Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı ve Sertifika Ücretleri

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik kartı ücreti, ÖGG kimlik harcı, sınav ücreti, kurs, poligon ve diğer ücretler ile güncel toplam maaliyetler hesaplanmıştır.

Özel Güvenlik Harcı Nedir?

ÖGG personelinin çalışma iznine sahip olabilmesi ve kimlik kartı güncellemesi için devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu tutar, Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı olarak karşılık buluyor. Tutarın belirlenmesinde ise tefe tüfe oranları etkili oluyor.

Geçtiğimiz yıl 737 lira olan bu tutar, yeni dönem hesaplamaları ile birlikte 904 liraya ulaştı. Harç miktarlarının artmasında herhangi keyfi bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu belirleme işlemi tefe tüfe oranı doğrultusunda Maliye Bakanlığınca belirleniyor. Ödemelerinizi yapmadan önce yeni dönem rakamlarına göz atmanızda fayda var.

2020 Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Zammı %22,58 olarak gerçekleşmiştir.

2020 Özel Güvenlik Harcı Ne Kadar?

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ÖG Harç Ücreti 904₺ olmuştur. Yeni ÖGG kimlik kartı alacak adaylar bu ücretlendirme üzerinden ödeme yapacaklardır.

Silahlı ve silahsız olmak üzere iki farklı sınav karşınıza çıkıyor ve her iki sınav için ödenecek harç ücretleri de toplam tutar bazında farklılık gösteriyor.

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

Silahlı Özel güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Maliyeti

Özel güvenlik Kurs Ücreti: Serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak kurs ücretleri hakkında net bir rakam vermek çok da mümkün olmayacaktır. Her eğitim kurumu, verdiği hizmet kalitesine bağlı olarak bir fiyat belirliyor ve bu durum şehirlere göre de farklılık gösteriyor. Ortalama 650 TL.

Poligon Ücreti: Poligon ücreti 30 lira olarak belirlenmiş durumda ve bazı eğitim kurumları bu ücreti kurs ücretine dahil olarak da sunabiliyor. Bu bilgiyi de ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: Yeni dönemde sınav ücreti 80₺ olarak belirlenmiştir. Ödemeyi ilgili kuruma yaptıktan sonra dekonttan iki suret istemenizde fayda var ve daha da önemlisi dekontun okunaklı olması gerekiyor. (55₺ sınav ücreti + 25 ₺ uygulama sınavı ücreti olarak Halk Bankasına yatırılacak.) - (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı: 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 904 TL olarak belirlenmiştir.

ÖGG Silahlı Sağlık Raporu Ücreti: 250 tl (daha uygun fiyatlara yaptırılabilir.)

Belgeler: Form, dosya, dilekçe gibi masraflar için ortalama olarak 15₺ ila 20₺ arasında bir rakam ödeyeceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 2020 Kart ücreti için ödeyeceğiniz ücret ise 40₺ olarak belirlenmiştir.

2020 yılı güncel ücretlere göre silahlı güvenlik sertifikası fiyatları toplam maliyeti 1.987₺ tutmaktadır.

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Toplam Ücreti

Kurs Ücreti: Silahlı eğitim kurs ücretinde olduğu gibi bu konuda da net bir rakam vermek pek mümkün değildir. Serbest piyasa nedeniyle her kurumun fiyatlandırması farklı olacaktır. Ortalama 450 TL

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: 2019 yılı ile birlikte sınav ücreti 55₺ olarak belirlenmiştir. (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik Kimlik (Sertifika) Harcı: Yeni dönemde kimlik harcı için ödenecek tutar 904₺.

Sağlık Raporu: Bu raporun geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu belirtmek gerekiyor. 40 ila 80 lira gibi bir ücret karşınıza çıkıyor ve bu da birçok sağlık kurumunda değişiklik gösterebiliyor.

Belge Ödemesi: Yine silahlı eğitim bölümünde de bahsettiğimiz gibi dosya ve dilekçe gibi belgeler için de 15 ila 20 lira gibi bir ödeme yapacaksınız. 

Silahsız Özel Güvenlik kimlik Kartı 2020 Ücreti: 40₺ olarak belirlenen kimlik kart ücreti dekontu da kimlik başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

2020 yılı güncel ücretlere göre silahsız özel güvenlik kimlik kartı toplam maliyeti 1447₺ tutmaktadır.

Özel Güvenlik Ruhsat Harcı Nereye Yatırılır?

ÖG harcı, bölgede bulunan en yakın vergi dairesine yatırılıyor. Öncelikli olarak gişeye uğrayıp özel güvenlik harcı yatırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve sonrasında vezneye geçerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta bankamatiklerden yada online olarak ödememe yapmamalısınız. Ödemeler bizzat bankaya el ile yapılıp muhakkak dekont alınmalıdır.

Özel Güvenlik Kimlik Harcı Ne Zaman Yatırılır?

Özel güvenlik sınavını kazandıktan sonra kursunuz size hazırlamanız gereken belgeler listesi vermektedir. Hazırlamanız gereken belgelerden bir tanesi de kimlik harcının yatırıldığını gösteren resmi belge yani dekonttur.

Sınavı kazandığınız açıklandıktan sonra belgeleri hazırlıyorsunuz. Kimlik harcınızı da tam bu arada bakaya yatırıyor ve dekontunuzu alarak hazırladığınız evraklara ekliyorsunuz. Hazırladığınız belgeleri daha sonra randevu alıp Özel Güvenlik Şube müdürlüğüne teslim edeceksiniz.

Temmuz 2020 Özel Güvenlik Duyurusu

“Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi”nin tüm modülleri ile birlikte gerçek ortamda kullanıma açılması ile birlikte Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının T.Halk Bankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-1600096) nolu hesabına yatırılacaktır.

Yorumlar

Arkadaşlar kurslar yenileme de çok fazla para istiyorlar kurs ücreti, poligon ücreti, sınav ücreti, il emniyeti teşkilatına destek ücreti, polis teşkilatını güçlendirme ücreti, bunların tamamını hepsi içinde 350 TL yapan kurslar var ayık olun araştırmadankayıt yaptırmayın
Cevap
Özel güvenlik harcını yatırıp soruşturmadan gecemezsek yaptırdığımız harcı geri alabilirmiyim?
Cevap
Kardeş bu neyin soruşturması ve olumsuz olursa verdiğin paraları geri alabiliyormusun ben gecen sene sınavlara girdim kazandım durum olmadığı için alamadım şimdi alacam kimlik kartı harcı ne kadar bide soruşturma felan ilk defa duydum nicin miş ki o para iadesi varmi olumsuz olursa.
Cevap
Ben geçen sene bir sınava girdim 3sinavima girmedim dosyam yanmismidir yeniden ne yapmam gerekir tesekurler
Cevap
Merhaba korona salgını yüzünden kaldığım il ve ilçelerdeki vergi daireleri kapalı Ögg kimlik harcımı nasıl yatırabilirim ? Banka Veya Online bilgisi olan yazabilir mi
Cevap
Aynı bende bu durumla karşı karşıyayım . Yetkililer veyatta bilen arkadaşlar bize yardımcı olursa çok iyi olur.
Cevap
Merhaba..Özel güvenlik harcı olarak 565 kusur bir para yatırılacak dediler onu nereye yatırıyoruz yatırırken ne diye ek not düşünüyoruz bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar iyi çalışmalar..
Cevap
Merhabalar özel güvenlik harcı gümrü önü vergi dairesine gidip kimliğinizi verip özel güvenlik harcı yatırmak istiyorum diyorsunuz onlar fiyatı cikariyor zaten belli bir fiyatı var sistemlerinde de gozukuyor gerekli miktardaki parayı veznedara teslim edip isim soy isim olan yere imzanizi atıyorsunuz dekontunuzu alıp evraklarınızın arasına koyuyorsunuz sonrada bütün evraklariniz toplandıktan sonra emniyet müdürlüğü Özel güvenlik şubesine gidip evraklarınızı teslim ediyorsunuz ve güvenlik soruşturmanız başlıyor en fazla 1 ay bekliyorsunuz gerekli bilgiyi sizin telefonunuzla iletişime geçip sizlere bildiriyorlar
Cevap
Merhaba bu soruşturma nedir acaba birde olumsuz olursa verdiğimiz paraları geri iade ediyorlar mı ben gecen sene istanbulda sınavlara girdim kazandım. Durum olmadığı için belgemi alamadım kartımı alamadım şimdi alacam da harc ne kadar acaba bide soruşturma ilk defa duydum kurstan sadece belgeleri veriyorsunuz 15 20 gün içinde geliyor valiye imzalayıp alıyorsunuz denildi soruşturma duymadım. Harc üçreti 700 kusur Ken şimdi kaç olmuştur acaba ben gecen sene aldığım için o fiyattan mi öderim acaba. Dosya 2019 cünkü
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile