Mavi Su Gerçekleri ve Yalanı

Mavi Su

Saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan kellik, özellikle erkekler için büyük bir problemdir. Saç ekimi uygulamaları oldukça pahalı olduğu için mavi su gibi alternatif yöntemlere rağbet her geçen gün artmaktadır. Ancak içeriği tam olarak bilinmeyen mavi serum ile ilgili internet ortamında çok fazla yanlış bilgi dolaşmaktadır.

SAYIN ÖGGUZMANI.COM OKUYUCULARI: Bu makale ile; mavi su hakkında araştırmalara dayalı gerçek bilgilere ulaşacaksınız ve etrafınızda ki mavi su kullananların neden saçı gerçekten çıkıyor? Merdiven altı olan ürünlerin tehlikesi nedir? Bakanlık neden bazı mavi su serum markalarına onay verdi gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

MAVİ SU NEDİR?

Mavi su çoğunluğu bitkisel içeriklerden oluşan saç çıkaran seruma verilen isimdir. Bu serum içindeki sıvı bitkilerden dolayı mavi göründüğü için adı MAVİ SU olarak kalmıştır. Saç çıkaran mavi serum olarak da anılmaktadır. Saç çıkaran mavi su yorumları sayfa altına eklenmektedir.

MAVİ SUYU SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLIYOR MU?

Piyasada iki tip mavi su vardır. Bunlardan biri Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği bazı mavi serum markalarıdır, diğeri ise merdiven altı olarak tabir ettiğimiz ve nasıl üretildiği hakkında bilgimiz olmayan mavi losyon adı altında satılan sıvılardır.

Sağlık Bakanlığı onayı olan sıvıların ise kelliği önlediği muamma olarak kalmıştır. Etrafınızda bir çok kişi bu mavi suyu kullanmış ve gerçekten saçları çıkmış da olabilir, Peki biz neden böyle söylüyoruz? Bunun nedeni, saç dökülmesini önleyici maddeler olan ve FDA (Amerikan Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan minoxidil ve finastreid maddelerini içermemeleri yada çok ufak dozlarda yani gerçekten saç çıkaracak düzeyde içermemeleridir.

LÜTFEN DİKKAT: Sağlık bakanlığı bu ürünleri saç çıkarıyor diye onaylamıyor, sadece etikette yazan ürünleri içerir diye onaylamaktadır. Zaten ürünlerin üstünde de SAÇ ÇIKARTIR ibaresi kesinlikle yazılmamaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı mavi sıvıların içeriğine baktığımızda hemen hemen hepsinde aynı maddelerin bulunduğunu görürüz. Bu maddeler gliserin, propilen glikol, pantenol, keratin, kafein, retinol ve polisorbat gibi bileşiklerdir. Bunların yanı sıra B5, B8 ve E vitamini, kastor yağı, aloe vera, at kuyruğu ekstratı, papatya çiçeği, ekinezya çayı ve ısırgan otu gibi bitkisel ürünler de içerirler.

Bu maddeler dışında saç dökülmesi ve kellik için etkisi kanıtlanan ancak uzun vadede kullanıldığında kanser ve iktidarsızlık gibi ciddi yan etkilere neden olan minoxidil ve finastreid maddeleri bir çoğunda yazmamaktadır. Kısaca bu ürün saç bakım losyonu olarak satılsa bir sorunumuz yok ama bizi kızdıran bu ürünü saç çıkartan ürün diye satılıp insanların kandırılmasıdır.

Bu sıvıları üreten kişiler yaptıkları reklamlarda özellikle ünlü kişileri kullanmakta ve bu kişiler yoluyla bir güvenilirlik algısı oluşturmaktadırlar. Reklamlardaki ünlü isimleri gören çoğu kişi, hiç araştırma dahi yapmadan bu sıvılara yüzlerce lira para vermekte ve istenmeyen sonuçlar yaşamaktadır.

Ekşi sözlük, Şikayet Var gibi sanal platformlar aracılığıyla mavi su mağdurlarının yaşadıklarına rahatça ulaşabilirsiniz. Bu tip yerlerde insanlar deneyimlerini paylaşmakta ve olumlu ya da olumsuz görüşlerini bildirmektedirler.

Bakanlığın onay vermediği ürünlerin içerikleri tam olarak bilinmiyor. Bu ürünlerle ilgili en tanınanı ve en çok kullanılanı, bu işin ustası olarak bilinen ve Mardinli olduğu bilinen birinin ürettiği sıvılardır. Bu sıvının içeriği hiçbir şekilde paylaşılmıyor ve sır gibi saklanıyor.

Bunun sebebi sorulduğunda kopyalarının üretilmesini engellemek ve sahtekarlıkların önüne geçmek olduğu söyleniyor. Ancak kellik gibi sorunları önlediği iddia edilen ve kimyasal bileşikler içeren bir ürünün nelerden oluştuğunun paylaşılmaması akılları karıştırıyor. Ve asıl aldatmacanın tam da burada başladığı düşünülüyor.

Mavi Su Serum için Uzman Uyarısı Video

MAVİ SU KELLİĞİ GERÇEKTEN ÖNLER Mİ? ORİNAL MAVİ SU HANGİSİ?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kelliği önlediği iddia edilen ürünlerde, saç dökülmesini önleyen ve yeni saç folikülü oluşmasını sağlayan maddelerin sıvıdaki oranları oldukça düşüktür. Bu ürünler piyasaya ilk çıktıklarında kelliği önleyici etken maddelerin sıvıdaki oranları yüzde 25 civarlarındaydı.

Bu sayede kozmetik mağazalarında ve eczanelerde gördüğümüz pek çok ürün Sağlık Bakanlığı’ndan onay almayı başardı. Özellikle başın üst kısmında ve yanlarda ortaya çıkan seyreklikleri önlemede etkili olan bu ürünlerin üreticileri pek çok reklam filmi ve video çekimi yaparak yeterli argüman oluşturmayı başardılar. 

Bu mavi losyon içinde ki asıl etken maddeler 20 TL gibi cüzzi ücretlere eczanelerde bile satılabilmektedir. Üreticiler bunları yurt dışından ithal edip çok ucuza mal edip yüksek fiyata satmaktadır. Bir şişeyi 20 TL ye mal edip 200 TL - 450 TL arasında piyasada satılmakta olduğunu her gün binlerce kişinin aldığını düşünürsek aslında bu işin yeni bir TOSUNCUK VAKASI olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Yeterli argümanı elde eden firmalar Bakanlıktan onay almak için içindeki zararlı maddeleri dolayısıyla asıl saç çıkaran maddeleri çıkardılar.

Gerek sosyal medya platformlarında gerekse televizyon ekranlarında sıkça mavi sıvı reklamlarına rastlıyoruz. Bu reklamlarda kullanılan öncesi ve sonrası fotoğraflarının çoğu, etken maddenin sıvıda yüksek oranda olduğu dönemlerde çekilen fotoğraflardır.

Ünlü isimlerin yer aldığı reklam filmlerinde insanlara bu markalara rahatça güvenebilecekleri empoze edilmektedir. Ancak gerçek şudur ki, bu isimler reklam filmlerinde oynamak için yüklü paralar almakta ve ürünün sahteliği ya da işe yararlılığı ile hiç ilgilenmemektedirler. 

Ne yazık ki toplumumuzda bir reklamda ünlü biri oynuyorsa o kişiye güvenilmelidir algısı oluşmuştur. Özellikle sevilen sanatçıların oynadığı reklam filmleri, o ürüne olan sempatiyi artırır ve daha çok alınmasını sağlar. Bunu bilen üreticiler de pazarladıkları ürünün insan sağlığını tehdit edip etmediğine aldırış etmeden sadece daha çok para kazanmak adına çeşitli sahtekarlıklara başvururlar.

MAVİ SUYUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

İşin aslı şudur ki bu mavi sıvılar, etken madde yeterli oranda kullanıldığında gerçekten de saçları çıkarmakta ve kelliği önlemektedirler. Ancak piyasada bu ürünleri bulmak oldukça zordur. Ayrıca işin bambaşka bir boyutu daha vardır ki bu yan etkileridir.

Ürün içindeki etken maddelerin (minoxidil ve finastreid)  kısırlıktan iktidarsızlığa, kanserden kalp krizine kadar pek çok soruna yol açtığı bilinmektedir. Bu rahatsızlıklar FDA (Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Otoritesi)' nın incelemeleri sonucu kesinleşmiş yan etkilerdir.

Fakat bu etkiler %0.5 gibi düşük bir miktar etken madde ile tespit edilmiştir. Merdiven altı mavi losyonların içeriğinde bu etken maddelerin %15 ile %25 arasında olduğunu düşünürsek gerisini varın siz düşünün.

Özellikle Testestron hormonunu baskılayarak saç çıkarmaya çalışan bu ürünlere benzer ürünlerin CİNSİYET DEĞİŞTİRENLERİN erkeklikten kadınlığa geçtiğinde erkeklik özelliklerini baskılamak için kullandığını ürünlerle aynı özelliği gösterdiği bilinmelidir.  Daha fazla açmayacağım anlayan anladı artık sanırım, işin sonu ib..liğe kadar gidiyor..

Uzun vadede kullanılan mavi sıvıların en sık görülen mavi su yan etkileri şunlardır;

 • Jinekomasti olarak bilinen ve erkeklerde meme büyümesi olarak isimlendirilen bir rahatsızlık.
 • 40 yaş üstü erkeklerde kalp krizi.
 • Göğüs ağrısı.
 • İktidarsızlık, cinsel güçte azalma ve kısırlık problemleri.
 • Kalp atış hızının düzensizleşmesi.
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar.
 • Kilo artışı ve metabolik yağlanma.
 • Genç erkeklerde prostat kanseri.
 • Ruhsal sorunlar ve depresyon.

MAVİ SU ŞİKAYET

Mavi su hakındaki şikayetlerinizi CİMER'e yapabilirsiniz. Bu kadar yan etkisi olan ürün hakkında mavi su zararlı mı diye artık düşünmeye gerek yok sanırım.

Bu ürünler devamlılık isteyen ürünlerdir, yani birkaç ay kullanıp bırakmanız hiçbir işe yaramaz. Kullandığınız süre boyunca etki ederler ve kullanmayı bıraktığınızda etkilerini yitirirler. Uzun yıllar mavi sıvı kullanan erkeklerde yukarıda saydığımız sağlık sorunlarının görülme riski oldukça yüksektir.

İlaç şirketleri milyarlarca dolar harcayıp arge yapıyor kelliğe çare bulamıyor da bizim mardinli kelliğe çare buldu) gerçekten mantıklı geliyor mu? Elbette gelmiyor ama insan ümit ediyor işte o yüzden bilinçlenelim asılsız şeyleri kafamıza sürmeyelim etrafımızı da bilinçlendirelim.

Piyasada orjinal mavi su adıyla en çok kullanılanlar, satılan markalar;

 • Biohiro mavi su,
 • Uraw mavi serum saç çıkaran su,
 • Orinal mavi serum, mavi su

Sonuç olarak fiyatları 3 bin TL ile 25 bin TL arasında değişen saç ekimini pahalı bulup mavi sıvı gibi ne olduğu çok da bilinmeyen ürünlere ortalama 250 TL gibi paralar verirken, bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Astarı yüzünden pahalıya gelmek diye çok güzel bir sözümüz vardır.

Bu ürünlere ömür boyu bağlı kalıp, bir de üstüne kanser ve iktidarsızlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanmak istemiyorsanız kelliğe şuan için çözüm bulunamadığını tek kalıcı yolun saç ektirmek olduğunu unutmayınız.

Bu makale aylık 500.000 kişinin ziyaret ettiği ÖGG UZMANI tarafından hazırlanmış olup sadece halka fayda sağlamak amacıyla yayınlanmıştır. Sizde bu bilinçlendirme hizmetimize destek verip kayıtsız kalmak istemiyorsanız bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda ki Hikayelerinizde ve Kayıtlı olduğunuz Forum sitelerinde paylaşabilirsiniz. Hatta CİMER'e de şikayet etmeyi ihmal etmeyelim. Ülkemizin ve milletimizin ekonomik durumu ortada birde böyle şerefsiz onursuzların milletin helal parasına göz dikmesine sessiz kalmamalıyız.

Kaynaklar: 

https://www.fda.gov/

https://www.sikayetvar.com/uraw-kozmetik

https://eksisozluk.com/mavi-serum--6120869

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=8783.0

Ayrıca etrafımızdaki bizzat şahit olduğumuz durumlardan faydalanılmıştır. Sizde özellikle bu ürünlerin içindeki en tehlikeli maddeler olan minoxidil ve finastreidi google de arayarak bile yeterli delil, araştırma ve bilgiye sahip olabilirsiniz.

mavi su kullanıcı yorumları kısmında mavi su kullananlar ve yorumlarını bulabilirsiniz.

 **** SİZDE MAVİ SU TECRÜBELERİNİZİ YORUMLARA YAZABİLİRSİNİZ

Yorumlar

Bende iki gündür kullanmaya başlamıştım taki bu sayfayı görene kadar artık kullanmayacam zararın neresinden dönersen kardır Allah böyle sahtekarların belasını versin insanları kandırıyorlar
Cevap
Bende 6 ay kullandım bütün arkadaşların dediğine yüzde yüz katılıyorum...Sakın almayın...
Cevap
Uzun süre kullandım, merdiven altı original diye satılandan. Yukarıdaki arkadaşın dediğinin aynısı bende oldu.
Panik atak, kalp çarpıntısı yaptı. Panik atak başlayınca ilaç filan kullandım. Geçmedi. Sonra depresyon başladı. Su an ağır depresyon, anksiyete bozukluğu ve panik atak tedavisi görüyorum. İntihata meyilliyim. Sakın ha sakın kullanılmasın. Ben kendimi yaktim. Siz yakmayın. Bırakınca daha çok dökülüyor zaten. Kesinlikle.
Cevap
Mavi su satanların hepsi yalacı ben 6 ay kullandım sacım çıktı sonra 1 ay bıraktım sonra saçlarım eski halıne geldi Verdiğim paralar haram zıkkım olsun bide satan kişi bana diyoki mavi suyu sürekli kullanıcaksın dedi lan bunlarda utanmada yok bunların hepsi sahtekar
Cevap
Saçımı döktü kardeşim.saçım bayağı vardı.sıfıra vurdum.1.5 paket bitirdim.Bilakis.Ne yazıkki saçımı döktü.Yine yazdım buraya ama yayımlamadınız.Kullanmayın arkadaşlar.Neden yayımlamıyorsunuz.
Cevap
.pandemide saçımı sıfır yaptım 3 aykullandım.Saç çıktıktan sonra döküldüğünü gördüm.Kesinlikle kullanmayın.
Cevap
Bende 3 ay kullandım, saç telleri kalınlaştı ve hatırı sayılır saçta çıktı, ancak uzun süre sabah akşam dermaroller ile kafanızı delik deşik etmek acı veriyor ve artık bunu yapmak istemiyorsunuz, sonuçta bıraktım ve çok kısa bir zamanda saçlarım eski haline döndü, çevremdekilerde bu değişime şahit oldu, anladığım kadarıyla sürekli olarak kullanısanız saç çıkar ve yerinde durur, ama sağlık gider, bırakıncada saçlar dökülür eski haline döner, kullanmamayı tavsiye ederim, sonuçta vücuduma ne gibi zarar verdiğinide şuan bilmiyorum inşaallah vermemiştir demekten başka yapacak birşeyim yok
Cevap
2 ay kullandım bıraktım şimdi saçlarım 3 katı hızöa
Dökülmeye başladı. Doğal yollarla
Ne yapabilrim mavi serumun zararından
Kurtulup dökülmeyi durdurmam için
Cevap
Beyler kullanan varsa acil bıraksın 1 ayda erkeklikten düşürüyor insanı haberiniz olsun hissetmemeye başlıyorsunuz basta ben karalamak için söylüyorlar sanıyordum ama malesef basa gelmeden anliyamiyoruz ne yazıkki hemen acil bırakın
Cevap
Selamlar. 5 ay kadar kullandım saçlarım ince zayıf siyah tüğ şeklinde çıktı. Fakat bırakınca hızlı bir şekilde döküldü. Şunuda ifade edeyim erkeklik organımı hissetmiyorum çoğu zaman. Bıraktım şimdi herşey eskisi gibi. Sakın kullanmayın..
Cevap
Basta bende erkeklikten düşürüyor diye soylentiler duymuştum ürünü karalamaya calistiklarini için uydurduklari bisey sandım ama basima gelince cok net anladım malesef 1 tüp bitmeden biraktm hemen cinselligi bitiriyor hissetmiyorsunuz
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile