Özel Güvenlik Kimlik Sorgulama Yetkisi

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu’na göre özel güvenlik görevlilerinin kimlik sorma yetkileri açık ve net olarak belirtilmiştir.

Buna göre güvenlik görevlileri önleyici tedbirler kapsamında kimlik sorma yetkisine sahiptir.

Özel Güvenlik Görevlileri Hangi Şartlarda Kimlik Sorabilir?

Kanunun 7. maddesine göre özel güvenlik görevlilerinin kimlik sorma şartları şu şekilde tanımlanmıştır;

  • Kimlik sorabilmek için güvenlik görevlisinin yaka kartı üzerinde olmalıdır. Ayrıca güvenlik görevlisi görev yerinde bulunmalıdır. Yaka kartı olmayan ya da görev yeri dışında kimlik sormaya kalkan görevliler, yasa ihlali yapmış sayılırlar.
  • Konser, toplantı ya da spor karşılaşmaları gibi etkinliklerde güvenlik görevlileri kimlik sorabilir. Özel güvenlik görevlilerine bu tip yerlere gelecek kişilerin bir listesi verilir. Görevli, listedeki isimle gelen kişinin aynı kişi olup olmadığını tespit etmek amacıyla kimlik sorgulaması yapabilir.
  • Burada amaç, suç işlenme olasılığını en aza indirmektir. Eğer suçlu bir kişi aranıyorsa ve güvenlik görevlisinin çalıştığı yere gelme ihtimali yüksekse kimlik kontrolü sayesinde bu kişinin tespit edilmesi daha kolay hale gelir. Bu konuda 5188 sayılı kanunun 7. maddesinin D bendinde durum şu şekilde ifade edilmektedir;

“ÖGG’nin ağırlıklı görevi önlemedir. Önleyici yetkiler arasında temel hak ve özgürlüklere en az müdahale edici mahiyette olanı ise kimlik sorma yetkisidir.

Önleyici mahiyetteki kimlik sorma yetkisinin, şüphenin doğması ve yoğunlaşmasıyla adli nitelikli yakalama, el koyma ve hatta kimlik tespitine gidebilecek süreci başlatması mümkündür. ÖGG’ in kimlik sorma yetkisi vardır fakat kimlik tespit etme yetkisi yoktur. Kimlik tespit etme; o kişinin polis kayıtlarına geçirilmesi, yaygın bir ifadeyle fişlenmesidir.”

  • Havalimanı, metro istasyonu ya da otobüs terminali gibi toplu ulaşım yerlerinde güvenlik görevlilerinin kimlik sorma yetkisi vardır. Güvenlik görevlileri kişileri X-Ray gibi cihazlardan geçirerek güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlayabilir.
  • Özel güvenlik görevlileri çalıştıkları birimlerde suç işleyen kişileri yakaladıklarında kimlik sorma yetkisine sahiptirler.
  • Site girişi ya da müze gibi yerlerde çalışan güvenlik görevlileri ziyaretçilere kimlik sorabilir. Kimliği olmayanları ya da güvenlik konusunda şüphe duyulan kişileri içeri almayabilirler.
  • Kamuya ait açık mekanlarda yardım ya da koruma amacı haricinde özel güvenlik görevlilerinin kimlik sorma yetkisi yoktur.

Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Alabilir Mi?

Özel güvenliğin kimlik alma yetkisi var mı? Özellikle site girişi gibi yerlerde güvenlik görevlilerinin ziyaretçilerden kimlik alıp yerine geçici kimlik kartı vermesi sık yaşanan bir durumdur.

Yönetmeliğe göre özel güvenlik görevlisinin kimlik alma yetkisi yoktur, bunun yerine ziyaretçinin kimlik bilgilerini kayıt altına alması gerekmektedir.

Sonuç olarak güvenlik görevlileri temel hak ve özgürlüklere müdahale etmemek kaydıyla kimlik sorma yetkisine sahiptir. Olası şüpheli durumlarda kişilerin yakalanma ve kimlik tespit etme sürecini başlatabilirler.

Özel güvenlik görevlileri kimlik sorabilirler ancak kimlik tespit edemezler. Bu işlemler polisler tarafından yapılmaktadır.

Yorumlar

Güvenlik Görevlisi bir depoya girişim sırasinda ehliyet ve ruhsatımın fotografını çekti. Görsel alma yetkisi var mı ?
Cevap
Kayıt için alıp geri vermek şartıyla alabilir
Cevap
Güvenlik firması ekipleri elerindeki deftere siteye sgiriş yapan kişilerin isim soyadını ve TC sini kayıt altına almaları böyle bi yetki varmış acaba
Cevap
Kayıt için alabilir TC alması şart değil görevi ihlal etmiş
Cevap
Güvenlik kimlik kartımın soruşturması bitti mi?
Buralardan hiçbir şekilde erişim sağlayamıyorum.
Cevap
45 gün sürer ve sistemden yada e devletten bileği alabilirsiniz
Cevap
Guvenlik gorevlisi tc sorabilirim kimlik bilgilerini sitemi yasalmi
Cevap
TC vermek zorunda değilsiniz
Cevap
Güvenlik kartım gelmedi
Cevap

Yorum ekle