2021 HGS Nasıl ve Nereden Alınır?

HGS Nasıl Nereden Alınır

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi’nin (KGS) paralı yollardaki geçişlerde yetersiz kalmasıyla birlikte Hızlı Geçiş Sistemi’ne (HGS) geçildi. Artan araç sayısına karşın HGS sayesinde otobanlardan ve köprülerden sıra beklemeden daha hızlı bir şekilde geçişler yapılır hale geldi.

HGS NEREDEN ALINIR?

HGS etiketini PTT şubelerinden ya da bankalardan alabilirsiniz. PTT şubeleri HGS etiketini belli bir ücret karşılığında verir. Banka şubelerine gittiğinizde kredi kartınızla ya da mevduat hesabınızdan işlem yaparak HGS sahibi olabilirsiniz.

HGS NASIL ALINIR?

Eğer ikinci el bir araç aldıysanız öncelikle aracın üzerinde tanımlanmış bir HGS olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Sorgulama yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Plakaya kayıtlı bir HGS etiketi yoksa size en yakın PTT şubelerine ya da anlaşmalı olduğunuz bankalara giderek HGS satın alabilirsiniz.

PTT HGS NASIL ALINIR?

HGS etiketi alabilmek için kimliğinizin fotokopisi ve araç ruhsatınızın yanınızda olması gerekir. Gişedeki görevliye HGS etiketi alacağınızı söyleyin. Gerekli evrakları görevliye teslim edin. HGS etiket bedeli olan 7,5 TL’yi ödeyin. Geçişlerde sorun yaşamamak için bakiye yüklemesi yapın.

HGS BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

HGS bakiye sorgulamaları e-Devlet, PTT, telefonla ya da bankalar aracılığıyla yapılabilir. Bu yollar içinde en çok kullanılan e-Devlet sistemidir.

  • E-Devlet HGS bakiye sorgulama: https://www.turkiye.gov.tr/ptt-pttbank-internet-bankacl-hesabndan-hgs-bakiye-sorgulamasnn-yaplmas--3301 adresine girin. Sisteme giriş yapın ve aracınızın plakasını girerek sorgulamayı tamamlayın.
  • PTT HGS bakiye sorgulama: https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#login bağlantısına tıklayın. Sisteme giriş yapın. Plaka bilginizi girin ve sorgulama tuşuna basın.
  • Telefonla HGS bakiye öğrenme: 444 17 78 veya 0580 460 60 60 numaralı telefonları arayarak HGS etiketinizdeki bakiye miktarını öğrenebilirsiniz.
  • Bankalardan HGS bakiye sorgulama: Anlaşmalı olduğunuz bankalara giderek gişedeki görevliye plakanızı verdiğinizde hem HGS etiketinizde ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilir hem de yükleme yapabilirsiniz.

HGS CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bakiyenizde yeterli para olmaması halinde paralı yollardan geçiş yaparsanız plakanıza ceza kesilir. HGS ceza sorgulamalarını e-Devlet kapısından ya da PTT’nin resmi internet sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

Eğer plakanıza yazılmış bir ceza varsa ödemenizi banka şubelerine giderek, internet bankacılığını kullanarak ya da mobil uygulamalar yardımıyla yapabilirsiniz.

Sonuç olarak HGS etiketi PTT şubelerinden ve bankalardan alınabilir. Bankalardan HGS etiketi aldığınızda otomatik yükleme talimatı verirseniz, yetersiz bakiye nedeniyle ceza almak gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Bakiye ve ceza sorgulamalarını mobil uygulamalarla, PTT’nin web sitesinden ya da e-Devlet’ten kolayca yapabilirsiniz.

Yorum ekle