Özel Güvenlik Temel Eğitim Kapsamı, Ders Konuları ve Saatleri

Özel Güvenlik Temel Eğitim Kapsamı, Ders Konuları ve Saatleri

Ülkemizdeki hizmet sektöründe son yıllarda en fazla ilgi gören mesleklerden birisi de özel güvenlik mesleği olmaktadır. Birçok kurum, kuruluş ve işletme güvenlik görevlileri ile çalışmaktadır. İş yerleri için girişler, yapılar ve çalışanların selameti konusunda bu değerli meslek mensubu çalışanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda yetiştirilecek kişiler temel güvenlik eğitimlerinden geçmektedir.

Bu konuda 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetine Dair Kanun kapsamında temel eğitimler verilmektedir. Bu temel eğitimlerin alınması ile ÖGG çalışanları silahlı veya silahsız güvenlik personeli olmaktadırlar. Verilen eğitim sonrasında yapılacak sınavlarda başarılı olan kişilere bu konuda çalışmalarını sağlayacak olan kartlar verilmektedir.

Temel Güvenlik Eğitimleri ve Süreleri Nelerdir?

ÖG görevlisi olmak için bu konuda hizmet sunan eğitim kurumlarından eğitim alınması ve sınava hazırlanılması gerekmektedir. Sınav ile alınan başarı sonrasında Güvenlig personeli olunmaktadır. Bu konuda çalışma yapan firmalarda iş bulunarak çeşitli iş yerlerinde veya farklı yerlerde çalışmak mümkündür. Bunun için alınacak temel güvenlik eğitimleri silahlı güvenlik personelleri için 120 saat, silahsız güvenlik personelleri için 100 saat olmaktadır. Bu eğitimler genel olarak günlük 8 saat ve haftalık 40 saat üzerinden yapılmaktadır. Verilecek bu eğitimler kişilerin talebine göre gece ve gündüz olarak verilebilmektedir. Alınacak eğitimler önemli olmakta ve sınav başarısı bu eğitimler sağlanabilmektedir.

Eğitim alınacak kurumun belirlenmesinde bu durum önemlidir ve eğitim başarısı için konusunda uzman olan kurumlar tercih edilmelidir. Bu konuda verilecek temel güvenlik eğitimi ile sınavlara hazırlanılması, çıkmış soruların çözülmesi ile başarı yakalanması mümkün olmaktadır.

Özel Güvenlik Ders Konuları Ve Saatleri

Alınacak bu eğitimlerin kapsamı ise, çeşitli saatleri kapsayan dersler olmaktadır.

  • Etkili iletişim
  • Genel kollukla iletişim
  • Güvenlik tedbirleri
  • Güvenlik sistem ve cihazları
  • Özel güvenlik hukuku
  • Temel ilk yardım
  • Yangın güvenliği
  • Silah bilgisi ve silah atışları

Bu derslerden alınacak eğitimler ile sınavlara girilerek başarılı olunması gerekmektedir. Alınacak temel eğitimlere ek olarak farklı eğitimler alınması ve özel güvenlik konusunda farklı branşlarda çalışılması da mümkün olabilmektedir. Sorun yaşanmadan bu konuda çalışılabilmesi için temel eğitimler oldukça önemlidir.

Temel Güvenlik İçin Sınavlar ve Kartların Alınması

ÖG görevlisi olarak çalışacak kişilerin belirli tarihlerde yapılacak sınavlara girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar merkezi olarak her ilde aynı tarihlerde düzenlenmektedir. Yapılacak sınavlarda sorulacak ortak sorulara verilecek cevaplar ile başarı elde edilebilmektedir. Alınacak temel güvenlik eğitimleri ile bu sınavlarda başarı sağlanması mümkün olabilmektedir. Sınavlarda başarılı olunması ve sınav sonuçlarında bu başarının elde edilmesi silahlı veya silahsız güvenlik kartlarının alınması mümkün olacaktır. Alınacak bu kartlar ile aktif olarak güvenlik personeli olmak ve işlerde çalışmak mümkün olacaktır. Bunun için firmalar ve iş yerlerine başvuru yapılabilmektedir.

Yorumlar

Ögg olmak için nasıl bir çalışma yolu izlemeliyim
Cevap

Yorum ekle