Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulamaları internetten yapılabilmektedir.

Yeni sisteme göre direk online EGM sitesi üzerinden kimlik kartı sorgulamaları yapılabilmektedir. Bu link https://egm.gov.tr/ozelguvenliksorgu  ile hızlıca sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Antalya, Ankara, Sivas ya da Şanlıurfa gibi illerde linkini verdiğimiz adresteki il ismi değiştirilerek arama yapılabiliyor. Ancak bu sistem tüm illerde çalışmıyor. Bazı illerde kimliğin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için emniyete bizzat gitmek gerekebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir?

Özel güvenlik olmak isteyenler kurstaki temel eğitimleri tamamladıktan sonra sınava girmek ve başarılı olmak zorundadırlar. Sınavı kazananlar Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine müracaatta bulunarak kimlik kartlarını alabilirler.

Kimlik kartlarının çıkması bulunulan bölgedeki yoğunluğa bağlı olarak 1 ya da 2 ay sürebilmektedir. Polis ve jandarma birimlerinin ortaklaşa yürüttükleri güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması tamamlanmadan kimlik kartları çıkarılmamaktadır.

Bu süre zarfında başvuru sahipleri kimliklerinin ne zaman çıkacağını öğrenmek için çeşitli sorgulamalar yapabilirler. Adaylar belgelerini teslim ettikleri birimleri arayabilecekleri gibi internetten de sorgulama yapabilirler.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanan adayların genellikle aynı gün içinde kimlikleri basılır. Kimlikler başvuru sahiplerine PTT yoluyla ve müracaatları sırasında verdikleri adreslere gönderilmektedir.

İl merkezlerinde oturanlara 3 iş günü içinde, ilçe merkezlerinde oturanlara 4 iş günü içinde ve köylerde oturanlara 7 iş günü içinde kimlikler teslim edilir.

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama

Ankara: ankara.pol.tr/sayfalar/subeler_ozelguvenlik

Antalya: antalya.pol.tr/kimliksorgulama

Şanlıurfa: sanliurfa.pol.tr/Sayfalar/ozelguvenlikislemleri

Diyarbakır: diyarbakir.pol.tr

Bu sitelerde kimlik numaranız ve güvenlik kodu ile kolayca arama yapabilir, kimlik kartınızın ne zaman geleceği ilgili bilgi alabilirsiniz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Silahsız temel eğitimi alanlar silahlıya geçebilmek için temel silahlı eğitimi ve uygulama eğitimini almak zorundadırlar.

Eğitimi tamamlayıp sınavı başarıyla geçenler silahlı güvenlik görevlisi olmaya hak kazanırlar. Bu kişiler kimlik başvuruları için sorgulamaları bulundukları emniyet birimlerine giderek ya da internet üzerinden yapabilirler.

Samsun’da yaşayanlar silahsızdan silahlıya geçiş için

samsun.pol.tr/  bağlantı adresini kullanabilirler. Bu linkte il ismi değiştirilerek farklı iller için sorgulama yapılabilir. Eğer yazdığınız ilde sayfa görüntülenemiyor uyarısı alırsanız, o ilin özel güvenlik sisteminde sorgulama sistemi çalışmıyor demektir.

Örneğin İstanbul için silahlıdan silahsıza, yenileme ya da yeni kimlik kartı için sorgulama hizmeti internet yoluyla verilmemektedir. Emniyete ya da askeriyeye bizzat giderek ya da telefonla bilgi alınabilir.

Yorumlar

sınavı kazandık kimlik kartları da çıkıcak desek biz nasıl iş bulucaz nerelere başvuru yapmamız gerek
Cevap
Kan grubunu unutmuşum evrak listesi olarak bir şey olurmu
Cevap
Kan grubunu istiyorlarmı
Cevap
Merhabalar benim henüz kimlik kartım gelmedi ama okullara güvenlik için başvurdum yani typ ye eğer kurada adım çıkarsa nasıl çalışacağım
Cevap
Arkadaşlar 9 Martta Antalya emniyete evraklarımı eksiksiz teslim ettim. Yenileme olunca daha erken sonuçlanmıyor mu? Arıyorum net cevap alamıyorum.Online olarak da ulaşamıyorum sonuçlara.. Bilgisi olan var mı?
Cevap
abi parayı yatırdık bi kamyon hala kart gelecek...83.dönemden bekliyoruz
Cevap
Bugün bana PTT den mesaj geldi. Gelmeyen arkadasların da bir an önce gelir inşallah..
Cevap
Bu yerleri arastiran bir makam DEVLETIN YETKILI KURUMU YOKMU ARASTIRAN BU NASIL BI SISTEM NASIL BIR DUZENDIR hemserim milleti magdur ediyosunuz paraya gelince pesin almasinizi biliyolar soruCAMIZ HIC BIR ADRES TLF BAKMIYOLAR AYIPTIR BE YAZIKLAR OLSUN
Cevap
Benim 6 ay oldu gelmedi
Cevap
Kardesım benimde gelmedı nasıl bir sacmalaık anlamadım 2020 ocakta verdım hala gelecek boyle bır sistem yok dun gittim ve ozel guvenlık sube ye baskıda oldugunu soyledı ler
Cevap
Merhaba ben bir şey sormak istiyorum güvenlik yenileme evraklarindaki yeni sertifika arka yüzü onaylı olması gerekmiyor mu yeni kanuna göre sertifika arka yüzü boş eski sertifikalarda arka yüzü onaylı bunu öğrenmek istiyorum
Cevap

Yorum ekle