Özel Güvenlik Kimlik Kartı Hangi Durumda İptal Olur?

5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası’nın 17. maddesinde özel güvenlik görevlilerinin çalışma izni hakkında açıklama yapılmıştır.

Buna göre maddenin RG-11/9/2011-28051 ek fıkrasında, özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan şartların herhangi birisinin kaybedilmesi halinde, kimlik kartı ve çalışma izni Bakanlık ya da Valilik tarafından iptal edilir.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI İPTALİ

Özel güvenlik kartı şu durumlarda iptal edilir;

  • Görev sırasında ya da görev süresi dışında kasıtlı olarak bir suç işlemek ve bu suç nedeniyle 1 yıl ya da daha fazla süreyle hapis cezası almak, özel güvenlik kimlik kartının iptal edilmesine neden olur.
  • Güvenlik görevlisi işlediği suçlar nedeniyle affa uğrasa dahi; eğer devletin güvenliğini tehlikeye attıysa, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı geldiyse, cinsel dokunulmazlığı hiçe saydıysa, rüşvet aldıysa, hırsızlık ya da dolandırıcılık yaptıysa, güveni kötüye kullandıysa, kaçakçılık ya da fuhuş yaptıysa kartı iptal edilir.
  • Göreve geldikten sonra fiziksel ya da akli melekelerinden birini kaybetmek ve güvenlik görevini yerine getiremeyecek olmak.
  • Kimlik kartını yenileyecekler yenileme eğitimi almazlarsa kartları iptal edilir.
  • Güvenlik görevlisinin hakkında bir mahkeme kararı varsa, mahkeme sonuçlanıncaya kadar görevini yerine getirmesi mümkün değildir. Hakkında soruşturma ve kovuşturma devam eden güvenlik görevlilerinin kartları iptal edilir.
  • Genel kolluk kuvvetlerine direnmek ve karşı gelmek
  • Silahı kanuna aykırı şekilde kullanmak ya da görev alanı dışında kullanmak
  • Görev süresi dışında özel güvenlik üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak
  • Terörle ilgisi olanlarla irtibat halinde olmak

Saydığımız tüm şartlar özel güvenlik sektöründeki tüm çalışanlar ve yöneticilerin denetim altında tutulmasını sağlamak amacıyla alınmıştır.

ÖZEL GÜVENLİK KARTI İPTAL OLANLAR NE YAPMALI?

Özel güvenlik kimlik kartı iptal edilenler için çalıştıkları yerden tazminat alma hakkı vardır. Bu durum 5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.

Kanuna göre özel güvenlik görevlisi olarak çalışanlar her 5 yılda bir kimliklerini yenilemek zorundadırlar. Eğer bu süre içinde bir güvenlik görevlisi kimliğini yenilemezse, mesleğini artık yapamaz duruma gelir. Bu durumda işvereni onu işten çıkarabilir, çünkü artık bu çalışan özel güvenlik vasfı taşımamaktadır.

İşyerinden kimliğini yenilemediği için çıkarılan özel güvenlik görevlileri kıdem ve ihbar tazminatı alabilirler.

Güvenlik görevlilerinin kıdem ve ihbar tazminatlarını işverenler karşılar. Bazı işyeri sahipleri bu ödemeyi yapmak istemedikleri için çeşitli hilelere başvurabilirler. Ancak hiçbir şekilde işveren ödemek yapmaktan kurtulamaz.

Bunun nedeni işveren ile çalışan arasında görev süresinin ne zaman biteceğine dair bir anlaşma yapılmış olmasıdır. Ayrıca işveren işe aldığı güvenlik görevlisinin kimlik kartının ne zaman yenileneceğini zaten görmektedir.

Kimlik iptali nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan her güvenlik görevlisinin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı vardır.

Yorumlar

Hayırlı akşamlar hocam 10 ay ceza evinde kaldım sertfikam var kimliğimi çıkartabilirmiyim.
Cevap
Hayırlı akşamlar hocam 10 ay ceza evinde kaldım Sınavı kazandım ama dosyam yargıtayda verilen ceza 3 yıl kimliği çıkartabilirmiyim? Fto maduruyum TŞK ederim
Cevap
İptal olup olmadigini nerden ogreniyoruz
Cevap
Biri ana bacı küfrederek tarik etti dayanamadım iş çıkışı eve giderken arakadaşım otobüsü kaçırmış onu aldım eve giderken küfür eden kişiyle konuşmak için buluştuk gene küfürleriyle tarik etti dayanamadım kavga ettik bıçak çekti arkadaşım çevreden bir sopa parçasını fırlattı ama vurmadı eve gittim jandarma aramış hep birlikte hastaneye gittik darp raporu aldı bende bişey yok 25 gün sonra savcılıga dosyamız gidecegi söylendi bu olay güvenlik kartıma yansırmı.
Birde küfür edenn kişi darp raporu var 2.000 para istiyor şikayetini geri çekmek için ne yapmam gerek parayı veriyimmi
Cevap
Anlaş aksi halde sorun yasabilirsin
Cevap
Bisey olmaz kardeşim benim eski eşim de güvenlik görevlisi adam beni kaç kere dövdü ayrı olduğumuz halde kaç kere davalık olduk para cezası yedi sadece kartına falanda bişey olmadı hala çalışıyor
Cevap
Guvenlik sertifamin suresi biteli bir yil oldu yenilemedim. İptal olurmu acaba bilen varmi
Cevap
Arkadaşlar kimlik sürem bitmişti işten çıkartıldım dava açtım ve kazandım şükürler olsun işten çıkarsa bile tazminat ödemek zorundalar hakkınızı arayın kimseye yedirmeyiniz
Cevap
Devletin acilen bu konuya el atması lazım. Millet bu şekilde çok basit sayılabilecek davalarda bile işsiz güçsüz kalıyor. Yazık günah.
Cevap
sadece bize açılan davalarda mı sıkıntı oluyor biz açarsak sıkıntı olur mu
Cevap
Neyden dolayı iptal oldu
Cevap
Bir arkadasimla arabada oturup bira iciyoduk. Bu kendisine göre sardığı esrarı iciyodu arada o sirada polisler geldi esrarı gördüler bunun elinde. O da benim icmedigimi söylemesine rağmen savcılık direk ikimizede da verdi. Kartı yenileme vardı gittim kart iptal oldu. Ds bitirdim gittim başvurdum yine vermediler. Ya bu nasıl bir haksizlik ya bukadar basitmi insanın hayatiyla oynamak. Hadi orda bulunmam diyelim suçtu verdiniz ds sonucta güvenlik olarak çalıştığım işte yasamadimki bu olayı. Lütfen yetkililer bunu bir daha gözden geçirin. İs esnesinda işlenmemiş bir suçtan bukadar katı kurallar koymayın . Yazıktır günahtır
Cevap
Aynı konu benimde kardeşim dava açtık bekliyoruz
Cevap
bekçilerle bi tartısmam oldu ama uzun zamandırda calışmıyorum dava devam ediyor ama hakim hanım cok ılımlıydı çünkü yasadıgım ilcede bekcilerin sorunları cok bu yüzden kimligim iptal olurmu yenilemeye giricem çünkü
Cevap
Benim belgem 2016 /16 kasımda soruşturma devam ederken soruşturma 18 gün den sonra 36 kod ile işten soruşturma mam tamamlanmadan öz güv komisyon kararı ile belge iptal edilmiştir soruşturmam resen düşmüştür iltisak ve bağı yoktur kararı vardır, çıkış kodu 22 ile güncellendi teşvik ve devlet e girebilir ibarem vardır belgemi nasıl iadei itibarımız alabilir im özgüv komisyon una baş vurdduğumda önceki verilmiş karar itaf yoluyla değerlendirilmemiş ve iptal kararı vardır denilmiştir yazdığım dilek eye istinaden idari dava açılmıştır başka ne yapılabilir
Cevap

Yorum ekle