Mavi Su Gerçekleri ve Yalanı

Mavi Su

Saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan kellik, özellikle erkekler için büyük bir problemdir. Saç ekimi uygulamaları oldukça pahalı olduğu için mavi su gibi alternatif yöntemlere rağbet her geçen gün artmaktadır. Ancak içeriği tam olarak bilinmeyen mavi su ile ilgili internet ortamında çok fazla yanlış bilgi dolaşmaktadır.

SAYIN ÖGGUZMANI.COM OKUYUCULARI: Bu makale ile; mavi su hakkında araştırmalara dayalı gerçek bilgilere ulaşacaksınız ve etrafınızda ki mavi su kullananların neden saçı gerçekten çıkıyor? Merdiven altı bu ürünlerin tehlikesi nedir? Bakanlık neden bazı mavi su serum markalarına onay verdi gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

MAVİ SUYU SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLIYOR MU?

Piyasada iki tip mavi su vardır. Bunlardan biri Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği bazı mavi su markalarıdır, diğeri ise merdiven altı olarak tabir ettiğimiz ve nasıl üretildiği hakkında bilgimiz olmayan mavi losyon adı altında satılan sıvılardır. Sağlık Bakanlığı onayı olan sıvıların ise kelliği önlediği muamma olarak kalmıştır. Etrafınızda bir çok kişi bu mavi suyu kullanmış ve gerçekten saçları çıkmış da olabilir, Peki biz neden böyle söylüyoruz? Bunun nedeni, saç dökülmesini önleyici maddeler olan ve FDA (Amerikan Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan minoxidil ve finastreid maddelerini içermemeleri yada çok ufak dozlarda yani gerçekten saç çıkaracak düzeyde içermemeleridir.

LÜTFEN DİKKAT: Sağlık bakanlığı bu ürünleri saç çıkarıyor diye onaylamıyor, sadece etikette yazan ürünleri içerir diye onaylamaktadır. Zaten ürünlerin üstünde de SAÇ ÇIKARTIR ibaresi kesinlikle yazılmamaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı mavi sıvıların içeriğine baktığımızda hemen hemen hepsinde aynı maddelerin bulunduğunu görürüz. Bu maddeler gliserin, propilen glikol, pantenol, keratin, kafein, retinol ve polisorbat gibi bileşiklerdir. Bunların yanı sıra B5, B8 ve E vitamini, kastor yağı, aloe vera, at kuyruğu ekstratı, papatya çiçeği, ekinezya çayı ve ısırgan otu gibi bitkisel ürünler de içerirler. Bu maddeler dışında saç dökülmesi ve kellik için etkisi kanıtlanan ancak uzun vadede kullanıldığında kanser ve iktidarsızlık gibi ciddi yan etkilere neden olan minoxidil ve finastreid maddeleri bir çoğunda yazmamaktadır. Kısaca bu ürün saç bakım losyonu olarak satılsa bir sorunumuz yok ama bizi kızdıran bu ürünü saç çıkartan ürün diye satılıp insanların kandırılmasıdır.

Bu sıvıları üreten kişiler yaptıkları reklamlarda özellikle ünlü kişileri kullanmakta ve bu kişiler yoluyla bir güvenilirlik algısı oluşturmaktadırlar. Reklamlardaki ünlü isimleri gören çoğu kişi, hiç araştırma dahi yapmadan bu sıvılara yüzlerce lira para vermekte ve istenmeyen sonuçlar yaşamaktadır. Ekşi sözlük, Şikayet Var gibi sanal platformlar aracılığıyla mağdurların yaşadıklarına rahatça ulaşabilirsiniz. Bu tip yerlerde insanlar deneyimlerini paylaşmakta ve olumlu ya da olumsuz görüşlerini bildirmektedirler.

Bakanlığın onay vermediği ürünlerin içerikleri tam olarak bilinmiyor. Bu ürünlerle ilgili en tanınanı ve en çok kullanılanı, bu işin ustası olarak bilinen ve Mardinli olduğu bilinen birinin ürettiği sıvılardır. Bu sıvının içeriği hiçbir şekilde paylaşılmıyor ve sır gibi saklanıyor. Bunun sebebi sorulduğunda kopyalarının üretilmesini engellemek ve sahtekarlıkların önüne geçmek olduğu söyleniyor. Ancak kellik gibi sorunları önlediği iddia edilen ve kimyasal bileşikler içeren bir ürünün nelerden oluştuğunun paylaşılmaması akılları karıştırıyor. Ve asıl aldatmacanın tam da burada başladığı düşünülüyor.

MAVİ SU KELLİĞİ GERÇEKTEN ÖNLER Mİ? ORİNAL MAVİ SU HANGİSİ?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kelliği önlediği iddia edilen ürünlerde, saç dökülmesini önleyen ve yeni saç folikülü oluşmasını sağlayan maddelerin sıvıdaki oranları oldukça düşüktür. Bu ürünler piyasaya ilk çıktıklarında kelliği önleyici etken maddelerin sıvıdaki oranları yüzde 25 civarlarındaydı. Bu sayede kozmetik mağazalarında ve eczanelerde gördüğümüz pek çok ürün Sağlık Bakanlığı’ndan onay almayı başardı. Özellikle başın üst kısmında ve yanlarda ortaya çıkan seyreklikleri önlemede etkili olan bu ürünlerin üreticileri pek çok reklam filmi ve video çekimi yaparak yeterli argüman oluşturmayı başardılar. Bu mavi losyon içinde ki asıl etken maddeler 20 TL gibi cüzzi ücretlere eczanelerde bile satılabilmektedir. Üreticiler bunları yurt dışından ithal edip çok ucuza mal edip yüksek fiyata satmaktadır. Bir şişeyi 20 TL ye mal edip 200 TL - 450 TL arasında piyasada satılmakta olduğunu her gün binlerce kişinin aldığını düşünürsek aslında bu işin yeni bir TOSUNCUK VAKASI olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. Yeterli argümanı elde eden firmalar Bakanlıktan onay almak için içindeki zararlı maddeleri dolayısıyla asıl saç çıkaran maddeleri çıkardılar.

Gerek sosyal medya platformlarında gerekse televizyon ekranlarında sıkça mavi sıvı reklamlarına rastlıyoruz. Bu reklamlarda kullanılan öncesi ve sonrası fotoğraflarının çoğu, etken maddenin sıvıda yüksek oranda olduğu dönemlerde çekilen fotoğraflardır. Ünlü isimlerin yer aldığı reklam filmlerinde insanlara bu markalara rahatça güvenebilecekleri empoze edilmektedir. Ancak gerçek şudur ki, bu isimler reklam filmlerinde oynamak için yüklü paralar almakta ve ürünün sahteliği ya da işe yararlılığı ile hiç ilgilenmemektedirler. 

Ne yazık ki toplumumuzda bir reklamda ünlü biri oynuyorsa o kişiye güvenilmelidir algısı oluşmuştur. Özellikle sevilen sanatçıların oynadığı reklam filmleri, o ürüne olan sempatiyi artırır ve daha çok alınmasını sağlar. Bunu bilen üreticiler de pazarladıkları ürünün insan sağlığını tehdit edip etmediğine aldırış etmeden sadece daha çok para kazanmak adına çeşitli sahtekarlıklara başvururlar.

MAVİ SUYUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

İşin aslı şudur ki bu mavi sıvılar, etken madde yeterli oranda kullanıldığında gerçekten de saçları çıkarmakta ve kelliği önlemektedirler. Ancak piyasada bu ürünleri bulmak oldukça zordur. Ayrıca işin bambaşka bir boyutu daha vardır ki bu yan etkileridir. Ürün içindeki etken maddelerin (minoxidil ve finastreid)  kısırlıktan iktidarsızlığa, kanserden kalp krizine kadar pek çok soruna yol açtığı bilinmektedir. Bu rahatsızlıklar FDA (Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Otoritesi)' nın incelemeleri sonucu kesinleşmiş yan etkilerdir. Fakat bu etkiler %0.5 gibi düşük bir miktar etken madde ile tespit edilmiştir. Merdiven altı mavi losyonların içeriğinde bu etken maddelerin %15 ile %25 arasında olduğunu düşünürsek gerisini varın siz düşünün.

Özellikle Testestron hormonunu baskılayarak saç çıkarmaya çalışan bu ürünlere benzer ürünlerin CİNSİYET DEĞİŞTİRENLERİN erkeklikten kadınlığa geçtiğinde erkeklik özelliklerini baskılamak için kullandığını ürünlerle aynı özelliği gösterdiği bilinmelidir.  Daha fazla açmayacağım anlayan anladı artık sanırım, işin sonu ib..liğe kadar gidiyor..

Uzun vadede kullanılan mavi sıvıların en sık görülen yan etkileri şunlardır;

 • Jinekomasti olarak bilinen ve erkeklerde meme büyümesi olarak isimlendirilen bir rahatsızlık.
 • 40 yaş üstü erkeklerde kalp krizi.
 • Göğüs ağrısı.
 • İktidarsızlık, cinsel güçte azalma ve kısırlık problemleri.
 • Kalp atış hızının düzensizleşmesi.
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar.
 • Kilo artışı ve metabolik yağlanma.
 • Genç erkeklerde prostat kanseri.
 • Ruhsal sorunlar ve depresyon.

Bu ürünler devamlılık isteyen ürünlerdir, yani birkaç ay kullanıp bırakmanız hiçbir işe yaramaz. Kullandığınız süre boyunca etki ederler ve kullanmayı bıraktığınızda etkilerini yitirirler. Uzun yıllar mavi sıvı kullanan erkeklerde yukarıda saydığımız sağlık sorunlarının görülme riski oldukça yüksektir.

İlaç şirketleri milyarlarca dolar harcayıp arge yapıyor kelliğe çare bulamıyor da bizim mardinli kelliğe çare buldu) gerçekten mantıklı geliyor mu? Elbette gelmiyor ama insan ümit ediyor işte o yüzden bilinçlenelim asılsız şeyleri kafamıza sürmeyelim etrafımızı da bilinçlendirelim.

Piyasada orjinal mavi su adıyla en çok kullanılanlar, satılan markalar;

 • Biohiro mavi su,
 • Uraw mavi serum saç çıkaran su,
 • Orinal mavi serum, mavi su

Sonuç olarak fiyatları 3 bin TL ile 25 bin TL arasında değişen saç ekimini pahalı bulup mavi sıvı gibi ne olduğu çok da bilinmeyen ürünlere ortalama 250 TL gibi paralar verirken, bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Astarı yüzünden pahalıya gelmek diye çok güzel bir sözümüz vardır. Bu ürünlere ömür boyu bağlı kalıp, bir de üstüne kanser ve iktidarsızlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanmak istemiyorsanız kelliğe şuan için çözüm bulunamadığını tek kalıcı yolun saç ektirmek olduğunu unutmayınız.

Bu makale aylık 500.000 kişinin ziyaret ettiği ÖGG UZMANI tarafından hazırlanmış olup sadece halka fayda sağlamak amacıyla yayınlanmıştır. Sizde bu bilinçlendirme hizmetimize destek verip kayıtsız kalmak istemiyorsanız bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda ki Hikayelerinizde ve Kayıtlı olduğunuz Forum sitelerinde paylaşabilirsiniz. Hatta CİMER'e de şikayet etmeyi ihmal etmeyelim. Ülkemizin ve milletimizin ekonomik durumu ortada birde böyle şerefsiz onursuzların milletin helal parasına göz dikmesine sessiz kalmamalıyız.

Kaynaklar: 

https://www.fda.gov/

https://www.sikayetvar.com/uraw-kozmetik

https://eksisozluk.com/mavi-serum--6120869

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=8783.0

Ayrıca etrafımızdaki bizzat şahit olduğumuz durumlardan faydalanılmıştır. Sizde özellikle bu ürünlerin içindeki en tehlikeli maddeler olan minoxidil ve finastreidi google de arayarak bile yeterli delil, araştırma ve bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

Bir tanıdığım uraw marka mavi suyu 3 ay kullandı ve ciddi derecede libido his kaybı (cinsel iktidarsızlık) ve ereksiyon problemi yaşadığını dile getirdi bilmenizi isterim.
Cevap
Ben reklamı yapılan uraw kullanıyorum 1 ay oldu ne yapayım şimdi bilemedim bana yardımcı olun lütfen devam edeyimmi bırakayımmı yan etkileri ile söylerseniz sevinirim saygılar
Cevap
Adam anlatmış işte daha neyi soruyorsun ki. Merdiven altı orinal ham medde olanlar riskli diyor diğer onaylı olanlar da risk düşük öyle olmasa bakanlık onay vermezdi. Ama ham medde eksik olunca da saç çıkmıyor işte. Normalde bir ayda gözle görülür bir şekilde saçlarında artış olması lazım oldu mu?
Cevap
Bu mavi suyu ilk bulan adam Bingöllü fatih denilen kişiymiş biraz araştırdım herkes öyle söylüyor facebook sayfasına baktım kullananların sonuçları çok iyi durumda bende ordan alıp kullanacağım sonuçları paylaşırım
Not bu sahtekarlar yüzünden adam mavi rengini dahi değiştirmiş sırf bunlar yüzünden ürüne leke geliyormuş orjinali bu adam yapıyor araştırın anlarsınız
Cevap
Bingöllü fatih denilen adam bu işi ilk başlatan sivri zekadan başkası değil. Gazetelere röportaj verdiği eczane bile başkasının ve sahibinden izin almadan adamın eczanesini kullanmış. İlk bulma olayına gelince O kadar milyar dolarlık ilaç şirketleri dururken bingöllü fatihe mi kaldı kelliğe çare bulmak?) Akıllı olalım insanlarım bizi kandırmasına izin vermeyelim. Kendinize şunu sorun lütfen; Bütün Avrupa ve Amerika gerçekten böyle bir ürün varsa kullanmazmıydı? Onlar için 20-30 dolar hiç bir şey.. Peki bu ürünler neden Türkiye,İran, Irak gibiüçüncü dünya ülkelerinde satılıyor? Yasa var kanun var deyip kendimizi kandırmayalım Tosuncuk binlerce kişiyi kandırınca da o yasalar vardı ama insanları koruyamadı.
Cevap
Blue hair serum ürünü gerçekten saç çıkarmıyor zararlı hı yalan ha sağlık Bakanlığı onaylı değil peki eczaneler satılıyor ürünü ürünü kullanmıyalım mı
Cevap
Sağlığın önemliyse, boşa para harcamak istemiyorsan, se*x hayatın önemliyse kullanmayacaksın bu kadar basit. Satış yapan aktara sordum bu ürün zararlı neden satıyorsun diye adam saç çıkarıyor ve hiç bir sağlığa zararı yok sen daha mı iyi bileceksin diyo bana)) adresi istanbul bağcılar çiftlikteki aktar.. Bir diğer örnek Taksim hastanesinin karşısındaki eczacı, bu ürün zararlı mı dedim adam ben önermem ama satışını yaparım dedi) Dedim şu şu zararları varmış araştırdım diye, adam dedi haklısın sx hayatın biter dedi.. ama satışlara devam :D
Cevap
Merdiven altı ürünleri satanlar aptalmı içine yüzde 15 20 etken koysunlar. Asıl onların içi boş belkide saf su. Yoksa neden maliyete girsinler. Orjinal alınır bence
Cevap
Cevap çok basit kardeşim. Bu ürünün ham madde maliyeti 15-20 TL adam bunu sulandırıp 250 ortalama fiyat etiketi koyup satıyor. Yani maliyet çok ucuz olunca ham maddeyi çok koyunca zarar etmiyorlar.
Cevap
Ne yazikki 2 ay boyunca 2 sise kullandim. Bir dost vasitasiyla istanbuldan gelen markasi olmayan losyon sampuan ve sabun kullandim Saçlarım cok guzel oldu. Ama cok pismanim. 2 ayda yan etki gostermesi normalmi?Yan etkileri oldu bende. Nasil tedavi olabilirim. Vucuttaki toksik etkisini nasil araştırabilirim. Hormon tahlili yaptirmak gerekirmi?
Cevap
Kardes o istanbuldaki markası belli olmayan malları almayın kocaelide yasiyorum ben burda 3 yil once o ilaclari kullanan erkekler bugun cinsel organindan tedavi goruyor hormonlarla oynuyor o ilaclar
Cevap
Şikayet var sitesinde bende şikayet paylaştım sildiler yorumlarımı da sildiler ama bizim gibi mağdur birisi sikayetvarblog.blogspot.com bu sitede şikayetvar sitesinde yayınlanan şikayetleri anlık alıp yayınlıyor incelerseniz görürsünüz silinen şikayetler hepsi burada bence admin şikayet siteleri arasına eklesin insanlar anlasın bunların ne kadar dolandırıcı olduğunu
Cevap
Teşekkür ederiz, bizden yorumlarınız silinmez merak etmeyin. Artık aktarlarda bile satılıyor, İstanbul/Bağcılar/Çiftlik bilen bilir zaten tek aktar var, adama diyorum bu sattığınız ürün son derece tehlikeli insanları 3 kuruş için kandırmayın, şuan yasal olabilir ama bu yakında çiftlik bank hesabı patlayacak ve siz mağdur ettiğiniz müşterilerinizin kul hakkı ile kalacaksınız. Adamın dediği olur mu sizi kandırmışlar kesinlikle zararsız diyor) Abi diyorum FDA bu ürünlerin zararlarını tescillemiş diyorum o bilmiyordur diye :D
Cevap
Bende almaya niyetlendim araştırmalarım sonucu en doğru bilgiyi toplu olarak burada buldum teşekkür ederiz ögg uzmanı, az da bayılacaktık 300 tl yi. arkadaşlar kullananları kınamayın sonuçta kimse kel gezmek istemez bu adamlarda ümit sömürmeyi iyi biliyorlar
Cevap
Bülent bey araştırmakla iyi yapmışsınız, faydalı olabilmişsek ne mutlu bizlere, makaleyi sosyal medyada yaymayı unutmayalım bu sahtekarlara kimse kanmasın
Cevap
Kesinlikle yeni bir tosuncuk vakası bu tezgahı çok sağlam kurmuş adamlar
Cevap
Ben 2 aydır kullanıyorum saçlarımda yeni yeni çıkmaya başladı ama böyle sakıncalı olduğunu bilmiyordumm şimdi ne yapmalıyım?
Cevap
Ürünü kullanmaya devam etmek büyük riskli hemen bırakmalısınız.
Cevap
Hiç bir sakıncası yok yaln
Cevap

Yorum ekle

© 2020 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.