Güvenlik Soruşturması

Güvenlik soruşturması, devlet memurluğuna alınmak için gerekli şartlar kapsamında, 657 sayılı kanunun 48. maddesine eklenmiştir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturmasında kişilerin herhangi bir kolluk kuvveti tarafından aranıp aranmadıkları, terör örgütlerine üye olup olmadıkları, devlet bütünlüğünü bozacak ya da devlet bütünlüğüne zarar verecek unsurlara katılıp katılmadıkları gibi konular araştırılır. Ayrıca kişilerin adli sicil kayıtları, ahlaki durumları ve yabancılara karşı sır saklama yetenekleri inceleme altına alınır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye alınan kişiler bakanlıklarda, kamuda gizlilik derecesi olan birimlerde, emniyette, yurtdışı teşkilatlarında, askeriyede, milli istihbarat teşkilatının birimlerinde ya da cezaevlerinde çalıştırılmak üzere işe alınırlar.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği 25 Ekim 2018 tarihinde düzenlenerek Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Düzenlenen yönetmeliğe göre güvenlik soruşturması ile ilgili maddeler şu şekildedir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki naklen atamalarda güvenlik soruşturması artık yapılmayacak. Ancak kişi istifa eder ya da başka bir nedenle görevinden uzaklaştırılırsa, tekrar göreve gelmek istediğinde güvenlik soruşturması yapılacaktır.
  • Eski yönetmelikteki yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin kapsamı genişletilerek, terör örgütlerine yardım etmek, onları desteklemek ya da bu grupların propagandasını yapmak suç haline gelmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde belirtilen görevlere atanacak kişilerin, yurtdışı teşkilatlarında görev verilecek kişilerin ve MİT Başkanlığı’nda görev alacak kişilerin güvenlik soruşturmalarını MİT yapacak. Diğer kurum ve kuruluşlarda görev yapacak kişilerin güvenlik soruşturmaları ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.
  • TSK personeli için yapılacak güvenlik soruşturması Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanı’na aktarılacak. TSK personelinin güvenlik soruşturması ve ilgili işlemler ise Emniyet Genel Müdürlüğü ya da MİT tarafından yapılacak.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilerden genel müdürlerin, bakan yardımcılarının, kurum başkanlarının, müstakil birim yöneticilerinin ve yardımcılarının, valilerin, büyükelçilerin ve bu birimler için çalışanların güvenlik soruşturmaları ile ilgili tüm talepler, Cumhurbaşkanının yönetimi altında yürütülecek ve yapılacaktır.
  • Güvenlik soruşturmasında öngörülen süreler en fazla 60 iş günü içinde arşiv araştırmaları ise en geç 30 iş günü içinde cevaplandırılacak şeklinde düzenlenmiştir.
  • Güvenlik soruşturmasına ait bilgilerin değerlendirilmesi için kurulacak komisyonda Müşteşarlıklar kaldırıldığı için bu komisyonu düzenleme Bakan Yardımcılarına uygun olacak şekilde gerçekleştirildi.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır?

Güvenlik soruşturması eskiden yalnızca gizlilik derecesi bulunan kurumlarda çalışanlar için geçerliydi. Ancak OHAL ile birlikte hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak kişiler için hem de özel kuruluşlarda çalışacak kişilerde güvenlik soruşturması yapılmaya başlandı. Buna göre kişilerin, herhangi bir terör örgütü ile ya da bölücü bir dernek ile bağlarının bulunması, bu örgütler ya da derneklerin lehine propaganda yapmaları, gizlilik soruşturması kapsamında işe atanamamalarına ve mesleklerini icra edememelerine yol açar. Güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlar, sonucun olumsuz gelmesi halinde bir avukat tutarak gerekli hukuki sürecin başlatılması için güvenlik soruşturması itirazı yapabilirler.

Güvenlik Soruşturmasında Ailenin Etkisi

Güvenlik soruşturması bekleyen kişilerin merak ettiği bir başka konu ise güvenlik soruşturmasında ailenin etkisinin olup olmadığıdır. Ailesinde, yukarıda saydığımız kusurlu faaliyetlerden birine karışmış olanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıkma olasılığı oldukça fazladır. Bunun sebebi aile yakınlarının kişiyi etkileyebilme gücünün fazla olması ve bunun iş güvenliğini tehlikeye atabilecek olmasıdır.

Güvenlik Soruşturma Sonuç Öğrenme ve Sorgulama

Güvenlik soruşturma sonucu nereden ve nasıl öğrenilir?

Güvenlik soruşturması sonucu öğrenme e-Devlet ile yapılamamaktadır. Güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenmek isteyenler ikamet adreslerine bağlı emniyet müdürlüklerinden ya da karakollardan bilgi alabilirler. Süreç gizli olarak işlediği için güvenlik soruşturması yapılan bireylerin bizzat gitmeleri ya da telefonla aramaları gerekir.

Güvenlik soruşturması ne kadar sürer?

Memur atamalarında yapılan güvenlik soruşturmalarının ne kadar süreceği dönem değişmektedir. Yönetmeliğine yürürlüğe girdiği dönemde çok fazla kişi incelemeye alındığı için güvenlik soruşturmaları bazen 6 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanabiliyordu. Fakat yaklaşan seçim dönemlerinde yoğunluğu azaltmak ve işlemleri bir an önce sonuçlandırmak adına soruşturmalar hızlandırılmış ve 1 ay gibi bir sürede güvenlik soruşturmaları sonuçlandırılmaya başlanmıştır. Özellikle küçük illerde atama bekleyen ya da atandığı halde güvenlik soruşturması sonucu bekleyen kişilere daha hızlı dönüş yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması sonuçları iki ay içinde imha ediliyor

Özellikle üniversitelerdeki atamalarda yapılan güvenlik soruşturmalarında karar inisiyatifi kuruma bırakılıyor. Üniversitenin talebiyle gerçekleştirilen güvenlik soruşturması sonucunda üniversite ile ilişiği kesilmeyen kişiler, diğer üniversitelere başvuru yaptıklarında olumsuz cevap alabiliyorlar. Soruşturma evrakları ile birlikte gelen notlarda, soruşturma belgesinin resmi evrak sayılmadığı ve bu evrakların iki ay içinde imha edilmesi gerektiği yazıyor. Bu nedenle bu belgeler hiçbir şekilde kanıt olarak kullanılamıyor.

Güvenlik Soruşturması - Arşiv Araştırma Formu Örneği İndir 

Güvenlik Soruşturması 2019

Yorumlar

Benim 1tane dosyam var ama bitti mahkene tehditten sicilde gozukmuyo 5yil suç işleme dediler o dosyada kaybolur dediler sıkıntı olurmu sorusturmada
Cevap
Ya bu aynı soyad olmayan biri var aranması var teyzemin oğlu soyadlar aynı deil ondan dolayı bana bı sıkıntı yaparlarmi lütfen cevap verin
Cevap
merhabalar nisan 2019'da uzman erbaşlık sınavını başarı ile geçtim şuan büyük ihtimal güvenlik soruşturması yapılıyor. ama abim cezaevinde bunu sıkıntısı olurmu acaba ? tam bilgi yardımcı olmak için burdan cevap bilgi alabilirim 05309582337
Cevap
Abim 2014-2015 yılında universite sınavı için malum dersaneye gitti orda gazete uyeliğide yaptırdılar fiyatı düşük diye almştık ama herhangi bi soruşturma filan geçirmedi şuan üniversitede okuyor beni etkilermi jandarma personelliğinde cevaplarsanız sevinirim ?
Cevap
Eşimin kardeşi terör örgütünden hapis cezası aldı ve şimdi cezaevinde yatiyor
Eşimin kardeşinden dolayı benim güvenlik sorusturmam olumsuz gelir mi
Cevap
Yüzde yüz olumsuz kardeşim boşuna kendini yorma
Cevap
Abi olumsuz gelebilir. Benim de abimden kaynaklı olumsuz geldi dava açtım 9 ay sürdü ve kazandım şuan süreç devam ediyor.velhasıl kulak asma sen kimseye sonuna kadar hakkını ara, geriye dönük tüm maaşını vermek zorunda idare sen yeterki vazgeçme! dingonun ahırı değil burası. 100 yıllık devlet, kimsenin malı değil.
Cevap
Şubat ayında dosyamı teslim ettim kavgadan dolayı bir  soruşturmam  var bana engel  olurmu yaralama yok sadece adım geçmiş  2 yıl oldu kavga olalı
Cevap
ÖGG için il 5 nisanda il jandarmaya dosyami verdim guvenlik soruşturması için 5 gün önce aradım hala daha sonuçlanmadı diyorlar sizce ne kadar sürer 2 buçuk ay oldu neredeyse
Cevap
Hangi numarayı Aradın bende 17nisanda soruşturmaya katıldım. 1ay sonra numarayı aradığımda daha süreniz var diyorlardı ama şuan aradığımda kimse açmıyor 
Cevap
nette izlediğimiz müstehcen filmler evde bilgisayara ya da tel indirilen odanda izlediğiniz poron olur ya da erotik filan veya instagramda ya da whasupp da özel konuşmalar cinsel içerikli foto ya da görüntülü konuşmalar bunlar soruşturmaya takılır mı ?? teşekkür ederim.
Cevap
merhaba ben eski hükümlü olarak sağlık bakanlığınca işe alındım 15 11 2018 yılında evraklarımı il sağlık müdürlü güne teslim etim 7 ay oldu bekliyorum güvenlik soruşturması hala devam ediyor ne yapmalıyım
Cevap
Eşin kardeslerinde terör örgütünden ceza almış olması beni etkiler mi yani hisimin cezalı olması beni etkiler mi
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile