Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? 2019 Fiyatları

Eskiden özel sağlık sigortası olan kişilerin tüm tedavi masraflarını sigorta şirketleri veya Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyordu. Özel hastaneler ise sağlık masraflarının tamamını özel sigorta şirketlerinden alıyordu. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasının çıkmasıyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı tüm harcamalar tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alındı.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Destekleyici sağlık sigortası olarak da bilinen tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olup devlet hastanelerinde değil de özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyenlerin kullanabileceği özel bir güvence çeşididir. Tamamlayıcı sağlık güvencesi olan kişilerin SGK ile anlaşmalı tüm özel hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinin SGK fark ücretleri karşılanır. Hak sahipleri her yıl 8 ila 10 defa ücretsiz olarak ayakta muayene olabilirler. Hastaların yatarak tedavi masrafları ise limitsiz olarak karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık güvencesi sayesinde 60 yaşın altındaki tüm vatandaşlar hiçbir fark ödemeden Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan özel hastanelerde tedavi olabilir, tahlil yaptırabilir ve muayene olabilirler.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASINDAN NASIL FAYDALANILIR?

Özel hastanelerde tedavi olmak isteyen ancak yüksek prim ödemek istemeyen SGK’lılar destekleyici sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanmaya hak kazanırlar. Tamamlayıcı sağlık güvencesinde yalnızca SGK katılım ücreti ödenir.

Özel sağlık güvencesi olmayan bir SGK’lı özel hastaneye giderse hem hastane ücretini hem de Sosyal Güvenlik Kurumu fark ücretini ödemek zorundadır. Ancak destekleyici sağlık sigortası olan bir kişi yalnızca SGK katılım ücretini öder. Bu durumu örnekleyerek anlatacak olursak; özel hastane ücreti 100 TL, SGK katılım ücreti de 15 TL olan bir doktor için tamamlayıcı sağlık sigortası olan bir hastanın ödemesi gereken tutar yalnızca doktor ücreti olan 15 TL’dir. Bu ücretin içinde yapılan tüm testler ve tetkikler de bulunmaktadır ve bunların hiçbiri için fazladan para ödenmesine gerek yoktur.

Destekleyici sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişiler özel sigorta şirketleri ile iletişime geçebilirler. Bu konuda hizmet veren pek çok firma bulunmaktadır. İsteğe bağlı bir güvence türü olan destekleyici sağlık sigortasında hiçbir zorunluluk yoktur. Tamamlayıcı sağlık sigortasında yaş için üst sınır şirketlere göre farklılık gösterir ancak genellikle 60 yaşında olma zorunluluğu vardır. Bazı şirketler müşterilerine göre üst yaş sınırını 80’e kadar çıkarabilmektedirler. Bu konudaki bir diğer husus da kişinin mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olması gerekliliğidir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASININ ÖZEL SAĞLIK SİGORTASINDAN NE FARKI VARDIR?

Tamamlayıcı ile özel sağlık sigortası arasında şu farklar bulunmaktadır;

 • Özel sağlık güvencesinde yaş sınırı 0 – 60 yaş aralığıdır ve başvuru yapan kişilerin SGK’lı olma zorunluluğu yoktur. Ancak destekleyici sağlık sigortası yaptıracak kişiler SGK’lı olmak zorundadır.
 • Özel sağlık güvencesi yaptıran kişiler istedikleri özel hastanede tedavi olabilirler ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler yalnızca SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde tedavi olabilirler.
 • Özel sağlık güvencesi hem yurt içinde hem de kişinin isteği doğrultusunda yurt dışındaki hastanelerde de geçerlidir. Destekleyici sağlık sigortası ise yalnızca yurt içindeki hastaneleri kapsamaktadır.
 • Özel sağlık sigortası yaptıran kişiler isteğe bağlı olarak katılım payı öderler. Katılım payı arttıkça firmaya yapılacak ödeme de o kadar artar. Mesela katılım payınız %20 ise, hastane giderlerinin yüzde 20’sini siz ödersiniz, kalan yüzde 80’i ise anlaştığınız firma öder. Tamamlayıcı sağlık sigortası olanlarda ise hastane giderlerinin tamamını firma ve Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NELERİ KAPSAR, TEMİNATLARI NELERDİR?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının sunduğu iki tür teminat bulunmaktadır. Bunlar ayakta tedavi ve yatakta tedavidir.

Yatarak tedavide yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz ve koroner anjiyografi gibi tedaviler teminat kapsamında yer alırlar. Ayrıca evde bakım teminatı, suni uzuv teminatı, tıbbi malzeme teminatı, fizik tedavi ve rehabilitasyon teminatı da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

Ayakta tedavide firmaların prosedürlerine göre her yıl 8 ya da 10 kez gidilen muayene ücretleri karşılanır. Ayakta tedavide tahliller, tıbbi tetkikler, teşhis ve tanı koyma gibi durumlar teminat kapsamında sayılırlar. Bir doktorun yaptığı ve birbirine bağlı olan muayenelerde yıllık muayene hakkından 1 hak eksilir. Farklı doktorların yaptığı muayenelerde ise 10 günlük süre içinde yapılan tüm hastane ziyaretlerinde muayene hakkı eksilmez. Eğer branşlar arasında bir sevk durumu olursa bu durumda bir muayene hakkı daha eksilir. Örneğin Kulak Burun Boğaz Bölümü’ne giden bir kişi Göz Bölümü’ne sevk edilirse bu kişinin bir muayene hakkı daha eksilir. Ancak Kulak Burun Boğaz Bölümü’ndeki bir doktora muayene olan bir kişi 10 gün geçmeden yine aynı doktora giderse muayene haklarından hiçbiri eksilmez.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI 2019 FİYATLARI NELERDİR?

Destekleyici sağlık güvencesi fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir. Ayrıca yaş, cinsiyet ve sağlık durumu gibi faktörler fiyatların ve muayene sayısının değişmesine neden olabilir. İstanbul’da yaşayan 35 yaşındaki bir erkek bireyin tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri farklı sigorta şirketlerine göre yaklaşık olarak şu şekildedir;

 • Türk Nippon: Üst yaş sınırı: 59 – 80, Fiyat: 997 TL, Muayene sayısı: 8
 • Mapfre: Üst yaş sınırı: 60, Fiyat: 1098 TL, Muayene sayısı: 8
 • Axa: Üst yaş sınırı: 59, Fiyat: 970 TL, Muayene sayısı: 10
 • Ray: Üst yaş sınırı: 64, Fiyat: 956 TL, Muayene sayısı: 10
 • Allianz: Üst yaş sınırı: 55, Fiyat: 900 TL, Muayene sayısı: 10
 • Sompo Japan: Üst yaş sınırı: 57, Fiyat: 820 TL, Muayene sayısı: 10
 • Güneş: Üst yaş sınırı: 59, Fiyat: 1009 TL, Muayene sayısı: 10
 • Anadolu: Üst yaş sınırı: 64, Fiyat: 1039 TL, Muayene sayısı: 9

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI DOĞUMU KARŞILAR MI?

Her firma için farklı olmakla birlikte sözleşme yaparken doğum gibi süreçler de tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları arasına alınabilir. Kimi şirketlerde hamilelik süreci, kiminde hem hamilelik hem doğum hem de doğum sonrası süreçler teminat kapsamına dahil edilebilmektedir.

Hamilelikte yaklaşık 10 muayene, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınır. Doğum sırasında ise sigorta şirketinin anlaştığı hastanelerde sağlık hizmeti alınabilir. Doğum ve gebelik masrafları, yatarak tedavide teminat kapsamına alınmaz. Ayakta tedavi kapsamında yapılan hamilelikteki rutin muayeneler, kontrol ve tahliller sözleşmede yazan sayılarla sınırlı olacak şekilde karşılanır. Sözleşmede yer almayan tüm tedaviler için ekstra para ödenmesi gerekir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI İLE ANLAŞMALI OLAN HASTANELER HANGİLERİDİR?

Medical Park Hastanesi, Medicana Hastanesi, Başkent Hastanesi, Medipol Hastanesi ve Florence Nightingale Hastanesi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı özel hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık hizmeti alınabilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile