Özel Güvenlik Sertifikasını Alanlar Hemen İş Bulabilir Mi

Çeşitli kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere işletmelerde, etkinliklerde güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin mutlaka özel güvenlik sertifikasına sahip olan kişilerden oluşması şartı aranıyor.

Bu kişiler kendileri için şart koşulmuş olan prosedürleri uygulayarak kurslara gidip daha sonrasında özel güvenlik sınavı yoluyla sertifika almaya hak kazanabiliyorlar.

Ancak özel güvenlik olmak için gereken süre burada sınırlı kalmıyor. Çünkü kişilerin ellerinde bulunan belgeyle özel güvenlik olarak çalışabilecekleri bir yer de bulması gerekiyor.

Bu noktada kişilerin kendi iş bulma becerileri ve ortamdaki iş fırsatları belirleyici etken olmaktadır. Fakat piyasadaki güvenlik personeli ihtiyacına bakıldığında kişilerin bu dönemde rahatlıkla iş bulması mümkün olabilir.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Birçok yerde çalışma olanağına sahip olan özel güvenlik görevlileri özel güvenlik sınavı süreçlerini tamamlayarak özel güvenlik görevlisi sıfatını aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirler.

Bu konu hakkında en merak edilen durum özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarının nasıl olduğu ile ilgilidir. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartları ile ilgili tüm detaylar çalıştıkları firmalara ve kurumlara bağlı olarak değişmektedir.

En düşük asgari ücret alan bu kişiler 3500 TL’ye kadar çıkan rakamlarla iş bulabilmektedirler. Mesai dışındaki çalışmalarında da bu kişiler yine mesai ücreti ödenerek çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma Saatleri ve İzinleri Nasıldır?

Özel güvenlik görevlisi olarak bir yerde çalışan kişilerin çalışma saatleri farklılık gösteriyor olsa da genel olarak güvenlik ihtiyacının sürekli olmasından hareketle bu kişilerin vardiya sistemi usulüyle çalıştığı görülmektedir.

Yine aynı şekilde özel güvenlik sınavı ile bu mesleğe gelmiş olan kişilerden olan özel güvenlik görevlileri iki veya üç vardiya şeklinde çalışmalarına devam edebilirler.

Buna ek olarak günlük 8 saat pazar günü hariç çalışma, haftalık toplam 45 saat ya da 12 saat çalışma 24 saat dinlenme gibi farklı şekillerde güvenlik görevlilerinin çalışma şartları uygulanabilmektedir.

Özel sektör çalışanları gibi yıllık izin, analık babalık izni, süt izni, ücretsiz izin, ölüm izni ve hastalık raporu ile gelen izin uygulamalarına tabi tutulmaktadırlar.

Yorumlar

Merhaba O.G Sertifikasını aldim.kimlik sürem 12. 18..2020 tarihinde doluyor kimlik başvurusunu hemen yapmalimiyim bu şekilde sertifikaya yeni ýila Ocak ayına kadar çalışabilir miyim.teşekkur ederim.
Cevap
Özel güvenlik sertifikası aldık ama bir işe yaramıyor küçük şehirlerde kimlik kartı istiyorlar 10 senedir duruyor sertifika yenilemeye girdim kimliksiz niye calistirmiyolar köylerde,illa metropolemi gelmemiz gerekiyor
Cevap

Yorum ekle