HGS Bakiye Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama

HGS bakiye sorgulamaları PTT veya e-Devlet olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir.

HGS BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1. PTT HGS bakiye sorgulama

PTT hizmetini kullanarak HGS etiketinizde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için öncelikle hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs-bakiye-sorgulama adresine girin ve Müşteri Hizmetleri sayfasına tıklayın. Ardından e-posta adresiniz ve şifrenizle sisteme giriş yapın. Son olarak aracınızın plakasını ekrandaki alana yazın ve “Sorgula” butonuna basın.

Telefonla HGS bakiye öğrenme

HGS bakiyenizi PTT kanalıyla online olarak öğrenebileceğiniz gibi telefonla da öğrenebilirsiniz. Bunu yapabilmek için 444 17 78 ya da 0 580 460 60 60 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramanız yeterlidir. Telefonda çıkan yetkiliye aracınızın plakasını verin ve saniyeler içinde ne kadar bakiyeniz kaldığını öğrenin.

Mobilden HGS bakiye öğrenme

Cep telefonunuzu kullanarak da HGS etiketinizde ne kadar para kaldığını öğrenebilirsiniz. Bunun için hgs.epttavm.com bağlantı adresine girin ve sayfayı aşağı kaydırın. Akıllı telefonunuzun işletim sistemine göre Google Play ya da App Store uygulamalarını indirerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet bağlantınız varsa bu mobil uygulamalar sayesinde dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zamanda arama yapabilirsiniz.

E-DEVLET HGS bakiye sorgulama

HGS bakiyesi öğrenmek için en sık kullanılan yöntem e-Devlet kapısıdır. Pek çok işlem gibi bakiye sorgulamaları da buradan yapılabilmektedir. E-Devlet sistemine girerek HGS etiketinizin durumunu öğrenmek için ilk olarak turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama adresine girin. Ardından kimliğinizi doğrulamak için size sunulan seçeneklerden biri ile sisteme giriş yapın. Açılan sayfadaki forma araç plakanızı ve güvenlik kodunu doğru bir şekilde girin. “Sorgula” butonuna basın.

Aynı sayfaya; turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra sırayla “Kurumlar – P Harfi – PTT – Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” bağlantılarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İSİMDEN HGS SORGULAMA

İsimle HGS bakiye sorgulanamaz. İsim, kişisel bir bilgi olduğu için üçüncü şahısların bu bilgiyi kullanarak Hızlı Geçiş Sistemi bilgilerinize erişmesi mümkün değildir. Bu nedenle ne siz ne de bir başkası isimle sorgulama yaparak herhangi bir bilgi alamazlar.

HGS BAKİYE NASIL YÜKLENİR?

HGS etiketinizde yeterli bakiye olmaması halinde ücretli yollardan ya da köprülerden geçerken ceza alabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için özellikle uzun yola çıkarken etiketinizde yeterli miktarda para olduğundan emin olmanız gerekir. Yüklemelerinizi şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Bankalar: Ziraat Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, Halk Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası şubelerinden ya da ATM’lerinden ödeme yapabilirsiniz. Bankalara otomatik ödeme talimatı verdiğiniz takdirde etiketinizdeki para bitse bile hesabınızda para olduğu sürece hiçbir şekilde bakiye yetersizliği nedeniyle ceza ödemek zorunda kalmazsınız.
  • E-Devlet: turkiye.gov.tr/hgs-sorgulama adresine girin, verilen yönergeleri takip ederek kredi kartınızla ya da hesap kartınızla yüklemenizi gerçekleştirin.
  • PTT: Şubelerden ya da ATM’lerden HGS etiketinize para yükleyebilirsiniz. ATM’den işlem yapmak için ille de PTT ATM kartınız olması gerekmez. Makinelerden kartsız işlem de gerçekleştirebilirsiniz. ATM’ye geldiğinizde yapacağınız işlemler sırayla “Ödemeler – HGS ödemeleri” şeklindedir. Son olarak plakanızı yazın ve ödemenizi yapın.
  • Benzin istasyonları: Benzin istasyonlarındaki kasa görevlilerine plaka bilginizi vererek yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • SMS: Avea ya da Turkcell hattınız varsa 1447 numaralı servis; Vodafone hattınız varsa 4848 numaralı servis yardımıyla HGS yüklemelerinizi yapabilirsiniz. Ödemeyi yaptığınız anda etiketinize bakiyeniz tanımlanır. SMS ile HGS bakiye yüklemek oldukça avantajlıdır çünkü otoyolda iken etiketinizde yeterli para olmadığını fark ettiğinizde kısa sürede ödeme yapabilirsiniz. Herhangi bir sisteme giriş yapmak, şifre ve kullanıcı bilgisi girmek ya da daha farklı işlemler yapmak gibi zaman alan işlemlerle uğraşmazsınız. Ayrıca telefonunuz son model olmak zorunda da değildir. SMS atabiliyor olmanız yeterlidir.

HGS ETİKETİ NASIL ALINIR?

Bankalardan, PTT şubelerinden ve benzin istasyonlarından kredi kartınızla ya da nakit ödeme yaparak HGS etiketi almanız mümkündür. Kimliğinizin fotokopisi ve ehliyetinizin yanınızda olması yeterlidir. Bir başkası için HGS etiketi alamazsınız. HGS etiket ücreti 2019 yılı itibariyle 7,5 TL’dir.

  • ilgili makale: Özel plaka makalemiz ile istediğiniz plakaya nasıl sahip olabilirsiniz öğrenin.

YABANCI PLAKASI OLAN ARAÇLARIN HGS ALMASINA GEREK VAR MIDIR?

Geçmiş dönemlerde yabancı plakalı araçların köprü ve otobanlardan geçişlerinde ücret ödemesine gerek yoktu, ancak son dönemde yapılan değişikliklerle birlikte yabancılar da ülkemizdeki paralı yolları kullanırken ücret ödemek zorunda kaldı. Bu durumda onlara kolaylık olması için HGS kartı almaları yeterli görüldü. Kimlik fotokopisi ve ehliyet ile PTT şubelerine gidildiğinde kısa süre içinde kart verilmektedir. HGS kart ücreti 20 TL’dir.

HGS ALMAK İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

  • Bireysel başvurularda ehliyet ve kimlik fotokopisi
  • Kurumsal başvurularda temsil belgesi ve ehliyet fotokopisi
  • Kiralık araç başvurularında kimlik, ehliyet fotokopisi ve sözleşme gereklidir.

Sonuç olarak HGS etiketinizdeki hesabın ne kadar olduğunu yalnızca e-Devlet’ten ya da PTT’nin resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu iki kuruma yönlendirme yapmayan hiçbir sitede kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız ve arama yapmayınız. İnternette arama yapmak istemeyenler verdiğimiz numaraları telefonla arayabilir ya da mobil uygulamaları kullanarak işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilirler.

Yorumlar

Hgs bakiye sorgulama 2020 yılında da ücretsiz devam edecek mi
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile