Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulamaları internetten yapılabilmektedir. Bunun için adaylar “.pol.tr” uzantılı sitelere girerek kimliklerinin durumu hakkında bilgi alabilirler. Örneğin Samsun’da yaşayanlar samsun.pol.tr adresine girerek Özel Güvenlik başvurularını sorgulayabilirler. Sorgulama için sadece kimlik numarası ve ekrandaki güvenlik kodunun girilmesi yeterlidir.

Antalya, Ankara, Sivas ya da Şanlıurfa gibi illerde linkini verdiğimiz adresteki il ismi değiştirilerek arama yapılabiliyor. Ancak bu sistem tüm illerde çalışmıyor. Bazı illerde kimliğin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için emniyete bizzat gitmek gerekebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir?

Özel güvenlik olmak isteyenler kurstaki temel eğitimleri tamamladıktan sonra sınava girmek ve başarılı olmak zorundadırlar. Sınavı kazananlar Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine müracaatta bulunarak kimlik kartlarını alabilirler.

Kimlik kartlarının çıkması bulunulan bölgedeki yoğunluğa bağlı olarak 1 ya da 2 ay sürebilmektedir. Polis ve jandarma birimlerinin ortaklaşa yürüttükleri güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması tamamlanmadan kimlik kartları çıkarılmamaktadır. Bu süre zarfında başvuru sahipleri kimliklerinin ne zaman çıkacağını öğrenmek için çeşitli sorgulamalar yapabilirler. Adaylar belgelerini teslim ettikleri birimleri arayabilecekleri gibi internetten de sorgulama yapabilirler.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanan adayların genellikle aynı gün içinde kimlikleri basılır. Kimlikler başvuru sahiplerine PTT yoluyla ve müracaatları sırasında verdikleri adreslere gönderilmektedir. İl merkezlerinde oturanlara 3 iş günü içinde, ilçe merkezlerinde oturanlara 4 iş günü içinde ve köylerde oturanlara 7 iş günü içinde kimlikler teslim edilir.

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama

Ankara: ankara.pol.tr/sayfalar/subeler_ozelguvenlik

Antalya: antalya.pol.tr/kimliksorgulama

Şanlıurfa: sanliurfa.pol.tr/Sayfalar/ozelguvenlikislemleri

Diyarbakır: diyarbakir.pol.tr

Bu sitelerde kimlik numaranız ve güvenlik kodu ile kolayca arama yapabilir, kimlik kartınızın ne zaman geleceği ilgili bilgi alabilirsiniz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Silahsız temel eğitimi alanlar silahlıya geçebilmek için temel silahlı eğitimi ve uygulama eğitimini almak zorundadırlar. Eğitimi tamamlayıp sınavı başarıyla geçenler silahlı güvenlik görevlisi olmaya hak kazanırlar. Bu kişiler kimlik başvuruları için sorgulamaları bulundukları emniyet birimlerine giderek ya da internet üzerinden yapabilirler.

Samsun’da yaşayanlar silahsızdan silahlıya geçiş için

samsun.pol.tr/  bağlantı adresini kullanabilirler. Bu linkte il ismi değiştirilerek farklı iller için sorgulama yapılabilir. Eğer yazdığınız ilde sayfa görüntülenemiyor uyarısı alırsanız, o ilin özel güvenlik sisteminde sorgulama sistemi çalışmıyor demektir. Örneğin İstanbul için silahlıdan silahsıza, yenileme ya da yeni kimlik kartı için sorgulama hizmeti internet yoluyla verilmemektedir. Emniyete ya da askeriyeye bizzat giderek ya da telefonla bilgi alınabilir.

Yorumlar

Arkadaşlar 6 ay olmadan beklemeyin yada cimer e yazın Bayrampaşa telefonlara bakmıyor internetten sorgulama yapılmıyor yani istediği gibi at oynatıyorlar
Cevap
2 aydır bekliyorum hala bir bilgi verilmedi
Cevap
Bende 5 ay oldu daha gelmedi Ankara’daki kart basım makinesi arızalıymış
Cevap
Temmuz ayında verdim daha gelecek
Cevap
2 ay oldu gelmedi bu nasıl iş böle ya
Cevap
temmuz ayinda başvuru yaptim gecici evragi verdiler Ankara emniyet de sıkıntı var deniliyor.4 aydır bekliyorum
Cevap
Bu ne rezillik ya benimde 3 aya yakın oldu ses seda yak jandarmanın verdiği ankara kart basım merkezi telefunlarada cevap vermiyor ne yapacağız bilmiyorum bu kunuşma bilgisi olan lütfen yazsın teşekürler simdiden
Cevap
4 ay oldu hala gelmedi sordugumda ise Ankarada valilikte diyor emniyet
Cevap
Cimere yazdım haftlar geçti olumlu bir cevap gelmedi ,
Cevap
Dostum yalan söylüyorlar oyalama taktiği gerçekte olan kimlik basma işlemini yapan firma ihaleye girmiş.
Cevap
Bunları Allah Bildi gibi yapsin 6 Ay oldu Daha kimlik Cikacak Cimere Yazın Arkadaslar Ben Yazdim
Cevap
Tek Çare CİMER'e yazmak.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.