Özel Güvenlik Bölgesi

Özel Güvenlik Bölgesi

1981 yılında çıkan 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Kanunu’na göre güvenlik bölgeleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar özel güvenlik bölgeleri ve askeri güvenlik bölgeleridir.

Terör olaylarının sık yaşandığı dönemlerde yerleşim yerlerindeki sosyal ve ekonomik hayat zarar görmektedir. Bu nedenle terörün etkilediği bölgeler, hayat şartları normale dönene kadar bir süreliğine “özel güvenlik bölgesi” ilan edilir. Özel güvenlik bölgesi olarak belirlenen yerlerde tüm araç ve insan giriş çıkışları kontrol altına alınır, gerektiğinde bu bölgelere giriş çıkışlar yasaklanır. Gereken tüm güvenlik tedbirleri İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlükleri tarafından alınır. Kaynak

Özel güvenlik bölgelerine verilebilecek örneklerden biri 9 Kasım 2018’de Gaziantep ilinin Suriye sınırıdır. Bu bölge 15 günlüğüne özel güvenlik bölgesi ilan edilmiş ve burada yaşayan tüm vatandaşların can ve mal güvenlikleri olası tehdit ve tehlikelere karşı özel korumaya alınmıştı.

GEÇİCİ ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ NEDİR?

Özel güvenlik bölgeleri askeri yasak bölgeler ve özel güvenlik bölgeleri olarak ikiye ayrılır. Askeri yasak bölgeler kendi içinde daimi askeri yasak bölgeler ve geçici askeri yasak bölgelerden oluşur. Geçici özel güvenlik bölgeleri terör saldırıları nedeniyle zarar görme olasılığı olan bölgelerde kurulur.

>> Özel güvenlik nedir?

24 Nisan 2019 tarihinde Bingöl’deki 7 ilçenin 21 bölgesindeki geçici özel güvenlik bölgeleri Bingöl valiliği tarafından 9 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. Sürenin uzatılmasının sebebi bölgeye yapılacak terör önleme operasyonlarıdır. Geçici özel güvenlik bölgelerinde vatandaşların sosyal ve ekonomik faaliyetleri aksamaktadır.

Bunların düzeltilmesi, mal ve can güvenliğinin korunması için ilan edilen geçici özel güvenlik bölgeleri, bölgede huzur sağlanana kadar devam eder.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGELERİNDEKİ MALLAR KAMULAŞTIRILABİLİR Mi?

Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Kanunu’nun 20. maddesine göre özel güvenlik bölgeleri kamuya ya da özel kurumlara ait tesislerin çevresinde kurulabilir. Aynı kanunun 21. maddesinin A bendinde ise özel güvenlik bölgelerinde yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait malların kamulaştırılabileceği yazmaktadır.

Bu bölgelere izinsiz giriş yasaktır. Kanuna uymayanlara hem hapis hem de para cezası verilmektedir. Kamulaştırma yapılan özel güvenlik bölgelerine yalnızca bölgede görev yapan kişiler girebilir. Bu kişiler dışında kimse özel güvenlik bölgelerine giremez ya da buralarda oturamaz.

Özel güvenlik bölgelerinin dış sınırlarının en fazla 200 metreye kadar olan alanlarında hiçbir şekilde yangın ya da patlama tehlikesi oluşturacak depolama, imalat ya da satış yerleri açılamaz. Özel güvenlik bölgeleri ile ilgili tüm kararlar mahalli mülki amirler tarafından denetlenmektedir.

Bu bölgelerin dış sınırlarından itibaren 200 metreye kadar olan yerlerde ne tür zirai ürünlerin yetiştirileceği, mahalli mülki amirlerin kararına bırakılmıştır.

ASKERİ GÜVENLİK BÖLGESİ NEDİR?

Askeri güvenlik bölgeleri İçişleri Bakanlığı veya Genelkurmay Başkanlığı tarafından, acil durumlarda ise valilik tarafından gerekli görülen yerlerdeki can ve mal güvenliğini korumak için ilan edilir. Askeri güvenlik bölgeleri, bölgedeki operasyonlar bitene kadar devam eder.

Askeri güvenlik bölgelerinin süresi en az 15 gün en fazla ise 6 aydır. Daimi askeri güvenlik bölgeleri kışla ve karargah gibi askeri birimler ve çevresini kapsamaktadır.

Askeri güvenlik bölgeleri kara, deniz ve hava bölgeleri olarak 3 kısımdır. Bu bölgeler kendi içlerinde birinci ve ikinci derece askeri güvenlik bölgeleri olarak 2 kısma ayrılır. Geçtiğimiz yıl yaşanan Suruç katliamı ve Işid saldırıları nedeniyle Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi birinci derece geçici askeri güvenlik bölgesi olarak ilan edilmişti.

Ülkemizin Suriye sınırında meydana gelen PKK terör saldırılarının artmasıyla birlikte bu bölgedeki 15 ilde yaklaşık 100’e yakın bölge özel güvenlik bölgesi kapsamına alındı. Şu an hala özel güvenlik bölgesi olarak korunan 100’den fazla yer bulunmaktadır.

Kaynak 2

Yorum ekle