Özel Güvenlik Hangi Kuruma Bağlıdır?

Özel güvenlik, 5188 kanun numaralı ve 10/6/2004 kabul tarihli bir kurumsal kimlik olarak, 26/6/2004 tarihli ve 25504 sayılı Resmi Gazete yayınına göre, mülki idari amirlerinin emri altında çalışan kolluk kuvvetleridir.

Özel güvenlik görevlilerinin yetki ve sorumluluklarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Genel olarak şehrin Valiliğine bağlı olan bu kurumlar, İç İşleri Bakanlığı tarafından kanun önünde yükümlüdür ve herhangi bir kanun veya yönetmelik, İç İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak meclise veya kanun hükmünde kararname ise Cumhurbaşkanı’na sunulur. Bununla birlikte asayiş ve diğer kişilik haklarının sürdürülmesi ve işlemlerin yapılması için de İl ve İlçe Emniyet müdürlükleri bu aşamada yetkiyi alır.

İç İşleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlükleri tarafından oluşturulan Güvenlik Komisyonu kararlarına tabidir.

İl özel güvenlik komisyonuna sırası ile Vali, Kaymakam ve Emniyet Müdürü başkanlık yapabilir. Yani mülki idari amirleri tarafından yönetilir ve yönetmeliklere tabii olurlar.

Yorumlar

Merhabalar, erkek arkadaşım İstanbul Adliyesi'de 8 yıldır özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyor.Ben ise; Ankara'da görev yapıyorum. Kendisinin Ankara'ya gelişi için ne yapılabilir? Kurumsal olarak böyle bir atama hakkı var mıdır? Ordan ayrıldığı durumda tazminat alabilir mi? Ve Ankara'da aynı kurumda(Adliyede) başlaması mümkün olabilir mi? Bilgilrndirirseniz çok mutlu olur, saygılarımı sunarım...
Cevap

Yorum ekle