Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar

Bu sorunun cevabı başvuru zamanına göre değişim göstermektedir. Kart yenilemek isteyenler için ek başvuru süresi de tanınmaktadır. Kimlik kartım ne zaman gelir sorusuna makalede vermeye çalıştık. 

Özel Güvenlik kimlik kartlarınız hazırlanınca EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından verdiğiniz adreslere PTT kargo ile gönderilir. Eğer teslim alan olmazsa 2. defa götürüldükten sonra 10 gün şubede bekletilir.

Kişilerin en geç 6 ay içinde kartlarını alması gerekmektedir. Verilen temel eğitim sonrasında sertifika ile kimlik kartının süresinin sona ermesi aynı tarihtir. Bu tarih 5 yıl ile sınırlıdır. 5 yıl sonunda tekrar eğitim almanız gerekmektedir.

DUYURU (Geçici Kimlik): 2021 yılından itibaren geçici kimlik konusunda yapılan değişiklikler geçerli olacaktır. Yeni kanuna göre ilk defa kimlik alıp işe girecekler için güvenlik soruşturması tamamlananlara bulundukları ildeki valiliğe başvurmaları halinde Özel Güvenlik Geçici Kimlik Kartı verilecektir.

Yapılan ikinci değişiklik ise 5 yılda bir yapılan kimlik yenileme işlemi için 1 yıl öncesinden kurslar tamamlanabilecek. Böylelikle çalışan özel güvenlik görevlilerinin kimlik süreleri dolup işten çıkarılma gibi mağduriyetlerinin önüne geçmiş olunacak.

Güvenlik kimlik kartlarını yenileyenlerin kurs kayıt sürelerine bakılmaksızın yeni 5 yıllık süreleri eski kimlik bitiminden itibaren başlatılacaktır.

Özel güvenlik kimlik vesikaları genel olarak ortalama 1 ay sonunda çıkmaktaydı. Büyükşehirler de İstanbul, Ankara, İzmir gibi bu süre 1,5 - 2 ayı bulabilmekte idi. Fakat Özel güvenlik Şube deyip yerindeyse UPDATE oldu.

Otomasyon sistemine geçildi. Yeni kartlar üretildi ve basım için yeni makineler alındı. sistem yeniden kuruldu. Her şey sayıları 250 bini geçen ÖGG kadrosuna daha iyi hizmet verebilmek tüm işlemleri daha hızlı ve güvenli yapabilmek için yapıldı.

Peki, Ama Benim Kimliğim Ne Zaman Gelecek?

Dediğinizi duyar gibiyim, işte yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü kimlik kartları yaklaşık 2-3 ay geç gelmektedir. Gerçekten mi? diyen arkadaşlar olabilir.. Maalesef öyle arkadaşlar..

Sadece Makine arızası değil tabi ki, başka etkenlerde var. 

Bununla birlikte bildiğiniz gibi ülkemizin başına birde FETÖ belası sardılar. Eee bu fetö bizidemi etkiledi diyebilirsiniz. Ama gerçek öyle. Çünkü ülkenin tüm birimlerine sısmış olan bu grup diskalifiye edilirken yenileri devlet kurumlarına sızmasın diye muazzam önlemler alınıyor. 

Bu bağlamda güvenlik soruşturması baya fazla zaman almaktadır. Soruşturmada nelere bakıldığını, aile ve kardeş durumlarının etkisini Güvenlik Soruşturması yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu Teslimatı Nasıl Etkiler ki?

Şöyle etkiliyor; Yine bildiğiniz gibi sınavı kazanıp evraklarınızı EGM Özel Güvenlik Şube'ye teslim ettikten sonra sizden alınan Arşiv Araştırma Formu ile denetleme yapılıyor ve onay alırsanız ÖGG olmaya hak kazanıyorsunuz.

İşte tam bu noktada dedik ya, güvenlikler sıkılaştırıldı. Yani herkesin inciğini cinciğini araştırıyorlar arkadaşlar. Bu kadar derinleme araştırma yapılınca tabi işler uzadıkça uzuyor, malum çalışan görevliler belli ve sürekli iş yükleri artarsa tabi ki işlem süreleride uzamakta ve kimlikler geciktikçe gecikmektedir.

Uzun süre çıkmayan ya da gelmeyen kartlar için gerekli yerlere başvurarak bilgi alabilmeniz mümkün. Gerekli yerler nereler? derseniz tabi ki bu konuda muhatabınız EGM ÖG Daire Başkanlığı olacak.

Peki arasak cevap verirler mi? İstesek kart verirler mi? ) diye soracak olursanız;

Aradığınızda ulaşmak zor ama bazı arkadaşlar ulaşabildi bir kaç ay beklemelerine rağmen 12 ay içinde kartınız gönderilecek dendi. Yada henüz ne zaman gönderileceği belli değil de dendiği oldu. Yani görevli arkadaşlar ellerinden geleni yapıyorlar ama elden pek birşey gelmeyince...

Yorumlar

87. Dönem kimlik kartı alan var mı? Ben ocak 5 te evraklarımı emniyete verdim hala haber yok . Bilgisi olan yorum yapabilir mi ?
Cevap
İyi akşamlar bana randevu al evrakları teslim etmene gerek yok işlemler başlıyor dediler ama herhangi bir haber yok ne yapmam gerekiyor
Cevap
Bana da öyle dendi 1.5 ay önce şimdi ise yarın evrakları teslim etmeye gidecem. Tek yapman gereken sms beklemek
Cevap
Benim 31 ocak 2021 kartın süresi doluyor. Ve hala kartım gelmedi. 11.12.2020 tarihinde evrakları teslim ettim. Ne yapmam gerekiyor geçici çalışma kağıdı almak istesem verirler mi. Kaldı 25 gün işten kovarlar şimdi kart süresi doldu diye. Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Cevap
Bence bu devirde güzel bi meslek insanların önüne geçmeyin kötü yorumlar yapıpta bence gayet iyi bi meslek para kazanıyorsan her meslek iyidir gerçi
Cevap
arkadaşlar ben 03.11.2020 de evraklarımı teslim ettim sisli emliyet müdürlügü özel güvenlik şube 'ye görevli memur ağrasif biriydi diye ona sormadım kurs aldıgım VARAN GÜVENLİGİ aradım evraklarımı teslim ettim nezaman kimlik cıkıp elime ulaşır diye bana 2 hafta dediler şimdi evrakları verdikten sonra güvenlik soruşturması bitmiş oluyor dogru biliyormuyum ?
kiminlik 2 haftada elime ulaşırmı İSTANBUL
Cevap
Kardeşim ben 2 aydır bekliyorum hala elime geçmedi
Cevap
2 hafta da gelmesi mümkün değil yani 1000 de 1 kişiye denk gelir. Ayrıca evrakları verince soruşturma bitmiyor yeni başlıyor.1 1,5 ay sonra verdiğin şubeyi arayıp sor yada direk git telefondan pek sallamıyor olabiliyorlar.
Cevap
Ben aynı kardeş daha kart gelmedi evraklar 2 ay oldu beklemedeyim inşaallah gelir.
Cevap
Zor ben 4 aydır bekliyorum gelmedi çalışma kağıdı alabilirsin
Cevap
Şimdi kazandım kimligimi aldım diyelim nereye başvuru yapmam gerekiyor alım icin
Cevap
Güvenlik soruşturma geçti dendi fotoraflari verdim
2 hafta içinde gelcek dendi kart 2 hafta oldu nezaman gelir ?
Cevap
Ne kadar sürede soruşturma onaylandı ?
Cevap
Geçici kartı nerden aldınız
Cevap
03124624877 ben bugün aradım hemen ptt ye verdiler yorumlarda görmüştüm bende numarayı Siz aramadan hızlandırmıyorlar kart işleminizi arayın derim
Cevap
Nereyi aradığınız emniyet müdürlüğü nü mü
Cevap
Ben arıyorum açmıyorlar
Cevap
Benimde 86 .donem iki ay oldu hala ortada kart yok
Cevap
Benimde 1.5 ay olacak ama haber yok
Cevap

Yorum ekle