K Belgesi Sorgulama

2004’de başlatılan yeni uygulama ile trafiğe çıkan araçların hangi sınıfa ait oldukları ve kullanım amaçlarının tespit edilebilmesi açısından bir düzenlemeye imza atıldı. Belirli yetkileri kullanabilmek için temin edilmesi gereken belgeler arasında K belgesi de yer alıyor.

Taşımacılık yapan firma ve şahısların almaları gereken belgenin geçerlilik süresi ömür boyu değil. 5 yılda bir yenilenen K belgesi sorgulama işlemi için e-devlet sistemi kullanılabilir.

K belgesi sorgulama nasıl yapılır?

Bir aracın taşımacılık yetkisinin olup olmadığına yönelik kontrolün yapılması için e-devlet uygulamasına başvurulabilir. Bunun için e-devlete giriş yapmanız ve ardından ise, arama bölümüne “araç yetki belgesi sorgulama” yazarak, sorgu ekranı bölümüne ulaşmanız gerekecek.

Daha sonra, K belgesi sorgulama işlemini yapmak istediğiniz aracın plakasını yazmanız ve arama işlemini başlatmanız yeterlidir. İlgili plakaya kayıtlı bir yetki belgesinin olup olmadığı veya süresinin dolup dolmadığı ile alakalı detaylara erişebilir.

K belgesi nedir, neden verilir?

K belgesi, taşımacılık yapacak kişilerin araçları adına almaları gereken bir belgedir. Sadece yurt içi taşımacılık için alınabilecek bir belge türüdür. Global taşıma izni için farklı bir belgenin temin edilmesi lazımdır.

Yurt içinde ticari amaç güderek yapılacak eşya taşımacılığının birtakım sınırları vardır. K1 sınıf yetki belgesine sahip bir firma, 75 tona kadar taşıma yapabilir. Bu sınır şahıs için 25 tondur. K3 belgesi ise, ofis ve ev eşyası taşımak üzere kullanılan araçlara verilir.

Evden eve nakliyat ve taşımacılık için verilen belgedir.

Araç yetki belgesi nasıl alınır?

Birbirinden farklı araç yetki belgeleri var. VIP taşımacılıktan, lojistik ve yurt içi taşımacılığa kadar farklı kategori ve sınıflara ayrılmış olan belgelerin hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermeniz gerekecek.

Aracınızın sınıfını belirledikten sonra bir dilekçe ile Karayolları Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilir. Gerekli incelemenin ardından aracınızın taşımacılık hususunda uygun olması halinde belge verilir. Ancak verilen belgenin 5 yıllık kullanım süresi vardır ve her 5 sene de bir yenilenmesi lazımdır.

K yetki belgesi veya taşımacılık belgesi almadan eşya ve ofis taşıma işini sürekli bir şekilde yerine getiren araçlara yaptırım uygulanır.

E-devlet üzerinden K belgesi alınabilir mi?

Daha önceden aracına K belgesi almak isteyen kişilerin yetkili karayolları müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyordu.

Yaklaşık 15 dakikada tamamlanan müracaat işlemlerinden dolayı hem zaman kaybı hem de yol masrafı söz konusu idi. Ancak yapılan düzenleme ve getirilen yenilik ile e-devlet üzerinden K belgesi müracaatları başlatıldı.

Sadece beş dakika süren müracaat işleminden sonra yapılan kontroller ile çok kısa süre içerisinde K türü taşıma belgesi alınması mümkün hale geldi.

Bu hizmet ile kişiler ait MERNİS bilgileri, adli sicil kayıtları, taşıt bilgileri gibi talep edilen belgelerin online olarak kontrol edilecek.

Böylece, kişinin hiçbir şekilde sisteme belge yüklemesine de gerek kalmıyor. Böylece, kişilerin hiçbir zahmete girmeden taşıt belgesi alma ve yenileme işlemini kısa süre içerisinde yapmaları mümkün.

Diğer taşıma belgeleri ile alakalı işlemlerin de e-devlet üzerinden yapılması için hızlı bir altyapı çalışması yapılıyor. Çalışmalar tamamlanınca diğer taşıma belgeleri için de e-devlet üzerinden başvuru yapılması mümkün olacak.

E-devlet üzerinden yapılacak K belgesi başvurusu için noter tasdiki gerekmiyor. Aracın bir firma üzerinde olması halinde bile yetki belgesi verilen şahsın e-devlet üzerinden işlemleri başlatması yeterli oluyor.

Böylece, hiçbir noter masrafına da gereksinim duyulmadan K belgesi alınması mümkün oluyor. yeni uygulamadan yararlanmak içi e-devlete giriş yaptıktan sonra sorgu ekranına “K belgesi başvurusu” yazılması yeterlidir.

Hizmetin yer alacağı bir liste sıralanır ve K belgesi başvurusunu başlat sekmesine tıklayarak, başvuru süreci adım adım tamamlanabilir. 

Yorumlar

Eski k 2 belgemi geri alabilirmiyim
Cevap
k2 belge süresi ne zamana kadar
Cevap

Yorum ekle