Özel Güvenlik Kimlik Kartı Hangi Durumda İptal Olur?

5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası’nın 17. maddesinde özel güvenlik görevlilerinin çalışma izni hakkında açıklama yapılmıştır.

Buna göre maddenin RG-11/9/2011-28051 ek fıkrasında, özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan şartların herhangi birisinin kaybedilmesi halinde, kimlik kartı ve çalışma izni Bakanlık ya da Valilik tarafından iptal edilir.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI İPTALİ

Özel güvenlik kartı şu durumlarda iptal edilir;

  • Görev sırasında ya da görev süresi dışında kasıtlı olarak bir suç işlemek ve bu suç nedeniyle 1 yıl ya da daha fazla süreyle hapis cezası almak, özel güvenlik kimlik kartının iptal edilmesine neden olur.
  • Güvenlik görevlisi işlediği suçlar nedeniyle affa uğrasa dahi; eğer devletin güvenliğini tehlikeye attıysa, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı geldiyse, cinsel dokunulmazlığı hiçe saydıysa, rüşvet aldıysa, hırsızlık ya da dolandırıcılık yaptıysa, güveni kötüye kullandıysa, kaçakçılık ya da fuhuş yaptıysa kartı iptal edilir.
  • Göreve geldikten sonra fiziksel ya da akli melekelerinden birini kaybetmek ve güvenlik görevini yerine getiremeyecek olmak.
  • Kimlik kartını yenileyecekler yenileme eğitimi almazlarsa kartları iptal edilir.
  • Güvenlik görevlisinin hakkında bir mahkeme kararı varsa, mahkeme sonuçlanıncaya kadar görevini yerine getirmesi mümkün değildir. Hakkında soruşturma ve kovuşturma devam eden güvenlik görevlilerinin kartları iptal edilir.
  • Genel kolluk kuvvetlerine direnmek ve karşı gelmek
  • Silahı kanuna aykırı şekilde kullanmak ya da görev alanı dışında kullanmak
  • Görev süresi dışında özel güvenlik üniforması ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak
  • Terörle ilgisi olanlarla irtibat halinde olmak

Saydığımız tüm şartlar özel güvenlik sektöründeki tüm çalışanlar ve yöneticilerin denetim altında tutulmasını sağlamak amacıyla alınmıştır.

ÖZEL GÜVENLİK KARTI İPTAL OLANLAR NE YAPMALI?

Özel güvenlik kimlik kartı iptal edilenler için çalıştıkları yerden tazminat alma hakkı vardır. Bu durum 5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.

Kanuna göre özel güvenlik görevlisi olarak çalışanlar her 5 yılda bir kimliklerini yenilemek zorundadırlar. Eğer bu süre içinde bir güvenlik görevlisi kimliğini yenilemezse, mesleğini artık yapamaz duruma gelir. Bu durumda işvereni onu işten çıkarabilir, çünkü artık bu çalışan özel güvenlik vasfı taşımamaktadır.

İşyerinden kimliğini yenilemediği için çıkarılan özel güvenlik görevlileri kıdem ve ihbar tazminatı alabilirler.

Güvenlik görevlilerinin kıdem ve ihbar tazminatlarını işverenler karşılar. Bazı işyeri sahipleri bu ödemeyi yapmak istemedikleri için çeşitli hilelere başvurabilirler. Ancak hiçbir şekilde işveren ödemek yapmaktan kurtulamaz.

Bunun nedeni işveren ile çalışan arasında görev süresinin ne zaman biteceğine dair bir anlaşma yapılmış olmasıdır. Ayrıca işveren işe aldığı güvenlik görevlisinin kimlik kartının ne zaman yenileneceğini zaten görmektedir.

Kimlik iptali nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan her güvenlik görevlisinin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı vardır.

Yorumlar

Merhaba

2011 Yılından İtibaren Özel Güvenlik Görevlisiyim

2008 Yılında İşlenen Bir Suçtan Dolayı
Erteli 1 Yıl 8 Ay Ceza Aldım ve Ceza Süremi Sorunsuz Bitirdim
Ceza Bitiminde 3 Yılda İyi Hâl Süreci Başladı ve
3 Yılın Sonunda Memnu Hakları İadesi Kararı Adlı Belgeyi Aldım

Şuan Kimlik Yenilemesindeyim ve Dosyam Valilikte Komisyonda
Fakat Güvenlik Müdürlüğünce Kartımın İptal Edileceği Belirtildi

Suç : Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma
Dosyadiki Kişi : 2010 Yılından Beri Eşim'dir

İptal Edilirmi
Edilirse Ne Yapabilirim
Yardımcı Olmanızı Rica Ederim
Cevap
Sinavlari kazandim ama kimlik cikartmadim 5 yil sureside dolmus iptal olurmu
Cevap
Sosyal medyada bir video altına yaptığım yorumdan dolayı savcılık takibindeyim, konu şahısa hakaret sayılacak ifade kullanmam, (cinsel ya da suç isnat edici bir durum değil) bu nedenle ceza alırsam iptal olur mu? Para cezalarında da iptal ediliyor mu?
Cevap
Eğer kişiye sözlü taciz yazılı taciz olduysa soruşturma aşamasında olduğun için kimliğin iptal olur
Cevap
Sosyal medyada yaptığım bir paylaşımdan dolayı hakkımda soruşturma devam ediyor kartım iptal olur mu ?
Cevap
Merhaba, ben 2 3 yil once ozel guvenlik sertifikasi aldim. Lakin maddi durumlardan dolayi ögg kimlik karti basvurusunda bulunamadim. Istedigim zaman basvurup kimlik kartimi alabilir miyim? Bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. Simdiden tesekkurler.
Cevap
Mrb İyi akşamlar ben 11 yıl önce ehliyet sınavına girdim ancak okulda çok kişi kopya çektiği için sınav iptal edildi ve kopya çeken çekmeyen yaklaşık 250 kişi toplu kopya davasıyla yargılandi ben o olaydan 1 ay sonra ehliyeti aldım 10 yıllık sürede 2 defa güvenlik kartım da yenilendi ancak bu seferki yenileme de dava sürdüğü özel güvenlik kartımi yenilemiyorlar bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap
MERHABA BEN ÖZEL GÜVENLİK SINAVINA GİRDİM SERTİFİKAMI ALDIM AMA ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTIMIN SÜRESİNİ MADDİ SORUNLAR YÜZÜNDEN UZATAMADIM GÜVENLİK OLARAK BİR YERDE ÇALIŞMIYORUM KİMLİK KARTIMIN SÜRESİNİ NE ZAMANA KADAR UZATABİLİRİM HER HANGİ BİR SÜRESİ VARMI KİMLİK KARTIM İPTAL OLUR MU
Cevap
Benim güvenlik kartının süresi geçmiş şimdi bir iş başvurusu yaptım ve hak kazandım bu belgem geçer li olurmu yenileme yapana kadar
Cevap
Şuan pandemi sebebiyle esneklik gösteriliyor, şikayet olmaz ise sorun çıkacağını düşünmüyorum
Cevap
Cinsel tacizden 30 gün para cezası hagb aldım kimlik iptal olurmu
Cevap
Evet iptal olur
Cevap
Mrb işe başlamadan önce karışmış olduğum bir kavga vardı ve adam bana bıçak çekmişti bende bıçağı elinden alırken adam yaralanmıştı kayıtlara adam yaralama diye geçmiş şimdi soruşturma esnasında bu benim karşıma çıkar mi yada bir problem oluşturur mu kartının iptali söz konusu olabilir mi?
Cevap

Yorum ekle