İdata Randevu Nasıl Alınır? Randevu Alma, İptal Etme ve Ücreti

İdata Randevu

İdata, İtalya ve Almanya vizesi almak için başvurulabilecek tek yetkili kurumdur. İtalya ve Almanya Schengen ülkeleri olup, bu ülkelere herhangi bir amaçla seyahat edebilmek için öncelikle Schengen vizesinin çıkarılması gerekmektedir. Schengen vizesinin çıkarılması içinse randevu alınmalıdır. Randevu alınmadan çok özel haller haricinde vize başvuruları yapılamamaktadır.

İDATA’DAN NASIL RANDEVU ALINIR?

İdata’dan randevu almak istiyorsanız öncelikle idata.com.tr adresine girin. Ardından üst menüden “Vize İşlemleri” kısmına gelin. Açılan pencereden “Ücretsiz Randevu İşlemleri” yazan bağlantıya gelin. Gelen sayfada randevu işlemleri ilgili bilgilendirmeleri göreceksiniz. Burada “Randevunuzu Alın” butonuna tıklayın. Karşınıza seyahat bilgileri, kişisel bilgiler, sözleşme, rezervasyon, ek hizmetler ve randevu bilgilerinden oluşan bir form çıkacaktır.

İdata randevu formu açıldığında ilk olarak seyahat bilgileri kısmını doldurmalısınız.

  1. - Vize alacağınız ülkeyi seçin (Almanya ya da İtalya)
  2. - Hizmet türünü seçin (Vip ya da normal)
  3. - İkamet ettiğini şehri seçin
  4. - İdata ofislerinden sizin için en uygun olan şehri seçin

- Son olarak başvuru türünü seçin (bireysel ya da aile). Aileyi seçtiğinizde karşınıza bir uyarı ekranı gelir. Burada eğer aile olarak vize başvurusu yapmayacaksanız, İdata ofislerinde sorun çıkacağı yazmaktadır. Aile seçiminizi yaptığınızda kaç kişi olduğunuz sorulur. Bu kısmı da belirledikten sonra “Devam” butonuna basın.

Karşınıza kişisel bilgiler bölümü çıkacaktır. Buradaki bilgileri de doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra diğer adımları takip etmeniz gerekir. Herhangi bir yeri eksik bıraktığınızda “Devam” butonu pasif olmaktadır ve diğer sayfaya geçmeniz engellenmektedir. Tüm alanları doldurduktan sonra sözleşme kısmına geçebilir, ödemenizi yapabilir ve randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu günü İdata’nın ofisine gidip danışmadan randevunuzu onaylatmanız gerekiyor. Danışmadaki görevli size bir sıra numarası verecektir. Ardından vize alacağınız ülkenin (İtalya ya da Almanya) bankosunun önüne gidip sıranızı bekleyin. Sıranız geldiğinde evrakları teslim edip ödeme bankosuna geçin. İdata ofisindeki yetkililer evraklarınızı sizin adınıza konsolosluğa verir. Parmak izinizi verip işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Son aşamada size bir numara vereceklerdir. Bu numara aracılığıyla İdata’nın sitesinden pasaportunuzun gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Pasaportunuz geldiğinde kurye hizmeti istemediyseniz ofise tekrar gidip pasaportunuzu teslim almanız gerekir. Pasaportlar genellikle öğleden sonra teslim edilir.

İDATA RANDEVU ÜCRETİ 2019

İdata randevuları ücretsiz olarak alınmaktadır. Ancak ulusal vize randevularında 50 TL randevu ücreti alınmaktadır. Normal vizelerde vize başlangıç tarihinden itibaren 6 ay içinde en fazla 90 gün süreyle Almanya ya da İtalya’da kalınabilir. Çalışma vizesi, oturma izni ya da evlilik gibi durumlarda ise 90 günden fazla kalmak gerekebilir. Bu durumda ulusal vize alınır. Bu vize için alınan randevular yalnızca İdata’dan alınabilir.

İDATA RANDEVUSU NASIL İPTAL EDİLİR?

İdata’dan aldığınız randevuları idata.com.tr adresinden iptal edebilirsiniz. Bunun için İdata’nın web sitesine girdikten sonra “Vize İşlemleri – Ücretsiz Randevu İşlemleri” yolunu izlemeniz gerekir. Burada “Randevu İşlemleri” yazan butona basarak almış olduğunuz randevuları iptal edebilirsiniz.

Yorumlar

29.09.2020 tarihinde aldığım randevuyu iptal etmek ıstiyorum ve 450 tl iadesini PNR IDTMVPYZJ17
Cevap
11. 06.2020 aldıgım randevuyu iptal etmek
İstiyorum ve 390.00 TL. İadesini PNR
SDNWXBSHZEV
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile