Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı ve Sertifika Ücretleri

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik kartı ücreti, ÖGG kimlik harcı, sınav ücreti, kurs, poligon ve diğer ücretler ile güncel toplam maaliyetler hesaplanmıştır.

Özel Güvenlik Harcı Nedir?

ÖGG personelinin çalışma iznine sahip olabilmesi ve kimlik kartı güncellemesi için devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu tutar, ÖG görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı olarak karşılık buluyor. Tutarın belirlenmesinde ise tefe tüfe oranları etkili oluyor.

Geçtiğimiz yıl 595 lira 43 kuruş olan bu tutar, yeni dönem hesaplamaları ile birlikte 737 liraya ulaştı. Harç miktarlarının artmasında herhangi keyfi bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu belirleme işlemi tefe tüfe oranı doğrultusunda Maliye Bakanlığınca belirleniyor. Ödemelerinizi yapmadan önce yeni dönem rakamlarına göz atmanızda fayda var.

2019 Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Zammı %23,85 olarak gerçekleşmiştir.

2019 Özel Güvenlik Harcı Ne Kadar?

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ÖG Harç Ücreti 737₺ olmuştur. Yeni ÖGG kimlik kartı alacak adaylar bu ücretlendirme üzerinden ödeme yapacaklardır.

Silahlı ve silahsız olmak üzere iki farklı sınav karşınıza çıkıyor ve her iki sınav için ödenecek harç ücretleri de toplam tutar bazında farklılık gösteriyor.

Silahlı ÖG Kimlik Kartı Maliyeti:

Silahlı Özel güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Maliyeti

Özel güvenlik Kurs Ücreti: Serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak kurs ücretleri hakkında net bir rakam vermek çok da mümkün olmayacaktır. Her eğitim kurumu, verdiği hizmet kalitesine bağlı olarak bir fiyat belirliyor ve bu durum şehirlere göre de farklılık gösteriyor. Ortalama 650 TL.

Poligon Ücreti: Poligon ücreti 30 lira olarak belirlenmiş durumda ve bazı eğitim kurumları bu ücreti kurs ücretine dahil olarak da sunabiliyor. Bu bilgiyi de ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: Yeni dönemde sınav ücreti 80₺ olarak belirlenmiştir. Ödemeyi ilgili kuruma yaptıktan sonra dekonttan iki suret istemenizde fayda var ve daha da önemlisi dekontun okunaklı olması gerekiyor. (55₺ sınav ücreti + 25 ₺ uygulama sınavı ücreti olarak Halk Bankasına yatırılacak.) - (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı: 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 737 TL olarak belirlenmiştir.

ÖGG Silahlı Sağlık Raporu Ücreti: 250 tl (daha uygun fiyatlara yaptırılabilir.)

Belgeler: Form, dosya, dilekçe gibi masraflar için ortalama olarak 15₺ ila 20₺ arasında bir rakam ödeyeceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 2019 Kart ücreti için ödeyeceğiniz ücret ise 30₺ olarak belirlenmiştir.

2019 yılı güncel ücretlere göre silahlı güvenlik sertifikası fiyatları toplam maliyeti 1.787₺ tutmaktadır.

Silahsız ÖG Kimlik Kartı Maliyeti:

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Toplam Ücreti

Kurs Ücreti: Silahlı eğitim kurs ücretinde olduğu gibi bu konuda da net bir rakam vermek pek mümkün değildir. Serbest piyasa nedeniyle her kurumun fiyatlandırması farklı olacaktır. Ortalama 450 TL

Özel Güvenlik Sınav Ücreti: 2019 yılı ile birlikte sınav ücreti 55₺ olarak belirlenmiştir. (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik Kimlik (Sertifika) Harcı: Yeni dönemde kimlik harcı için ödenecek tutar 737₺.

Sağlık Raporu: Bu raporun geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu belirtmek gerekiyor. 40 ila 80 lira gibi bir ücret karşınıza çıkıyor ve bu da birçok sağlık kurumunda değişiklik gösterebiliyor.

Belge Ödemesi: Yine silahlı eğitim bölümünde de bahsettiğimiz gibi dosya ve dilekçe gibi belgeler için de 15 ila 20 lira gibi bir ödeme yapacaksınız. 

Silasız Özel Güvenlik kimlik Kartı 2019 Ücreti: 30₺ olarak belirlenen kimlik kart ücreti dekontu da kimlik başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

2019 yılı güncel ücretlere göre silahsız özel güvenlik kimlik kartı toplam maliyeti 1347₺ tutmaktadır.

Özel Güvenlik Ruhsat Harcı Nereye Yatırılır?

ÖG harcı, bölgede bulunan en yakın vergi dairesine yatırılıyor. Öncelikli olarak gişeye uğrayıp özel güvenlik harcı yatırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve sonrasında vezneye geçerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta bankamatiklerden yada online olarak ödememe yapmamalısınız. Ödemeler bizzat bankaya el ile yapılıp muhakkak dekont alınmalıdır.

ÖG Kimlik Harcı Ne Zaman Yatırılır?

Özel güvenlik sınavını kazandıktan sonra kursunuz size hazırlamanız gereken belgeler listesi vermektedir. Hazırlamanız gereken belgelerden bir tanesi de kimlik harcının yatırıldığını gösteren resmi belge yani dekonttur.

Sınavı kazandığınız açıklandıktan sonra belgeleri hazırlıyorsunuz. Kimlik harcınızı da tam bu arada bakaya yatırıyor ve dekontunuzu alarak hazırladığınız evraklara ekliyorsunuz. Hazırladığınız belgeleri daha sonra randevu alıp Özel Güvenlik Şube müdürlüğüne teslim edeceksiniz.

Temmuz 2019 Özel Güvenlik Duyurusu

“Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi”nin tüm modülleri ile birlikte gerçek ortamda kullanıma açılması ile birlikte Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının T.Halk Bankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-1600096) nolu hesabına yatırılacaktır.

Yorumlar

Arkadaşlar sınav 9 Şubat sınavı kazandıktan sonra kimlik kartı harcını hangi bankaya yatırıyoruz ve ne kadar yardımcı olursanız sevinirim
Cevap
silahlı girdim silahsızı kazandım tekrar silahlıya gircem sınav harcı ne kadar dı
Cevap
mrhaba ben silahlı sınava girdim sılahsız kazandım silahlı harcı yatırcam net olarak ne kadar yatırmalıyım bana kur silahsız sınav ücreti110 silahlı 130 tl olduğınu söyledi
Cevap
Merhaba..Özel güvenlik harcı olarak 565 kusur bir para yatırılacak dediler onu nereye yatırıyoruz yatırırken ne diye ek not düşünüyoruz bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar iyi çalışmalar..
Cevap
Toplam fiyat nedir
Cevap
silahlı yenileme ücreti ne kadar ve şartlar nelerdir
Cevap
Yeni kayit olacagim nereye basvurulur nasil yapilir bilmiyorum yardim ede bilirmisiniz lutfen
Cevap
Bulundugunuz il ilçeçede özel güvenlik kursları vardır, oraya gidip bilgi alın ve yönlendirilirsiniz..
Cevap
İlk önce güvenlik kursuna gitmelisiniz. Oradan bilgi almalısınız kayıtlar ne zaman dersler ne zaman başlıyor sınav tarihi ne zaman. Çünkü sınav yanlış bilmiyorsam 3 yada 4 ayda bir yapılıyor. İlk okul mezunuysanız silahsız alma yetkiniz oluyor. Eğer 21 yaşını doldurmuş ve lise mezunuysanız silahlı özel güvenli olabilirsiniz. Tabi sınavı geçerseniz. Silahsız da 100 soru var her soru 1 puan. Ve 60 soru doğru yapmanız gerekiyor yani 60 puan yapmanız lazım. Bunu güvenlik kursuna giderseniz yakınlarınızda kesinlikle vardır. Oraya danışabilirsiniz
Cevap
Burada silahlı ögg sınav ücreti 75 tl yazıyor fakat kurs 250 tl alıyor heryerdemi böyle
Cevap
oktay hiç bir sınav 250₺ olur mu? Tabi ki 75 tl heryerde, sınav ücretleri bankadan yatırılır ilden ile değişmez.
Cevap
sımdı benım kurs yerımden msj geldıharc parasını yatırmazsanız sınava gıremezsınız dıye ama okudugum yazılarda sınavı kazandıkdan sonra yatırın dıyor hangısı dogru bılgı verırmısın sevınırım
Cevap
gurkan mantıken sınava girmeden önce sadece sınav ücreti yatırılır kursunda senden sadece bunu isteyebilir. harç ücretini sınavı kazananlar kimlik almak istediğinde yatırırlar. kimliği 5 yıl içinde istediğiniz zaman alabilirsiniz.
Cevap
Sayin yönetici ben kimlik kartimi yeniliyorum ilk aldığımızda harç parası ödemiştik tekrardan odeyecekmiyiz
Cevap
Merhaba ögg kartı için 737 TL taksitle ödeme yapılabilir mi
Cevap
Sanırım yapılmıyor diye biliyorum
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.