış kısımlarında oluşan sıyrık ve çizik gibi küçük hasarlar hasarsızlık indirimini bozmaz. Bu uygulama da tüm sigorta şirketlerinde yoktur. Poliçenizi düzenlerken mini hasar teminatı olup olmadığını mutlaka öğrenin.

HASARSIZLIK İNDİRİM HAKKI NASIL KAYBEDİLİR?

Poliçe dönemi içinde yaptığınız kazalarda araçta hasar meydana gelirse, hasarsızlık indirim hakkınızı kaybedersiniz ve yapılacak indirimlerden yararlanamazsınız. Ancak o yılki tazminat hakkınızı poliçenizden kullanmazsanız ve araçtaki hasarı kendiniz karşılarsanız sonraki poliçe yılında indirimden faydalanabilirsiniz. Benzer bir şekilde kazada karşı taraf hatalıysa ve araçta oluşan hasarları karşı taraf ödeyecekse yine indirim hakkınız devam eder.

KASKO HASARSIZLIK İNDİRİMİ NE KADAR GEÇERLİ?

Hasarsızlık indirimi, poliçeniz devam ettiği sürece geçerlidir. İndirim hakkınız, yukarıda saydığımız sebeplerden biri nedeniyle bozulursa poliçenizin yeniden düzenlenmesi gerekir. Sigortalının hatası nedeniyle oluşan hasarlarda poliçe primleri de değişir.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ ARACA GÖRE Mİ YOKSA KİŞİYE GÖRE Mİ YAPILIR?

İndirim düzenlemesi araca göre değil sigortayı yaptıran kişinin hasar geçmişine göre düzenlenmektedir. Örneğin ikinci el bir araç satın aldınız ve bu araç önceden çeşitli kazalar geçirmiş. Ruhsat sizin adınıza düzenlenene kadarki kısımda oluşan hiçbir sorun indirim hakkınızı engellemez. İndirim hakkı kişiye tanınan bir hak olduğu için yeni bir araç satın alırken tüm haklarınız poliçe primlerine yansıtılır.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ BASAMAKLARI NELERDİR?

Sigorta primleri basamak sayısı arttıkça artmaktadır. Buna göre ilk basamakta olan bir sürücünün ödeyeceği prim ile 7. basamakta olan bir sürücünün ödeyeceği primler farklıdır. Sigorta primlerinde basamak uygulanmasının amacı, sürücünün trafik geçmişine göre indirim ya da zam almasını sağlayarak daha dikkatli araç kullanmasını teşvik etmektir.

Sigorta primleri oluşturulurken 7 basamak kullanılır. Bu basamaklarda ilk kez trafiğe çıkan tüm sürücüler 4. basamaktan başlarlar. Poliçenin düzenlendiği ilk yıl araç hiç hasar görmemişse sürücü bir sonraki yıl 5. basamağa geçer ve yüzde 15 indirim hakkı kazanır. Sonraki yılı yine hasarsız geçirirse bu kez 6. basamağa geçer ve yüzde 30 indirimden faydalanır. Üçüncü yıl da aynı şekilde devam ederse sürücü 7. basamak olan son basamağa gelir ve yüzde 50’lere varan indirim hakkı kazanır.

Düşük basamaklarda olmak her sürücü için daha avantajlıdır. Yüksek basamaklarda olan sürücüler, trafik için tehlike oluşturmaktadır ve trafik kurallarına daha çok dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle ödeyecekleri primler daha yüksektir.

İndirim ve zam oranlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Basamak

İndirim Oranı

Zam Oranı

1.      Basamak

%0

%150

2.      Basamak

%0

%100

3.      Basamak

%0

%50

4.      Basamak

Standart

Standart

5.      Basamak

%15

%0

6.      Basamak

%30

%0

7.      Basamak

%50

%0


İlk yıl hasarlı kapatılırsa sürücüler üçüncü basamağa çıkarak %50 zamlı ödeme yaparlar, ikinci yıl yine hasar yapılırsa ikinci basamağa gelinir ve %100 zam uygulanır. Üçüncü yıl da aynı şekilde geçerse sürücü ilk basamağa yükselir ve %150 oranında zamlı ödeme yapar.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile