Özel Güvenlik Amiri

680 sayılı KHK ile 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu’nda bir takım değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de eğitim durumu ile ilgili oldu.

ÖZEL GÜVENLİK AMİRİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

  • Özel güvenlik kurum yöneticileri en az ön lisans mezunu yani 2 yıllık meslek yüksek okul mezunu olmak zorundadır. Gerekli temel eğitimleri tamamlayan güvenlik görevlileri faaliyet izin belgesi alarak yönetici unvanına sahip olabilirler.
  • Özel güvenlik birimlerinde ya da özel güvenlik şirketlerine ait şubelerde 15 ya da daha fazla özel güvenlik görevlisi varsa burada en az 1 tane güvenlik sorumlusu olmak zorundadır.
  • Güvenlik amiri olabilmek için herhangi bir bölüm ya da branş şartı yoktur. Hangi bölümden olursa olsun ön lisans mezunu olanlar güvenlik sorumlusu olabilirler.

Kanunda yapılan değişikliklerle birlikte güvenlik görevlilerinin sıkça sorduğu “lise mezunu güvenlik amiri olabilir mi?” konusuna da açıklık getirildi. Buna göre lise mezunu güvenlik görevlileri artık güvenlik amiri olamayacak.

Özel güvenlik ön lisans şartının getirilmesiyle birlikte lise mezunu güvenlik görevlileri çalışırken ön lisans mezunu olabilmek için uzaktan eğitim veren Anadolu Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya başladı.

GÜVENLİK AMİRİNİN NİTELİKLERİ NELERDİR?

  • Güvenlik amirlerinin lider kişilikleri olmalıdır. Bunun nedeni bulundukları ortamı kontrol altında tutabilmeleri ve sözlerini dinletebilmeleridir. Eğitim düzeyi yüksek olan, gerekli temel eğitimleri alan ve uzun yıllardır güvenlik sektöründe çalışan kişiler arasında güçlü karakterli olanlar güvenlik amiri olarak tercih edilmektedir.
  • Güvenlik amirleri çalıştıkları şirketin ana faaliyetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Ayrıca bulundukları bölge hakkında risk analizi ve tehdit değerlendirmesi yapabilmelidirler.
  • Güvenlik tedbirlerini asla aksatmamalı, firmanın ticari faaliyetlerinin güvenlik açıkları nedeniyle aksamasına ya da yavaşlamasına müsaade etmemelidir.
  • Güvenlik teknolojileri ve bilgi güvenliği hakkında bilgi sahibi olmalı, olası risk ve tehdit hallerinde gerekli önlemleri alabilmelidirler.
  • Kanunlar hakkında bilgili olmalıdır, hukuk alanında yapılan yeniliklerden haberdar olmalıdır.
  • Sorumluluk sahibi olmalı, gerektiğinde inisiyatifli olabilmeli ve uzlaşmacı olmalıdır.

Özel güvenlik amirleri kamu güvenliğinin tehlikeye girdiği yerlerde özel güvenlik tedbirlerini denetleyebilir ve yetersiz bulurlarsa ek önlemler alabilirler.

ÖZEL GÜVENLİK YÖNETİCİSİ KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

Özel güvenlik yöneticileri gerekli eğitimleri aldıktan sonra kimliklerini alabilmek için güvenlik soruşturmasına ve arşiv araştırmasına tabi tutulurlar. Soruşturması olumlu sonuçlanan yöneticilere Valilik ya da Bakanlık tarafından güvenlik yöneticisi kimlik kartı verilmektedir.

Özel güvenlik yöneticisinin kimlik kartı ikametgah adresine ya da verilecek başka bir adrese posta ile gönderilir. Kimliği güvenlik yöneticisi alabileceği gibi kanuni vekil olarak belirlediği başka biri de alabilir.

Güvenlik yöneticilerinin kimlik kartları da aynı güvenlik görevlilerinin kimlik kartları gibi 5 yılda bir yenilenmelidir. Kimlik kartında yöneticinin adı, soyadı ve silahlı ya da silahsız olduğu yazar. Yöneticiler kimlik kartlarını görev yaptıkları süre boyunca daima yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

Özel güvenlik yöneticileri kartlarını teslim aldıktan sonra güvenlik amiri arayan otellerde, güvenlik şirketlerinde ya da kanunda belirtildiği gibi en az 15 güvenlik görevlisinin çalıştığı yerlerde görev alabilirler.

ÖZEL GÜVENLİK AMİRİNİN KİMLİK KARTI HANGİ HALLERDE İPTAL EDİLİR?

Özel güvenlik yöneticisi kimlik kartını başkasına kullandıran güvenlik amirlerine 3 bin TL para cezası kesilmektedir. Bu kişilere verilen para cezasına ek olarak güvenlik kimlik kartları da iptal edilmektedir. Bu nedenle güvenlik kimlik kartı iptal edilen yöneticiler, bir daha hiçbir şekilde güvenlik sektöründe çalışamazlar.

Terörle bağlantısı tespit edilen, terör kuruluşlarına yardım ve aracılık eden güvenlik amirlerinin kimlik kartları iptal edilir.

Birlikte görev yapılan yerdeki kolluk amirinin emirlerini dinlemeyen ve itaatsizlik yapan güvenlik yöneticilerinin görevlerine son verilir, kimlik kartlarına el konulur.

Görev alanı dışında ve silahını kanuna aykırı şekilde kullanan, devlet düzenini bozmaya yönelik gösteri ve yürüyüşlere katılan güvenlik amirlerinin kimlikleri iptal edilir.

 

Yorumlar

Lise mezunu olan ve güvenlik müdürü olarak çalışacak kişi hali hazırda Anadolu üniversitesine kayıt yaptırırsa güvenlik müdürü olarak çalışmaya devam edebilirmi
Cevap
Merhaba bu özel güvenlik önlisans mezunu olanlar yönetici kimlik kartı alması için faaliyet izin belgesini nereden alacaklar bilgi verebilirmisiniz.
Cevap
Mrb 23 kişilik bir projede lise mezunu olan biri müdürlük yapa bilirmi çok hain bir insandır ve millete bezdirme politkası uyguluyor işten çıkarılması için nereye baş vurabiliriz.
Cevap
Merhaba hocam. Ben üniversite mezunuyum. Benim çalıştığım kurumda ilkokul mezunları özel güvenlik amir ve şefliği yapmakta olan çalışma arkadaşlarımız var. Bildiğim kadarıyla en az 2 yıllık üniversite mezunu olmayan kişi amir vasfında olamaz. Merak ettiğim konu ben mi yanlış biliyorum? Eğer gerçekten de üniversite mezunu olmayan kişi amir veya şef pozisyonunda olamıyorsa bu hangi kanun maddesinde yazıyor? Ben bir miktar araştırdım ancak bulamadım. Bunun hakkında hangi kanun maddesinde yazdığını belirtebilir misiniz? Teşekkürler...
Cevap
Merhabalar 15 kişinin altında bir proje ise firma isdediği kişi gösterebilir
15 kişinin üstünde bir sayı ise en az ön lisas mezunu olmak zorunda
yalnız şu var sistem üzerinden bir önlisas mezunu bildirim yabarak onun yerine başka bir kişi çalıştırılıyor bunlar malesef var
şikayet merci yok bu konuda sistemde mejburi 15 kişiyi gecince bilidirliyor ama uygulamda farklı oluyor tanıdık bir polis memuru ile tespitle ançak bunu yababilirsinz yada puantaj veya her hangi bir evak altında amir diyerek dik yazıp imzası varsa kanıt olur hem ilgili firmaya hem kendisne ceza kesilir
Cevap
Sn.Asil ben bir sitede güvenliğin burda 4 kişi çalışıyoruz s site yönetimi şef diye en eski ilanını görevlendirmiş yanlız bu kişi ortaokul mezunu güvenlik birimine şeflik yapa bilirmi birde kendisine hep sabah 7..3 vardiyası yaza bilirmi cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
Cevap
Hayır kardeşim böyle birşey yapamaz kurallara aykırı şuan hakkınız yeniyor. Yeterli sayı 15 kişiden başlıyor 4 kişinin amiri olmaz olamaz.
Şikayet etsen işten atılırsın burası Türkiye biliyorsun. Allah yardımcın olsun.
Cevap
Özel güvenlik ve mülkiyet koruma mezunuyum.Guvenlik görevlisi olmadan direkt olarak amir olabilir miyim? TEŞEKKÜR EDERİM
Cevap
evet olabılırsın amır veya sef -vardıya amırı vs..bu pozısyonlarda basvurunuyap.yada calıstıgın yerde ogg olarak calısıyorsan kendını ıspatlaman lazımgozede gırcen bol sans
Cevap
Ben normal silahsız özel güvenlik kartı başvurusu yapacam kafamda tek düşünce olan şey mahkemem oldu oda asılsız çıktı hiç bir suçum ilgim alakam yok konuyla ilgili mahkeme bir çok kez çagrıldım hepsine gittim asılsız suçsuz olduğum ortaya çıktı özel güvenlik ola bilirmiyim silahsız
Cevap
Temiz kağıdın varsa alabilirsin
Cevap
Merhaba,
Emniyet senden mahkeme karar belgesi isteyecektir. Onu gösterdikten sonra sıkıntı yaşamadan olabilirsin!
Cevap
ceza almadınsa ve ya sorusturmaya gerek yoktur yazısı varsasıkıntıolmaz katalog suclar harıc
Cevap
özel güvenlik yön3ticisi olmak için silahlı sertifika olması zorunlu mu yoksa silahsız olur mu ? acil lütfen
Cevap
Projeye göre değişir, silahsız ise sorun olmaz ama proje silahlı ise sizinde silahlı kimlik kartına sahip olmanız gerekmektedir.
Cevap
Eğer meslek yüksek okulu mezunuysan silahlı veya silahsız özel güvenlik sorumlusu olabiliyorsun.
Cevap
farketmez ama projeye gore degısır
Cevap
Şu an mevcutta silahli özel güvenlik kimliğim var özel güvenlik ve koruma bölümü okursan bana ekstra ne artısı olacak ?
Cevap
Ben özel güvenlik ve koruma önlisans mezunuyum kurumumuzda 15 kişi olan yerlerde bir amir olması gerekiyor fakat benim bölümüm olan yere başka bölüm mezunu atanıyor bu tamamen saçmalık bu düzektilmeden özel güvenlik ve koruma bölümü pek bir avantajı yok gibi malesef
Cevap
oncelık özel güvenlik ve koruma bölümü mezunu ama senı yetersız gorurlerse eyadıger sahıs tercubeıyse veya tanıdıgı vaarsa olur
Cevap
Universite Hastanesinde 50 üniversite menzunu olmamiza rağmen amirler ve şefler ortaokul menzunu bu 5188 i gormezlikten gelmektir cezai bir yapturim uygulanmasi gerekmiyormu
Cevap
O onların zamanına göre oluyor şimdi ise durum farklı o zaman ortaokul okusan bile birçok iş imkanın oluyordu.
Cevap
onlar kadrolusa eskıden amır olmuslarsa yapacak bırsey yok
Cevap

Yorum ekle