Özel Güvenlik Haberleri - ÖGG Haber Güncel

Özel güvenlik personelini ilgilendiren; kadro açıklamaları, personel maaşları, özel güvenlik kıyafet güncellemesi, personel hakları, özel güvenlik personel çalışma koşulları ve daha birçok detayın yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım istiyoruz. Yeni dönemin gözde mesleklerinden bir tanesi olan özel güvenlik, erkeklerin olduğu gibi kadınların da çok fazla tercih ettiği meslek modellerinden bir tanesidir. Son dönemde çıkan haberleri ve personeli de ilgilendiren ögg haber paylaşımlarını sizler için derledik. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu haberlere hep birlikte göz atalım…

Özel Güvenlik Haberleri - Ögg Haber

Okullara Özel Güvenlik Alımı Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın talimatıyla ikinci 100 günlük plan kapsamında okullarda çalıştırılmak üzere 20.000 özel güvenlik görevlisi alınacak. Bildiğiniz gibi sık sık dile getirilen okullarda özel güvenlik görevlisi çalıştırılması artık kesinlik kazandı ve yasalaştı. Bununla ilgili bakanlıklar ilgili tüm hazırlıklarını yapmış durumdalar. Kesinleşen rakamlara göre 20 bin özel güvenlik artık okullarda çalıştırılacak. Başvuruların ne zaman yapılacağı ve ilanların ne zaman açılacağı konusunda çalışmalar sürüyor. Kesinlik kazandığında bilgi verilecektir.

İş mi arıyorsunuz? özel güvenlik iş ilanları sayfamızda nasıl iş arayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kadro Haberleri

12 Ocak 2018 tarihinde, kadro talebi için başvuran taşeronların listesi açıklandı. Listede ismi yer alan ve kadroya hak kazanmayan personel için belirlenen itiraz süresi ise 21 Şubat 2018 olarak açıklanmıştı. Bu süreyi de geride bıraktık ve henüz itiraz talebinizi gerçekleştirmemişseniz bu hakkınızı da kaybettiğinizi ifade etmek gerekiyor.  3 Mart 2018 ve 22 Mart 2018 tarihlerinde taşeron işçiler sınava girdi. Sınav ile ilgili itiraz işlemleri ise 23 Mart ve 26 Mart tarihleri arasında yapıldı. Bu sınavı geçen yani bu sınavdan başarılı bir sonuç elde eden personel ise 2 Nisan 2018 tarihinde kadrodaki yerini almaya hazırlanıyordu.(Bu durum ile ilgili detayları bir alt başlıkta sizinle paylaşacağız) Hali hazırda yeni bir gelişme söz konusu değil ve 2018 yılı personelin heyecanla takipte olduğu dönemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılı yeni kadro alımları ile ilgili güncel bir bilgi yoktur. Zaman Zaman devlet kurumları özel güvenlik alımı yapmaya devam etmektedir. Bunların takibi için memurlar.net iş ilanları kategorisini her gün takip etmelisiniz.

Özel Güvenlik Kadro Geçişleri Uzatıldı

Az önce de bahsettiğimiz gibi sınavı kazanan ve bu süreci tamamlayan özel güvenlik personelinin 2 Nisan 2018 tarihinde kadroya geçmesi planlanıyordu. Alınan kadara bu doğrultuda iken, takvimler 2 Nisan 2018’i gösterdiğinde birtakım aksaklıkların yaşandığı ve hali hazırda kadro işlemlerinin yapılmadığını görebiliyoruz. Özel güvenlik kadro geçişleri ne yazık ki uzatıldı ve taşeron biraz daha beklemek zorunda kaldı. Bu durum yalnızca özel güvenlik personelini değil, birçok taşeron işçiyi de üzmüş durumda. Bu uzama durumunun asıl nedeni ise güvenlik soruşturmalarıdır.

Son dönemde ülkemizin yaşadığı sorunlar nedeniyle güvenlik soruşturması konusunda çok daha hassas bir tavır takındığımızı belirtmekte fayda var. 2 ve hatta 3 aşamalı güvenlik soruşturması ile birlikte personel alımlarında daha dikkatli davranılıyor. Sürenin uzamasının asıl nedeni de budur. Önceki yıllarda, süreç bu kadar hassas ve uzun değildir ancak yeni dönem ile birlikte işçi alımlarındaki hassasiyet arttırıldı ve soruşturma tam manasıyla tamamlandıktan sonra personel işlemleri sonuçlandırılıyor.

Kadroya Geçen Özel Güvenlik Ne Kadar Maaş Alacak?

Kadroya geçen özel güvenlik görevlisinin maaşında herhangi bir artış olmayacak ve ücret belirlemesi de süresi sona ermek üzere olan toplu iş sözleşmesindeki rakama göre belirlenecektir. Sosyal haklar konusunda da aynı durum geçerlidir ve yine bu durumda da toplu iş sözleşmesi baz alınarak haklar belirlenecektir. Sözleşme sonrasında ise şu açıklama baz alınabilir: Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kadro süreci tamamlandıktan sonra geçmişte alınan maaşın 1.5 katı kadar promosyon almaya hak kazanacaklardır. Asgari ücretli bir taşeron üzerinden örnekleme yapacak olursak eğer, 2404 liralık bir tazminat karşımıza çıkıyor. 52 günlük ikramiye de detaylar arasında yer alıyor.

6700 Özel Güvenlik Görevlisi Kimlikleri İptal Edildi

Yürütülen soruşturmanın gizliliği gerekçesi ile bu konu hakkında detaylı bilgi verilmedi ancak açıklanan rakamlar gerçekten dikkat çekici nitelikte… Türkiye genelinde toplamda 6700 güvenlik personelinin kimliğinin iptal edildiği ortaya çıktı. Disk-Sen Genel Başkanı Serdar Aslan tarafından yapılan açıklama neticesinde bu rakamın 6700’lere ulaştığı ifade ediliyor fakat personel, kimliklerin neden iptal edildiği konusunda henüz bilgi sahibi değil ve bu konuda personele bilgilendirme de yapılmıyor. Yine Serdar Aslan’ın açıklamaları doğrultusunda bu konuda personele herhangi bir bilgi verilmemesinin nedeni olarak da soruşturmanın gizliliği gösteriliyor.

Serdar Aslan, kendilerine gelen toplu telefonlar sayesinde bu durumdan haberdar olduklarını ve çok sayıda özel güvenlik personelinin de büyük bir mağduriyet ile karşı karşıya geldiğini ifade etti. Personelin, an itibarıyla itiraz için başvurabileceği bir merci bulunmuyor ve bu konuda eli kolu bağlı olduklarını dile getiriyorlar.

KHK’nın bir an önce kaldırılması gerektiğini ve binlerce özel güvenlik personelinin mağduriyetinin de bir an önce giderilmesi gerektiğini savunan Aslan, bu konuda ellerinden gelenin çok daha fazlasını yapacaklarını savundu. An itibarıyla özel güvenlik personeli açlığa itiliyor ve devlet buna duyarsız kalıyor şeklinde sözlerine devam eden Serdar Aslan, en azından bir açıklama beklediklerini ifade etti.

Serdar Aslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüştü ve hem personelin hem de sendikanın şikayetlerini eski Bakan ile paylaştı. KHK ve Ohal devam ettiği sürece bu tür sorunların yaşacağınız ve yalnızca özel güvenlik personelinin değil, birçok çalışanın bu sorun ile karşı karşıya gelebileceğini belirtti. Bu süreçteki en büyük sıkıntı ise az nce de söylediğimiz gibi personelin itiraz edebileceği herhangi bir merci bulunamıyor ve yine personel hakkını arama konusunda yalnız ve zayıf bırakılıyor.

Manisa’da yaşanan ilginç bir olay da bu süreçte dikkatleri çekmiş durumda. Kursa giden 500 özel güvenlik personelinin kartları da iptal edildi ve bu konuda da herhangi bir açıklama yapma gereği duyulmadı. Özel güvenlik personeli, KHK nedeniyle en çok sorun yaşayan meslek kollarından bir tanesi ve ne yazık ki şikayet ya da dilekçe konusunda muhatap bulabilecekleri bir merci de karşılarına çıkmıyor.

Özel Güvenlik Görevlisi Tutuklama Yapabilir mi?

Özel güvenlik görevlilerinin geniş bir yetki durumuna sahip olmadıkları aşikar ancak bazı özel durumlarda bu yetkiler sınırı aşabiliyor ve dilerseniz kanun maddeleri ile birlikte bu yetkilerin ne olduğuna da hep birlikte göz atalım.

  • Görev alanında, hakkında yakalama ya da tutuklama ya da mahkumiyet kararı bulunan kişiyi yakalayabilir ve arama yapabilir. Özel güvenlik personeli bu hakkak sahiptir.
  • Gıyabi tutuklama ya da yakalama müzekkeresi bulunan kişinin yakalanması durumunda iş yeri, yerleşim yeri ve aracında arama yapma yetkisine sahiptir.
  • Görev alanında, hakkında yakalama, tutuklama ya da mahkumiyet kararı bulunan şahısları yakalama yetkisine ve arama yetkisine sahiptir.

Özel güvenlik personeli, öncelikli olarak sahip olduğu hakları bilmeli ve kanuna uygun bir şekilde hareket etmelidir. Kanun dışına çıkıldığı takdirde yaptırımlar da çok büyük oluyor ve hatta bu durum meslekten men edilmeye kadar da gidebiliyor. Haklarını bilmesi gerektiği gibi hangi haklara sahip olmadığını da bilmesi gerekiyor. Kalifiye bir personel yaratabilmek için özel güvenlik personeli çalıştıran kurum ve eğitim veren kursların da bu konuda büyük bir hassasiyet örneği göstermelerinde fayda vardır.

Özel Güvenlik Kadro Geçişi Tamamlanan ve Tamamlanmayan Kurumlar

Tüm kurumlar geçişleri tamamlamıştır. 2018 Nisan da Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 900 bin taşeron kadroya geçiş yapmıştır.

Kartal Gözü Güvenlik Sistemi Uçan Kuştan Bile Haberdar

Sivas’ta uygulamaya konulan ve kısa sürede ülkemizde de büyük yankı uyandıran Kartal Gözü güvenlik sistemi ile birlikte şehir 24 saat boyunca sorunsuz bir şekilde gözetlenebiliyor. Güvenlik önlemlerinin arttırılması doğrultusunda yapılan bu özel çalışma meyvelerini vereye başladı. Sivas Belediyesi, bu konuda önemli adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. Kameraların yurt dışından ithal edildiğini belirtmek gerekiyor ve ithal edilen bu özel kameralar sayesinde 10 km’ye kadar mesafede gözlem yapılabiliyor. Zifiri karanlıkta ise 150 metreye kadar görüş açısına sahip olan bu özel kamera sistemleri, güvenlik önlemlerinin daha kusursuz bir seviyeye taşınmasına da yardımcı olmuş durumda.

Sivas Belediyesi, Yukarı Tekke adı verilen ve şehrin hakim tepesi olarak bilinen bölgede bu istemi kurmuş durumda. Sistem sayesinde şehir 24 saat gözetlenebiliyorve uçan kuştan bile haber almak mümkün hale gelmiş durumda. Hareket eden nesnelerin yanı sıra hareketsiz nesneler de özel zoom kabiliyeti sayesinde çok net bir şekilde seçilebiliyor. Özellikle plaka tespitinde muazzam bir ayrıcalık sunduğunu da ifade etmekte fayda var.

Çocuk istismarları ve tecavüzün arttığı ülkemizde, bu tür güvenlik önlemleri sayesinde suç oranının azaltılacağını ifade eden Sivas Belediye Başkanı, an itibarıyla sahip oldukları sistemden fazlasıyla memnun olduklarını belirtiyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik

MADDE 1 – 7/10/2004 tarihli ve 25606 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 20 nci maddesi kapsamında bulunan idarelerin özel güvenlik hizmetlerini gören bu idarelere ait şirketlerin faaliyet alanının münhasıran koruma ve güvenlik hizmeti olması zorunluluğu yoktur. Bu şirketler bu kapsamdaki faaliyetlerini ayrı bir bölüm altında yürütür. Özel güvenlik alanında istihdam edilen özel güvenlik görevlisi sayısının on kişiyi geçmemesi halinde özel güvenlik bölümü yöneticisinde en az lise mezunu olma şartı aranır. Kanunda belirtilen özel güvenlik temel eğitim şartı sadece bu bölümde görevli olan yöneticiler hakkında uygulanır. Bu şirketler kendi kurumları dışındaki kişi, kurum veya kuruluşa özel güvenlik hizmeti veremezler. Bu şirketler hakkında, bu fıkrada belirtilen istisnalar dışında, Kanunda ve bu Yönetmelikte yer alan tüm hükümler uygulanır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

Taşeron Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Taşeron sınav sonuçlarının 27 Mart 2018-31 Mart 2018 tarihleri arasında açıklanacağı belirtilmişti. Sonuçlar açıklandıktan sonra sınav itirazı için de adayların birtakım haklara sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Taşeron İşçi Ne Kadar Promosyon Alacak?

İşçiler, geçmişte aldıkları maaşın 1.5 katı kadar promosyon alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklama, personele derin bir nefes aldırdı diyebiliriz. Taşerona, 52 günlük ikramiye müjdesi de yine Jülide Sarıeroğlu tarafından verildi.

Yorumlar

Nerde iyileştirme millet açlıktan kırılıyor belediye ait yan kuruluşlarda çalışan para alıyor geri kalan asgari ücrete talim
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile