İdata Başvuru Takip

İtalya ve Almanya’ya gidebilmek için diğer ülkelerde olduğu gibi direkt konsolosluğa gitmenize gerek yoktur.

Bu ülkelere vize başvurusu yapabilmek için tek yetkili kurum olan İdata ofisleri ile iletişime geçmeniz gerekir. İdata vize başvuruları internetten takip edilebilmektedir.

İDATA VİZE TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Başvuru takibi için idata.com.tr adresine girin. Üst menüdeki “Vize İşlemleri” yazan yere tıklayın. Açılan menüde en alttaki “Başvuru Takip” kısmına gelin. Karşınıza gelen ekranda sol taraftan vize randevusu aldığınız ülkeyi seçin.

Son olarak pasaport numaranızı ve barkod numaranızı yazarak “Sorgula” butonuna basın. “Ben robot değilim” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.

Sorgulama işlemi birkaç saniye içinde sonuçlanacak ve size bilgi verilecektir. Eğer dosyanız işleme konduysa “Başvuru dosyanız İdata ofisleri arasında gönderim sürecindedir” şeklinde bir bildirim gelir.

Başvuru takibi için izlenecek bir diğer yol da anasayfaya girdikten sonra ülke seçimini yapmak ve sayfayı hafifçe aşağı kaydırıp sağ altta yer alan formu doldurmaktır.

Almanya ulusal vize başvuru takipleri için normal vize müracaatları gibi işlem yapabilirsiniz.

Randevu müracaatınızı yaptıktan sonra İtalya ya da Almanya’dan vize almak için gereken evrakları hazırlamalısınız. Bu evraklar üst menüde “Vize İşlemleri” bölümü içinde bulunmaktadır.

İDATA İLETİŞİM

İdata’nın İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında olmak üzere 2 adet, Bursa ve Trabzon’da 1’er adet, toplamda 4 adet ofisi bulunmaktadır. Bu ofisler hafta içi 08:00 ile 18:00 saatleri arasında açıktır.

İdata’nın İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde ofisi yoktur. Yurt içi aramalarda tüm sorgulamalar için 0 850 460 84 93 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz. Yurt dışı aramalarda ise +90 212 970 84 93 numaralı hattı aramanız gerekir.

E-DEVLET VİZE SORGULAMA

E-Devlet kapısından İtalya ve Almanya için yapılan vize ve pasaport işlemlerinin takibi ve sorgulaması yapılamamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ülkeler için görevlendirilmiş tek resmi kurum İdata’dır.

Bu kurum dışında hiçbir sitede kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Özellikle vize ve pasaport ile ilgili işlemlerde belli ücretler karşılığında süreci hızlandırdığını söyleyen çok sayıda kötü niyetli kişi vardır. Bu tür olaylarla karşılaşmamak ve sorun yaşamamak için yalnızca İdata ofisleri ile iletişime geçmelisiniz.

Yorum ekle