Özel Güvenlik Sertifikasını Alanlar Hemen İş Bulabilir Mi?

Özel Güvenlik Sertifikasını Alanlar Hemen İş Bulabilir Mi

Çeşitli kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere işletmelerde, etkinliklerde güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin mutlaka özel güvenlik sertifikasına sahip olan kişilerden oluşması şartı aranıyor. Bu kişiler kendileri için şart koşulmuş olan prosedürleri uygulayarak kurslara gidip daha sonrasında özel güvenlik sınavı yoluyla sertifika almaya hak kazanabiliyorlar.

Ancak özel güvenlik olmak için gereken süre burada sınırlı kalmıyor. Çünkü kişilerin ellerinde bulunan belgeyle özel güvenlik olarak çalışabilecekleri bir yer de bulması gerekiyor. Bu noktada kişilerin kendi iş bulma becerileri ve ortamdaki iş fırsatları belirleyici etken olmaktadır. Fakat piyasadaki güvenlik personeli ihtiyacına bakıldığında kişilerin bu dönemde rahatlıkla iş bulması mümkün olabilir.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Birçok yerde çalışma olanağına sahip olan özel güvenlik görevlileri özel güvenlik sınavı süreçlerini tamamlayarak özel güvenlik görevlisi sıfatını aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirler. Bu konu hakkında en merak edilen durum özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarının nasıl olduğu ile ilgilidir. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartları ile ilgili tüm detaylar çalıştıkları firmalara ve kurumlara bağlı olarak değişmektedir. En düşük asgari ücret alan bu kişiler 3500 TL’ye kadar çıkan rakamlarla iş bulabilmektedirler. Mesai dışındaki çalışmalarında da bu kişiler yine mesai ücreti ödenerek çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma Saatleri ve İzinleri Nasıldır?

Özel güvenlik görevlisi olarak bir yerde çalışan kişilerin çalışma saatleri farklılık gösteriyor olsa da genel olarak güvenlik ihtiyacının sürekli olmasından hareketle bu kişilerin vardiya sistemi usulüyle çalıştığı görülmektedir. Yine aynı şekilde özel güvenlik sınavı ile bu mesleğe gelmiş olan kişilerden olan özel güvenlik görevlileri iki veya üç vardiya şeklinde çalışmalarına devam edebilirler. Buna ek olarak günlük 8 saat pazar günü hariç çalışma, haftalık toplam 45 saat ya da 12 saat çalışma 24 saat dinlenme gibi farklı şekillerde güvenlik görevlilerinin çalışma şartları uygulanabilmektedir. Özel sektör çalışanları gibi yıllık izin, analık babalık izni, süt izni, ücretsiz izin, ölüm izni ve hastalık raporu ile gelen izin uygulamalarına tabi tutulmaktadırlar.

Yorumlar

Kimlik beklerken sertifika ile çalışabilirmiyim
Cevap
Aynı bende o sorunun cevabını arıyorum 
Cevap
Bende arıyorum bulamadım
Cevap
özel güvenlik şube müdürlüğün vermiş olduğu geçici kimlikle çalışabilirsin başka türlü olmaz kimliğin gelene kadar geçerlidir her yerde...
Cevap
Kardeş, ben 50 yaşımdayım, emekli değilim, silahsız kursa kaydoldum. Güvenlik kartımı aldıktan sonra hemen iş bulabilir miyim? Yaş sorun olur mu? İş bulmak için nereye müracaat ediyoruz? İşkur'a mı? Başka yere mi?
Cevap
Ben çok araştırdım 35 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor 
Cevap
Usta hevesini kirmak istemezdim ama 50 yasindaki guvenlik gorevlisinin is bulmasi imkansiz gibi bisey
Cevap
Dayı guvenlik sirketleri var guvenlik kartınla gidiyosun muraacat ediyosun onlar sana uygun bi yer bulup yerlestiriyolar kendin de bulabilirsin ama en iyisi guvenlik sirketlerine basvurmak
Cevap
Is ariyorum varsa silahsiz
Cevap
Kestane kafa
Taşa kafa
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.