Özel Güvenlik Kimlik Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Özel Güvenlik Kimlik Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Sebebi ne olursa olsun özel güvenlik kimlik kartınızı kaybettiğinizde yapacaklarınız şunlardır:

 • Karakol, polis merkezi ya da Cumhuriyet Savcılığı gibi size en yakın emniyet birimlerinden birine gidin ve özel güvenlik kimlik kartınızı kaybettiğinizi söyleyin.
 • Bu birimlerde size “Kayıp Eşya Tutanağı” adı altında resmi bir belge verilir. Bu tutanağa “Aslı Gibidir” ibaresini koydurmayı unutmayın ve tutanağı hiçbir şekilde kaybetmeyin.
 • Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gidin, kayıp kimliğiniz için kimlik yenileme başvurusu yapın.

Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde kimliğinizi yenilemeniz için sizden bazı belgeler istenir. Bu belgeler şunlardır;

 • ÖGG kimlik kartınızı kaybettiğinizi belirten dilekçe
 • Emniyetten aldığınız kayıp eşya tutanağı
 • Kimliğinizin fotokopisi
 • Son 6 ayda çektirmiş olduğunuz 2 fotoğraf (fotoğrafların arka kısımlarına isminizi yazmayı unutmayın)
 • Kan grubu belgesi

Kimlik kartı başvurusu sırasında kullanacağınız fotoğraflar mutlaka kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olmalıdır. Ayrıca fotokopi fotoğraf değil vesikalık fotoğraf kullanmanız gerekir.

Belgelerinizi hazırladıktan sonra e-Randevu sistemi yoluyla internetten kimlik çıkarmak için randevu alın. Randevu günü ve saatinde bulunduğunuz bölgeye göre Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ya da İl Jandarma Komutanlığı’na giderek belgeleri teslim edin ve işlemleri başlatın.

KAYBEDİLEN ÖGG KİMLİK KARTI NE KADAR ZAMANDA ÇIKAR?

Belgeleriniz kontrol edildikten sonra birimdeki yoğunluğa göre ÖGG kimlik kartınızın çıkma süresi en fazla 5 iş günüdür. Bu süre yapılan başvuru sayısına göre değişebilir.

KAYIP ÖGG KİMLİK KARTI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

ÖGG kimlik kartı kaybolduğunda yenisini çıkarmak için randevu alınmalıdır. İstanbul’da görev yapan güvenlik görevlileri; http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/ adresine girdikten sonra;

 • İşlem Tipi olarak “Özel Güvenlik Kimliği” seçeneğini tıklayın.
 • Yapacağınız İşlemi Seçin kısmında “Kayıp – Çalıntı Kimlik Müracaatı” yazan yere tıklayın.
 • İşlem Yapacağınız Birimi Seçin kısmında “Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü” kısmını seçin.
 • C. kimlik numaranızı girin.
 • Güvenlik kodunu yazın.
 • Randevu Al butonuna tıklayın.

İstanbul dışında görev yapan ÖGG’ler, https://onlineislemler.egm.gov.tr/izmir/Sayfalar/ozelguvenlikrandevu.aspx adresine girmeli ve linkteki şehir adını bulundukları şehrin adıyla Türkçe karakter kullanmadan değiştirmelidirler. Örneğin Kütahya’da ikamet eden biri verdiğimiz linkte “izmir” yerine “kutahya” yazdığında, Kütahya ilinin Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü, randevu alma sayfasına yönlendirilecektir. Aynı şekilde Trabzon’da yaşayan biri bağlantı adresindeki “izmir” yerine “trabzon” yazmalıdır. Eğer sayfa açılmazsa ya da herhangi bir hata kodu ile karşılaşılırsa o sayfa sorunlu demektir. Bu durumda Özel Güvenlik Şube’ye bizzat gidilmeli ya da telefonla iletişim kurulmalıdır.

GEÇİCİ ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI

Eskiden kimliğini kaybeden silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlilerine yeni kimlikleri gelene kadar geçici kimlik kartı veriliyordu. Ancak yönetmelikte yapılan düzenlemelerle birlikte bu uygulama sona erdirildi. 1 Temmuz 2019’a kadar eski kimliklerin yenileri ile değiştirilmesi zorunlu olduğu için yeni kimlik basımlarında gecikmeler yaşanabiliyor. Bu nedenle ÖGG kimliğini kaybedenler yeni kimlikleri gelene kadar emniyetten aldıkları Kayıp Eşya Tutanağını yanlarında bulundurmalıdırlar.

ÖGG KİMLİK KARTI SORGULAMA

ÖGG kimlik kartları online olarak yapılabilir. Bunun için “onlineislemler.egm.gov.tr” adresi kullanılabilir. Örnek verecek olursak; Sakarya’da ikamet eden biri https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sakarya/Sayfalar/ozelguvenlikrandevu.aspx adresine girdikten sonra kimlik numarası ve güvenlik kodu bilgilerini girdiğinde, ÖGG kimliğinin durumu hakkında bilgi sahibi olabilir. Farklı şehirler için “Sakarya” yerine ikamet edilen şehrin ismi yazılarak yeni aramalar yapılabilir. Bazı illerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi çalışmayabilir. Bu durumda kişiler bizzat Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek bilgi alabilirler.

Özel güvenlik ile alakalı güncel bilgilerden haberdar olmanız için bloğumuza bekliyoruz: ogguzmani.com/Özel-Güvenlik

Sonuç olarak ÖGG kimliği kaybolduğunda emniyete gidilir, tutanak tutturulur ve yeni kimlik için Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.

Yorumlar

Kayip kimlik karti icin başvurunca güvenlik arşiv araştırma formu gerekiyor mu
Cevap
Ben güvenlik görevlisi kimliğimi kaybettim bunun ücreti ne kadar
Cevap
Ucret varmı ogg icin ùcret varmì
Cevap
Ben güvenlik kimlik kartımı kaybettim ücreti ne kadar
Cevap
40 tl odemen gerekiyor
Cevap
Nasıl 5 gün ya 1 buçuk ay olacak nerdeyse halen ses seda yok emniyete soruyorum tahkikat soruşturma devam ediyo ankaranın nosunu verdiler orayı aradım onlarda il emniyete uğra dediler tekrar gittim emniyete yine soruşturma devam ediyor dendi bu nasıl eziyettir resmen mağdur ediyorlar insanları...
Cevap
Karakol yazı vermiyor böyle bir uygulama yok diyor
Cevap

Yorum ekle