Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sertifika Ücretler

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik kartı ücreti, ÖGG kimlik harcı, sınav ücreti, kurs, poligon ve diğer ücretler ile güncel toplam maaliyetler hesaplanmıştır.

Özel Güvenlik Harcı Nedir?

ÖGG personelinin çalışma iznine sahip olabilmesi ve kimlik kartı güncellemesi için devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu tutar, Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı olarak karşılık buluyor. 

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Ücreti 987 TL olmuştur.

Özel Güvenlik 2021 Harcı Ne Kadar?

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ÖG Harç Ücreti 987 TL olmuştur. Yeni ÖGG kimlik kartı alacak adaylar bu ücretlendirme üzerinden ödeme yapacaklardır.

Silahlı ve silahsız olmak üzere iki farklı sınav karşınıza çıkıyor ve her iki sınav için ödenecek harç ücretleri de toplam tutar bazında farklılık gösteriyor.

Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

Özel güvenlik Kurs Ücreti: Serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak kurs ücretleri hakkında net bir rakam vermek çok da mümkün olmayacaktır. Her eğitim kurumu, verdiği hizmet kalitesine bağlı olarak bir fiyat belirliyor ve bu durum şehirlere göre de farklılık gösteriyor. Ortalama 1250 TL.

Poligon Ücreti: Poligon ücreti 50 lira olarak belirlenmiş durumda ve bazı eğitim kurumları bu ücreti kurs ücretine dahil olarak da sunabiliyor. Bu bilgiyi de ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: Yeni dönemde sınav ücreti 100₺ olarak belirlenmiştir. Ödemeyi ilgili kuruma yaptıktan sonra dekonttan iki suret istemenizde fayda var ve daha da önemlisi dekontun okunaklı olması gerekiyor. (100₺ sınav ücreti + 70 ₺ uygulama sınavı ücreti olarak Halk Bankasına yatırılacak.) - (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı: 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle 987 TL olarak belirlenmiştir.

ÖGG Silahlı Sağlık Raporu Ücreti: 250 tl (daha uygun fiyatlara yaptırılabilir.)

Belgeler: Form, dosya, dilekçe gibi masraflar için ortalama olarak 15₺ ila 20₺ arasında bir rakam ödeyeceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 2021 Kart ücreti için ödeyeceğiniz ücret ise 45₺ olarak belirlenmiştir.

2021 Silahlı özel güvenlik olmanın toplam maliyeti: 2500 TL - 3000 TL

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

Kurs Ücreti: Silahlı eğitim kurs ücretinde olduğu gibi bu konuda da net bir rakam vermek pek mümkün değildir. Serbest piyasa nedeniyle her kurumun fiyatlandırması farklı olacaktır. Ortalama 100TL

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: 2021 yılı ile birlikte sınav ücreti 70₺ olarak belirlenmiştir. (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik Kimlik (Sertifika) Harcı: Yeni dönemde kimlik harcı için ödenecek tutar 904₺.

Sağlık Raporu: Bu raporun geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu belirtmek gerekiyor. 60 ila 100 lira gibi bir ücret karşınıza çıkıyor ve bu da birçok sağlık kurumunda değişiklik gösterebiliyor.

Belge Ödemesi: Yine silahlı eğitim bölümünde de bahsettiğimiz gibi dosya ve dilekçe gibi belgeler için de 15 ila 20 lira gibi bir ödeme yapacaksınız. 

Silahsız Özel Güvenlik kimlik Kartı 2021 Ücreti: 45₺ olarak belirlenen kimlik kart ücreti dekontu da kimlik başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

2021 Silahsız özel güvenlik görevlisi olmanın toplam maliyeti: 2100 TL - 2500 TL

Özel Güvenlik Ruhsat Harcı Nereye Yatırılır?

ÖG harcı, bölgede bulunan en yakın vergi dairesine yatırılıyor. Öncelikli olarak gişeye uğrayıp özel güvenlik harcı yatırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve sonrasında vezneye geçerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta bankamatiklerden yada online olarak ödememe yapmamalısınız. Ödemeler bizzat bankaya el ile yapılıp muhakkak dekont alınmalıdır.

Özel Güvenlik Kimlik Harcı Ne Zaman Yatırılır?

Özel güvenlik sınavını kazandıktan sonra kursunuz size hazırlamanız gereken belgeler listesi vermektedir. Hazırlamanız gereken belgelerden bir tanesi de kimlik harcının yatırıldığını gösteren resmi belge yani dekonttur.

Sınavı kazandığınız açıklandıktan sonra belgeleri hazırlıyorsunuz. Kimlik harcınızı da tam bu arada bakaya yatırıyor ve dekontunuzu alarak hazırladığınız evraklara ekliyorsunuz. Hazırladığınız belgeleri daha sonra randevu alıp Özel Güvenlik Şube müdürlüğüne teslim edeceksiniz.

“Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi”nin tüm modülleri ile birlikte gerçek ortamda kullanıma açılması ile birlikte Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının T.Halk Bankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-1600096) nolu hesabına yatırılacaktır.
 

Yorumlar

arkadaşlar biz bunların hepsini yaptıkdan sınra gerçkten işe girebiliyormuyuz ya
Cevap
Saglik raporu silahlı için özel hastaneden aliniyormu
Cevap
Hayır tam teşekkürlü devlet hastanesinden alınması gerekiyor
Cevap
Ben silahsız sertfika aldım ve bunun harcını illaki il vergi dairesine gitmm sartmi
Cevap
Benim aradığım bütün güvenlik kursları 600 TL'den fazla kurs parası istiyo silahsız guvenlik için anlattiginiza uyan kurs hangisi?
Cevap
Bende 600tl aldım silahsız kurs için
Cevap
Ben silahlı 500 TL ye kursa yazıldım
Cevap
Bu ne ya resmen soygun.Yenileme yapacağız sınava gireceğiz ama sınavdan kalmak yok.Niye yapıyorsun sınavı o zaman resmen haraç kesiyorlar.Iyi o zaman adam okusun doktor olsun 5 yılda bir sınav yap bakalım sıkıyorsa.Sadece bu ogg mesleğinde çalışan emekçilere yapıyorlar.Polislere, bekçilere de yap.Hakkim haram olsun bunu yapanlara.
Cevap
Aynen oyle kardes.
Resmen soygun.
Madem kalma yok sinavin ne anlami var.ver iyi bir egitim guncellemesi insanlar devam etsin isine gucune.
Cevap
Arkadaşlar kurslar yenileme de çok fazla para istiyorlar kurs ücreti, poligon ücreti, sınav ücreti, il emniyeti teşkilatına destek ücreti, polis teşkilatını güçlendirme ücreti, bunların tamamını hepsi içinde 350 TL yapan kurslar var ayık olun araştırmadankayıt yaptırmayın
Cevap
Özel güvenlik harcını yatırıp soruşturmadan gecemezsek yaptırdığımız harcı geri alabilirmiyim?
Cevap
Kardeş bu neyin soruşturması ve olumsuz olursa verdiğin paraları geri alabiliyormusun ben gecen sene sınavlara girdim kazandım durum olmadığı için alamadım şimdi alacam kimlik kartı harcı ne kadar bide soruşturma felan ilk defa duydum nicin miş ki o para iadesi varmi olumsuz olursa.
Cevap
Ben geçen sene bir sınava girdim 3sinavima girmedim dosyam yanmismidir yeniden ne yapmam gerekir tesekurler
Cevap
Merhaba korona salgını yüzünden kaldığım il ve ilçelerdeki vergi daireleri kapalı Ögg kimlik harcımı nasıl yatırabilirim ? Banka Veya Online bilgisi olan yazabilir mi
Cevap
Aynı bende bu durumla karşı karşıyayım . Yetkililer veyatta bilen arkadaşlar bize yardımcı olursa çok iyi olur.
Cevap
Halkbasına gidip gişe işlemlerinde 45 TL yatırıyorsunuz
Cevap
Merhaba..Özel güvenlik harcı olarak 565 kusur bir para yatırılacak dediler onu nereye yatırıyoruz yatırırken ne diye ek not düşünüyoruz bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar iyi çalışmalar..
Cevap
Merhabalar özel güvenlik harcı gümrü önü vergi dairesine gidip kimliğinizi verip özel güvenlik harcı yatırmak istiyorum diyorsunuz onlar fiyatı cikariyor zaten belli bir fiyatı var sistemlerinde de gozukuyor gerekli miktardaki parayı veznedara teslim edip isim soy isim olan yere imzanizi atıyorsunuz dekontunuzu alıp evraklarınızın arasına koyuyorsunuz sonrada bütün evraklariniz toplandıktan sonra emniyet müdürlüğü Özel güvenlik şubesine gidip evraklarınızı teslim ediyorsunuz ve güvenlik soruşturmanız başlıyor en fazla 1 ay bekliyorsunuz gerekli bilgiyi sizin telefonunuzla iletişime geçip sizlere bildiriyorlar
Cevap
Merhaba bu soruşturma nedir acaba birde olumsuz olursa verdiğimiz paraları geri iade ediyorlar mı ben gecen sene istanbulda sınavlara girdim kazandım. Durum olmadığı için belgemi alamadım kartımı alamadım şimdi alacam da harc ne kadar acaba bide soruşturma ilk defa duydum kurstan sadece belgeleri veriyorsunuz 15 20 gün içinde geliyor valiye imzalayıp alıyorsunuz denildi soruşturma duymadım. Harc üçreti 700 kusur Ken şimdi kaç olmuştur acaba ben gecen sene aldığım için o fiyattan mi öderim acaba. Dosya 2019 cünkü
Cevap

Yorum ekle