İp Kamera Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

İP Kamera

IP (network) kamera, yakaladığı görüntüyü üzerindeki sensörler aracılığıyla dijital ortama aktaran görüntüleme sistemleridir. Dijital ortama gelen görüntüler internet yoluyla sistemde kaydedilen kullanıcılara iletilir. Bu sistemlerin kendi IP numaraları olur, programlanabilirler ve görüntü kaydetme özellikleri vardır.

IP KAMERA NASIL ÇALIŞIR, NE İŞE YARAR?

Analog giriş çıkışı olan CCTV kameralardan yapısal farklılıkları olmayan IP kameralar bilgisayara bağlı olmak zorunda değildirler. Ağda yer alan router, switch veya huba bağlı olmaları yeterlidir. Analog görüntüleme aygıtları ile aralarındaki tek fark, görüntüyü aktarma şekilleridir. Üzerlerindeki lens ve bileşenler yardımıyla görüntüyü yakalayıp elektrik sinyaline çevire network Camera, bu sinyalleri dijital forma dönüştürür ve sıkıştırarak network üzerinden ilgili alıcılara gönderirler.

IP KAMERA KURULUMU NASIL YAPILIR?

ip kamera nedir? kurulumu

Görüntü kalitesinin çok daha iyi olması nedeniyle tercih edilmeye başlanan IP kameraların kurulumu için öncelikle sağlam bir alt yapı oluşturulması gereklidir. Bunun için ilk olarak switch ve kamera arasında network kablosu çekilir. CAT 6 kabloları tercih edin, çünkü bu kablolarla 150 metre mesafeye kadar yüksek veri transferi yapabilirsiniz.  Mesafenin artması halinde fiber optik sistem alt yapısı oluşturulması gerekebilir.

Kamera montajını yapmadan önce ağ ayarları yapılmalıdır. IP kameralardaki ip adresleri otomatik olarak alınmaktadır. Böylece network kablosu görüntüleme aygıtına takıldığı anda ağ üzerinde boş bir ip adresi tespit edilir. Bu adresi dilerseniz manuel olarak tekrar ayarlayabilirsiniz.

Network ayarlarını da yaptıktan sonra görüntüleme aygıtlarının montajı ve bağlantıları ayarlanır. NVR kullanacaksanız switch ve NVR arasına da ağ kablosu çekmeniz gerekecektir. Eğer aygıt beslemesini network kablosu üzerinden yapacaksanız hem kullandığınız switch hem de kamera POE (power over) özellikli olmalıdır. Bu özellik yoksa besleme kablosu çekilmelidir. Uzun mesafelerde izleme aygıtının alt kısmına adaptör takılması gerekebilir. Kısa mesafelerde ise merkezdeki adaptörler yeterli olacaktır.

Sistemde kaç tane izleme cihazı kullanılacaksa hepsinin IP ayarları yapılmalıdır. Bu ayarları yaparken IP bulma programı kullanarak her cihazın ip adresi bulunabilir. Bu adresler bulunduktan sonra her bir cihazın üstüne adresler yazılmalıdır. Böylece alıcılardan biri arızalandığında tekrar adresi bulmanıza gerek kalmaz ve kısa süre içinde sorunu çözebilirsiniz.

Montaj ve kurulum işlemleri bittiğinde kayıt cihazının ayarları yapılmalıdır. NVR kayıt aygıtlarında ip adresleri network ağı ile uyumlu olmazsa görüntü alıcısı çalışmayabilir. Bu yüzden tüm ayarları el ile yapmanız gerekebilir. IP görüntüleme cihazını ekleme sırasında alıcının kullanıcı adı ve şifresini doğru olarak girmelisiniz. Son olarak NVR cihazın içine taktığınız HDD’yi formatlayın.

IP GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ NERELERDE KULLANILIR?

IP GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ

CCTV sistemlere göre çok daha avantajlı olan network görüntüleme cihazları hemen hemen her yerde kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek görüntü kalitesi ve çözünürlük, depolama alanı ve aynı anda birden çok aygıtın kullanılabilir olması, bu sistemi daha elverişli hale getiriyor. Özel konutlarda, sitelerde, hastanelerde, okullarda, ofislerde, kapalı ve açık mekanların tamamında network görüntüleme sistemleri kullanılarak güvenlik sağlanabilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile