Hgs Geçiş İhlali Sorgulama ve Ödeme

Aracında HGS ya da OGS cihazı yer almayan kullanıcılar ücretli otoyol, otoban ya da köprü geçişlerinde kaçak geçmiş sayılıyor. Kaçak geçiş yapılan bir düzenleme ile 15 günlük bir müsaadeye sahip olmuştur. Kısaca HGS sistemine sahip olmayan bir araç ile ücretli yola girmiş iseniz 15 gün içerisinde HGS çıkararak ceza ödemeden geçişinizin ücretini ödeyebiliyorsunuz.

>> Hgs Bakiye Sorgulama

Hgs geçis ihlali sorgulama KGM

Hgs İhlal Sorgulama ve Hızlı Ödeme için KGM Linki

Hgs kaçak geçişlerini herhangi bir PTT şubesinde sorgulayabilirsiniz. Eğer internet üzerinden sorgulama yapmak isterseniz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğünün oluşturduğu https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama adresi üzerinden sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca kaçak geçiş E devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir.

E devlet Hgs Geçiş İhlali Sorgulama

Hgs’den yapılan kaçak geçişin sorgulanması E devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E devlet üzerinden yapılan sorgulama araç plakası ile değil Hgs’nin sahibi tarafından yapılabilmektedir. E devlete giriş yapan kullanıcı arama sekmesine Hgs yazdığında önüne 3 adet sonuç geliyor. Bu sonuçlardan Hgs ihlalli geçiş bilgileri sorgulama sonucuna tıklayarak herhangi bir ihlalinin olup olmadığı kontrol edilebilir.

Direk Ulaşım Linki: https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama

PTT Geçiş İhlali Sorgulama

Ptt Geçiş İhlal Sorgula

Hgs’den kaçak geçiş sorgulaması PTT üzerinden de yapılabilmektedir. Herhangi bir PTT şubesinde sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca PTT’nin internet sitesi üzerinden de geçiş ihlali sorgulaması yapılabilmektedir. Hızlı ve kolaya yapılan bu işlemde araç plakası sorgulama için yeterlidir. PTT üzerinden yapılan sorgulamada karayollarında, Avrasya Tünelinde ve Yavuz Sulatan Selim Köprüsündeki kaçak geçişler ayrı ayrı sorgulanmaktadır.

Direk Ulaşım Linki: https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#violation

 

Otoyol A.Ş Geçiş İhlali Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hgs kaçak geçiş sorgulaması Otoyol A.Ş. resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Otoyol A.Ş. üzerinden yapılan Hgs ihlal sorgulaması plaka, TC kimlik numarası, vergi numarası ya da İGB numarası üzerinden yapılabilmektedir. TC kimlik numarası ya da vergi numarası üzerinden yapılan sorgulamada aracın kişinin ya da şirketin üzerine kayıtlı olması gerekir.

Direk Link: https://isletme.otoyolas.com.tr/?page_id=4135

İçtaş Geçiş İhlali Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden yapılan ihlalli geçiş sorgulamasında İçtaş’ın resmi sitesi de kullanılabilir. Ysskoprusuveotoyolu.com sitesi üzerinden yapılan sorgulama plaka üzerinden, kimlik numarası üzerinden ve vergi numarası üzerinden yapılabilmektedir. Site üzerinden icra dosyası var ise ona da ulaşabilir ve icra dosya numarasını da öğrenebilirsiniz. Ayrıca geçiş ihlallerinin ödemelerini site üzerinden kredi kartı ile online olarak da yapabilirsiniz.

HGS siz geçiş cezası ne kadar?

Köprü, ücretli otoyol ve tünellerde Hgs olmadan geçiş yapmış iseniz 15 günlük müsaade süreniz oluyor. Bu süre zarfında PTT ya da banka şubelerinden Hgs alırsanız geçiş ücretiniz faizsiz ve cezasız olarak düşülecektir. Eğer Hgs’yi 15 gün içerisinde almaz iseniz geçiş ücretinin 11 katı ceza olarak yansıtılıyor ve kişi hakkında işlem başlatılıyor.

İlk 15 Gün İçerisinde Geçiş İhlali Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hgs olmadan yapılan geçiş ihlallerinde sorgulama internet üzerinden yapılabilmektedir. PTT’nin resmi sitesinden, karayollarının resmi sitesinden ya da E devlet üzerinden yapılabilen sorgulamada araç plakası girilerek ihlaller sorgulanabilmektedir. İhlal yapılmış ve sorgulamada görünmüyor ise müşteri hizmetleri üzerinden iletişim kurularak sorun düzeltilebilir.

15 Günü Geçen Kaçak Geçiş İhlalleri Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hgs ihlalini yaptıysanız ve 15 gün içerisinde sorgulama yapmadıysanız ceza süreci başlıyor. Cezalı işleme giren geçiş ihlalinin sorgulaması da yine PTT, Karayolları ve E devlet üzerinden yapılabiliyor. Yapılan sorgulamada aracın geçiş yaptığı tarih, geçiş bedeli ve ceza bedeli gibi detaylar detaylı olarak ortaya çıkıyor.

Mobil Geçiş İhlali Sorgulama Uygulamaları Hangileri?

Hgs ihlal sorgulamasında pek çok mobil uygulama mevcuttur. Bu uygulamaların tamamı PTT’nin alt yapısını kullanmaktadır. Uygulamaların içerisinde kredi kartı ile Hgs yükleme özelliği de olduğu için en güvenlisi PTT’nin kendi uygulaması olan HGS- Online Bakiye Yükle uygulamasıdır.

Mobil Hgs Bakiye Yükleme Ve Ceza Ödeme Nasıl Yapılır?

Hgs bakiye yükleme ve ceza ödemeleri PTT şubelerinden ve bankalardan yapılabilmektedir. Bu işlemi daha hızlı olarak internet bankacılığı ve PTT’nin internet sitesi aracılığı ile yapmak mümkündür. Hgs yüklemek için en güvenli yol mobil bankacılıktır. Mobil marketlerde yer alan kredi kartı ile Hgs yükleme uygulamalarında kredi kartı bilgileri istenildiği için güvenmek yanlış olur. Mobil bankacılık ya da PTT’nin uygulamasında ödemeler seçeneği üzerinden Hgs ödemelerini seçerek işleminizi kısa bir süre içinde yapabilirsiniz. 

Hangi Durumlar Geçiş İhlali (Kaçak Geçiş) Sayılmaktadır?

Hgs gişesinden Hgs sistemi olmadan geçiş yapmak ihlal olarak değerlendirilmektedir. Böyle bir durumdan 15 gün içerisinde Hgs çıkararak cezasız bir şekilde kurtulmak mümkündür. Aracın Hgs barkodu bozulmuş ya da okuyucu okuyamamış ise kaçak geçiş olarak görünür. Bu durumda merkez inceleme yaparak araç plakası ile Hgs bakiyesinden gerekli ücreti almaktadır. Bir diğer geçiş ihlal durumu ise Hgs’li aracın Ogs gişesinden geçmesidir. Bu durumda Hgs sisteminin müşteri hizmetlerini arayarak durumu düzelttirebilirsiniz. Düzeltme işleminin ardından Hgs bakiyenizden gerekli miktar düşülür ve ceza uygulanmaz.

Geçiş İhlali Yaptım Ne Yapmam Lazım?

Eğer bir Hgs gişesinde ihlal yapmış iseniz öncelikle plakanızı ve araç sahibinin kimlik numarasını sorgulama yapınız. Sorgulamalarda sonuç görünmüyor ise herhangi bir PTT şubesine giderek durumu bildiriniz. Eğer PTT şubesinden de bir sonuç çıkmaz ise Hgs merkezinin müşteri hizmetleri numarasını arayarak durum ile ilgili bilgi alınız. Herhangi bir sonuca ulaştığınız gereken miktarı ödeyerek ceza durumuna düşmeden ihlalinizi kapatabilirsiniz.

Hgs Yerine Ogs Den Geçmek İhlal Sayılır Mı?

Eğer Hgs barkoduna sahipseniz ve Ogs gişesinden geçtiyseniz bu durum ihlal olarak sayılmaktadır. Ancak bu geçişi Hgs merkezine bildirerek durumu düzelttirmek mümkündür. Yapılan düzeltme işleminin ardından geçiş ücreti Hgs bakiyenizden düşülür ve ceza işlemi uygulanmaz.

Geçiş İhlali Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

Eğer bir geçiş ihlaliniz var ise 15 gün içerisinde ödeme yaparak cezaya düşmeden kurtulabilirsiniz. 15 gün geçmişse eğer ceza işlemi başlamaktadır. Örnek olarak 11 TL’lik bir geçiş ücreti için kaçak geçiş durumu söz konusu oldu ve 15 gün içerisinde ödenmedi. 15 günden sonrasında ise 110 TL ceza ve 11 TL geçiş bedeli ücreti Hgs’ye yansıtılıyor ve Hgs’ye yapılan yüklemede bakiyeden düşülüyor.

Geçiş İhlali Cezası Nereye Ödenir?

Hgs gişesinden geçiş ihlali durumunda ceza bedeli ödemeleri PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Geçiş bedelinin 10 katı olan ceza tutarı gelen tebligat ile birlikte PTT şubelerinden tahsis edilmektedir. Ayrıca ihlal sonucu gelen ceza bedeli PTT’nin internet sitesi üzerinden kredi kartı ile de ödenebilmektedir.

Hgs Banka Ya Da Kredi Kartları İle Yükleme Yapılabilir Mi?

Hgs yüklemeleri PTT şubelerinden, PTT internet sitesi üzerinden, PTT mobil uygulaması üzerinden yatırılabilmektedir. Banka şubelerinden, bankamatiklerden, internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan da Hgs’ye bakiye yükleme yapılabilir. Kredi kartı ile yükleme işlemi için PTT’nin internet sitesi ya da mobil uygulaması kullanılabilir. Ayrıca bankalardan Hgs için hesap ya da kredi kartı tanımlama ile otomatik ödeme talimatı da verilebilir.

Geçiş İhlali Cezasına Nasıl İtiraz Ederim?

Hgs geçiş ihlali cezasına itiraz Karayolları Genel Müdürlüğüne ya da Hgs çağrı merkezine yapılabiliyor. Karayolları Genel Müdürlüğüne bizzat ve e posta ile itiraz edilebilirken Hgs çağrı merkezine arama ve faks ile itiraz edilebilir. Kamera kayıtlarının ve diğer incelemelerin ardından gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

İcra Takibine Takılan Kaçak Geçiş Ücretleri Nereye Ödenir?

Eğer ihlalli geçiş yapmış ve cezalı ya da cezasız olarak ödememişseniz icra işlemleri başlıyor. İcra işlemlerinin başladığına dair gönderilen tebligatta yer alan icra dosya numarası ile Karayollarının resmi sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir. İcra işlemine geçmiş olan borcun ödemeleri PTT şubelerinden ya da Karayollarının resmi sitesi üzerinden yatırılabilmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki icra işlemleri başlamış ise geçiş ücretinin 11 katı ile birlikte avukat masraflarının da ödenmesi gerekir. 

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yorumlar

bir sürü ceza gelmiş, bakiyem bitmiş haber vermediler uff
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile