Lise Mezunu Polis Olabilir mi

Polis olabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yer alan PMYO, POMEM ya da PAEM okullarında eğitim almak ve bu eğitim kurumlarından mezun olmak gereklidir.

PAEM ve POMEM’de lisans mezunları kabul edilirken, PMYO lise mezunlarını ve lise son sınıfta okuyan öğrencileri kabul etmektedir.

LİSE MEZUNU POLİS ALIMI ŞARTLARI

Lise mezunu sayısının çok fazla olması sebebiyle Emniyet Genel Müdürlüğü polis olmak için gereken eğitim düzeyini lise seviyesinden lisans seviyesine çıkardı. Lise diploması alan kişilerin asayiş görevlisi olabilmeleri için Polis Meslek Yüksek Okulu’nu kazanmaları ve bu okulu başarıyla bitirmeleri gerekir.

Polis olmak isteyen lise mezunları için gereken şartlar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Polis Meslek Yüksek Okulu’na (PMYO) girebilmek için adayların 26 yaşından gün almamış olmaları ve 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
  • Lise diploması alan ve diploma alacak lise öğrencilerinin ÖSYM’nin yaptığı üniversiteye geçiş puanlarına bakılır. Adaylardan KPSS puanı istenmez.
  • Asayiş görevlisi olabilmek için TYT sınavına girmek gereklidir. TYT sınavında en az 260 puan alınmalıdır. Bu ham puana okul puanı da dahil edildikten sonra adayların tam puanları hesaplanır. 
  • Sınavda yeterli puan alan adaylar 60 saniye süren sözlü mülakattan ve fiziki yeterlilik testinden başarıyla geçmelidirler. Gerekli sağlık şartlarını sağlayamayanlar başarısız kabul edilirler.
  • Kadınlar için boy şartı 1,62 cm, erkekler için boy şartı 1,67 cm’dir. Ağırlık şartı ise boya göre değişmektedir. Buna göre kadınlarda ve erkeklerde vücut kitle indeksi 18.00 – 27.00 arasında olmalıdır.
  • Eşkal belirleyici olmamak kaydıyla ben ya da benek gibi yüz kusurlarına sahip olunmamalıdır.

PMYO için başvurular e-Devlet kapısından yapılabilecek, ancak başvurular henüz başlamadı. Açık liseye gidenler de gerekli puanı aldıklarında ve mülakattan başarılı olduklarında polis olabilirler.

2 yıllık Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan kişilerin Polis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekat gibi yerlere atamaları yapılabilir. Adaylar işe başladıklarında polis memuru olarak görev yaparlar, daha sonra verimli olup olmadıklarına göre farklı kademelere yükselebilirler.

Sonuç olarak üniversite mezunu olmayan, üniversiteyi kazanan ancak herhangi bir sebeple eğitimini yarıda bırakan ve lise son sınıfta okuyan herkes Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak kaydıyla bu mesleği icra edebilirler.

İlkokul ya da ortaokul mezunları PMYO’ya kabul edilmemektedir. Bu okullara gidebilmek için gereken şartları yukarıda sıraladık. Diploma alan adaylar sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testini de başarıyla geçerlerse asayişten sorumlu olmaları için önlerinde hiçbir engel kalmamaktadır.

Yorumlar

Açık lise mezunu polis olma ihtimali nedir
Cevap
Tyt 260 puan aldım lise mezunuyum fakat Kasım dogumluyum 17 yaşında sayiliyorum sınav kasımdan önce kabul ediliyormu
Cevap
Lıseyı bıtırdıkten sonra PMYO yu kazanırsam basarıula bıtırırsem kesın polıs olabılır mıyım ??
Cevap
1989 doğumluyum lise mezun uyum PMYO okuluna gire bilirmiyim
Cevap
İyi günler yaş olarak 26 yaşını doldurmamış ve gün almamış olmak olarak belirtilmiş. siz, yaştan kaybediyorsunuz
Cevap
Mesleklise mezunuyum tyt ayt sınavına girmedim busınavlara girmeden polisola bilme ihtimalim varmı
Cevap
hayır olmaz tyt ye girmen gerekiyor yeni bir yasa cıkmassa bu boyle devam edecek
Cevap
Hayır TYT ye girmen şart
Cevap

Yorum ekle