Mit App Inventor 2, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilmiş açık kaynaklı bir web uygulamasıdır. Uygulamanın amacı android oyunlar ya da uygulamalar geliştirmektir.

App Inventor 2 İndir

Mit App Inventor 2 indir

Kod bloklarını sürükle bırak mantığı ile çalışan Mit App Inventor 2 indirerek okul çağındaki çocuklar bile kolayca program kodlayabilir.

App Inventor Yükle

Resmi indirme Sayfası (En güncel dosyayı buradan indirebilirsiniz.)

Blok programlama yaparak çalışan uygulama, çocukların bilgisayar ya da telefon karşısında geçirdikleri zamanları daha verimli hale getirmek için kullanılabilecek eşsiz bir programdır. 

Bu harika program ile gelişmiş mobil uygulamalar yapılabilir. Blok tabanlı olması sayesinde çocuklar kodları sürükleyip bırakarak eğlenceli bir şekilde program yapmayı öğrenebilirler.

Henüz yalnızca Android uygulamaların geliştirilebildiği Mit App Inventor 2’de, geliştiriciler tasarladıkları ve kodladıkları programları Play Store’a yükleyebilirler. Böylece geliştirdikleri uygulamalar tüm dünyaya yayılabilir ve bundan bir gelir elde edebilirler.

Mit App Inventor 2

Çocuklar Mit 2 ile eğlenirken program yapmayı öğrenir. Program yapmaya küçük yaşta başlamak, algoritma geliştirmeyi öğrenmek ve analitik kavramları kullanabilmek büyük bir avantajdır.

Arayüz geliştirme ve kullanıcı deneyimi gibi temel kavramları öğrenen çocuklar geliştirdikleri mini programları arkadaşlarıyla paylaşabilir, eleştiriler doğrultusunda hatalarını gidererek daha iyi işler çıkarabilirler.

Aldıkları geri bildirimler sayesinde pek çok bileşeni görerek tanıyabilir, bu konuda bilgi ve tecrübe kazanabilirler.

App Inventor 2, çocukların kolay bir şekilde kod yazmasını sağlar. Algoritma kavramını öğrenen çocuklar UI ve UX konularında tecrübe kazanırlar. Yaptıkları programları paylaştıkça daha iyisini yapmayı ve arkadaşlarının yaptıkları uygulamaları eleştirmeyi öğrenirler.

Sensör ve telefon mekanizması gibi önemli araçlar hakkında bilgi sahibi olarak zamanlarını daha verimli geçirirler.

Program ile yaptığınız uygulamaları çalıştırmak için ya bir emülatör kullanmanız ya da QR kod okutmanız gerekir. QR kod okutturmak daha kolaydır. Bunun için Play Store’a girip Mit AI2 Companion adındaki uygulamayı indirip bir QR kod almanız gerekir.

Bu kodu okutturarak yaptığınız uygulamayı kolayca telefonda çalıştırabilir ve nasıl çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

MitAppInventor2 ile geliştirdiğiniz uygulamaları çalıştırabilmek için diğer seçenek, bilgisayarınıza bir emülatör yüklemektir. Böylece android işletim sistemi olmayan telefonlarda geliştirdiğiniz uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Hataları ve eksikleri görerek yazılımınızı geliştirebilirsiniz.