Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar

Bu sorunun cevabı başvuru zamanına göre değişim göstermektedir. Kart yenilemek isteyenler için ek başvuru süresi de tanınmaktadır. Kimlik kartı ne zaman gelir sorusuna makalede vermeye çalıştık. 

Özel Güvenlik kimlik kartlarınız hazırlanınca EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından verdiğiniz adreslere PTT kargo ile gönderilir. Eğer teslim alan olmazsa 2. defa götürüldükten sonra 10 gün şubede bekletilir.

Kişilerin en geç 6 ay içinde kartlarını alması gerekmektedir. Verilen temel eğitim sonrasında sertifika ile kimlik kartının süresinin sona ermesi aynı tarihtir. Bu tarih 5 yıl ile sınırlıdır. 5 yıl sonunda tekrar eğitim almanız gerekmektedir.

DUYURU (Geçici Kimlik): 2021 yılından itibaren geçici kimlik konusunda yapılan değişiklikler geçerli olacaktır. Yeni kanuna göre ilk defa kimlik alıp işe girecekler için güvenlik soruşturması tamamlananlara bulundukları ildeki valiliğe başvurmaları halinde Özel Güvenlik Geçici Kimlik Kartı verilecektir.

Yapılan ikinci değişiklik ise 5 yılda bir yapılan kimlik yenileme işlemi için 1 yıl öncesinden kurslar tamamlanabilecek. Böylelikle çalışan özel güvenlik görevlilerinin kimlik süreleri dolup işten çıkarılma gibi mağduriyetlerinin önüne geçmiş olunacak.

Güvenlik kimlik kartlarını yenileyenlerin kurs kayıt sürelerine bakılmaksızın yeni 5 yıllık süreleri eski kimlik bitiminden itibaren başlatılacaktır.

Özel güvenlik kimlik vesikaları genel olarak ortalama 1 ay sonunda çıkmaktaydı. Büyükşehirler de İstanbul, Ankara, İzmir gibi bu süre 1,5 - 2 ayı bulabilmekte idi. Fakat Özel güvenlik Şube deyip yerindeyse UPDATE oldu.

Otomasyon sistemine geçildi. Yeni kartlar üretildi ve basım için yeni makineler alındı. sistem yeniden kuruldu. Her şey sayıları 250 bini geçen ÖGG kadrosuna daha iyi hizmet verebilmek tüm işlemleri daha hızlı ve güvenli yapabilmek için yapıldı.

Peki, Ama Benim Kimliğim Ne Zaman Gelecek?

Dediğinizi duyar gibiyim, işte yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü kimlik kartları yaklaşık 2-3 ay geç gelmektedir. Gerçekten mi? diyen arkadaşlar olabilir.. Maalesef öyle arkadaşlar..

Sadece Makine arızası değil tabi ki, başka etkenlerde var. 

Bununla birlikte bildiğiniz gibi ülkemizin başına birde FETÖ belası sardılar. Eee bu fetö bizidemi etkiledi diyebilirsiniz. Ama gerçek öyle. Çünkü ülkenin tüm birimlerine sısmış olan bu grup diskalifiye edilirken yenileri devlet kurumlarına sızmasın diye muazzam önlemler alınıyor. 

Bu bağlamda güvenlik soruşturması baya fazla zaman almaktadır. Soruşturmada nelere bakıldığını, aile ve kardeş durumlarının etkisini Güvenlik Soruşturması yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu Teslimatı Nasıl Etkiler ki?

Şöyle etkiliyor; Yine bildiğiniz gibi sınavı kazanıp evraklarınızı EGM Özel Güvenlik Şube'ye teslim ettikten sonra sizden alınan Arşiv Araştırma Formu ile denetleme yapılıyor ve onay alırsanız ÖGG olmaya hak kazanıyorsunuz.

İşte tam bu noktada dedik ya, güvenlikler sıkılaştırıldı. Yani herkesin inciğini cinciğini araştırıyorlar arkadaşlar. Bu kadar derinleme araştırma yapılınca tabi işler uzadıkça uzuyor, malum çalışan görevliler belli ve sürekli iş yükleri artarsa tabi ki işlem süreleride uzamakta ve kimlikler geciktikçe gecikmektedir.

Uzun süre çıkmayan ya da gelmeyen kartlar için gerekli yerlere başvurarak bilgi alabilmeniz mümkün. Gerekli yerler nereler? derseniz tabi ki bu konuda muhatabınız EGM ÖG Daire Başkanlığı olacak.

Peki arasak cevap verirler mi? İstesek kart verirler mi? ) diye soracak olursanız;

Aradığınızda ulaşmak zor ama bazı arkadaşlar ulaşabildi bir kaç ay beklemelerine rağmen 12 ay içinde kartınız gönderilecek dendi. Yada henüz ne zaman gönderileceği belli değil de dendiği oldu. Yani görevli arkadaşlar ellerinden geleni yapıyorlar ama elden pek birşey gelmeyince...

Yorumlar

Arkadaar babamın sigara kaçakçılığından dosyası ve cezasi var beni nasıl etkiler olumsuz :( yada olumlumu :))
Cevap
bence bizim evraklarin ustune yatilfi
Cevap
Okuduğum yorumlara bakılırsa epey geç geliyormuş bu cidden çok kötü bir haber 90.donem sınavına girdim kazandım hemen işlemleri başlattım bugün 20. Gün evrakları teslim edeli sanırım bizlerde 3 ay bekleriz gibime geliyor.Zaten pandemiden dolayı işsiz kaldık farklı alternatif iş kolu için güvenliği tercih ettik yazilan yorumlar morelimi bozdu hangi işe el atsak elimizde kalıyor Allah işlerimizi kolaylaştırır inşallah şu Ramazan da hayırlı günler diliyorum
Cevap
Ben 2 hafta önce evrak teslimi yaptım emniyete ilk müracatım. Bugün PTT'den mesaj geldi. Akşam 5'e kadar teslim ederler herhalde.
Cevap
Gözünüz aydın bey efendi. İstanbulda mı başvuru yapmıştınız.? Bende tam 2hafta önce teslim etmiştim...
Cevap
Ben 16 Nisan da verdim hala bekliyorum Burda çalışan arkadaşlar 1 aydır verdi hala mesaj felan gelmedi kimlikte gelmedi benim 2 hafta olacak acaba gelir mi hemen
Cevap
Ben geçici belgemi aldım da kartım gelmedi 22 gün oldu
Cevap
Nerden aldin gecici kimligi
Cevap
Geçici belgeyi hangi kurumdan aldınız
Cevap
Merhaba bnde 2 ay oldu evrakları vereli ama halan daha bise yok gecici belgeyi nerden aldımız
Cevap
Gecici kimlik mi yok oykebirsey eskiden calisir kagidi verikrdi simdi ise oda verilmiyor
Cevap
Arkadaslar kimlik kartını baska bir adrese gönderebiliyorlarmı yoksa sistemdeki adres zorunluluğumu var? yani farklı adrese kartı gönderebilirlermi? teşekkürler.
Cevap
merhaba walla benim adresim farklı biryer adres sormadılar umarım ikamet adresime göndermezler yoksa baya gecikecek
Cevap
87. Dönem kimlik kartı alan var mı? Ben ocak 5 te evraklarımı emniyete verdim hala haber yok . Bilgisi olan yorum yapabilir mi ?
Cevap
Merhaba aynı dönem sınava girdik galiba bende 87. Dönem mezunuyum 22 ocakta ben verdim hala geri dönüş olmadı 80 gün oldu
Cevap
İyi akşamlar bana randevu al evrakları teslim etmene gerek yok işlemler başlıyor dediler ama herhangi bir haber yok ne yapmam gerekiyor
Cevap
Bana da öyle dendi 1.5 ay önce şimdi ise yarın evrakları teslim etmeye gidecem. Tek yapman gereken sms beklemek
Cevap
Benim 31 ocak 2021 kartın süresi doluyor. Ve hala kartım gelmedi. 11.12.2020 tarihinde evrakları teslim ettim. Ne yapmam gerekiyor geçici çalışma kağıdı almak istesem verirler mi. Kaldı 25 gün işten kovarlar şimdi kart süresi doldu diye. Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Cevap
Bence bu devirde güzel bi meslek insanların önüne geçmeyin kötü yorumlar yapıpta bence gayet iyi bi meslek para kazanıyorsan her meslek iyidir gerçi
Cevap

Yorum ekle