Özel Güvenlik Kimlik Kartı ve Sertifikası Yenileme Nasıl Yapılır?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı ve Sertifikası Yenileme

Özel güvenlik kimlik kartı yenileme tarihleri 31 Aralık 2018’den 1 Temmuz 2019’a kadar uzatıldı. Özel güvenlik görevlilerinin iş haklarının fesih edilmemesi için süresi dolmaya yaklaşan kimlik kartlarını yenilemeleri gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere özel güvenlik kimlik kartı yenileme işlemleri, gerekli belgeler ve kart ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Yenilenir?

Güvenlik kimlik kartları yenileme aşamaları kısaca şu şekildedir;

 • Evraklar tamamlanır
 • Kursa kayıt olunur
 • Sınava girilir
 • Özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuru yapılır
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması süreci başlar
 • Özel güvenlik şubeye tekrar gidilir ve kimlik yenileme başvurusu yapılır.

Özel Güvenlik Kimlik Ücretleri

Eski güvenlik kartını değiştirmek istiyorsanız ilk olarak istenen evrakları tamamlayıp güvenlik eğitim kurumlarından birine gitmelisiniz. Ardından kursa kayıt olmalı ve sınava girmelisiniz. Sınavda başarılı olursanız Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. İstanbul gibi bazı illerde randevular internetten yapılabilmektedir. Randevu tarihinde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek kursun verdiği güvenlik sertifikası ve diğer evrakları teslim edin. Belgeleri verdikten sonra bir nüshasını kaşeletin. Bu durum, ilerde bir sorun olmaması için önemlidir. Belgeleri teslim etmenizin ardından yaklaşık bir ay süren güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma süreci başlar. Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlananlar özel güvenlik kimlik yenileme dilekçesini şubeye verirler. Son olarak şube size çalışabilir kağıdı verecektir. Onu da aldıktan sonra yapacağınız başka bir ey kalmıyor. Yeni kimlik kartınız en geç bir hafta içinde adresinize gönderilecektir.

Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Evrakları

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik yenileme evrakları şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma
 • 2 tane fotoğraf
 • İkametgah (E-devletten çıktı alabilirsiniz)
 • Eski özel güvenlik kimlik kartının ve güvenlik sertifikasının hem aslı hem de fotokopisi

Özel güvenlik yenileme eğitimleri gerekli olmasına karşın ülkemizde pek çok kişi eğitimleri tamamlamak yerine yalnızca sınava girmektedir. Yalnızca mecburi olan silah eğitiminde güvenlik görevlileri kursa gitmektedirler.

Özel Güvenlik Kimlik Kartları Ne Zaman Yenilenir?

Özel güvenlik kimlikleri her 5 yılda bir yenilenmektedir. Güvenlik görevlileri kartın yenilenme süresinin gelmesine 6 ay kala yenileme işlemlerine başlamalıdırlar. Bunun sebebi kurslardaki sınavların 2 ayda bir yapılmasıdır. Bir sınavı kaçıran kişi diğer sınava girebilmek için 2 ay beklemek zorunda kalabilir, bu da kartın süresinin dolmasına yol açabilir.

Silahlı Kimlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahlı özel güvenlik yenileme dersleri toplam 60 saatten oluşmaktadır. Bu derslerin 55 saati teorik derslerdir. Diğer 5 saat ise özel güvenlik uygulama ders saatleridir. Teorik dersler 7 gün, poligonda uygulama dersleri ise yarım gün sürer. Kursta özel güvenlik hukukundan uyuşturucu madde bilgisine kadar pek çok konuda eğitim verilmektedir.

Silahsız Güvenlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahsız özel güvenlik yenileme dersleri 50 saattir. Eğitim saatleri gündüz ya da gece olacak şekilde ayarlanabilir. Özel güvenlik yenileme eğitim programını tamamlayanlardan sağlık raporu istenmemektedir.

Kimlik Yenilemek İçin Güvenlik Kursu Derslerine Girmek Zorunlu Mu?

Süresinin dolmasına az kalan kimlik kartları için eğitim alınmalı ve sınava girilmelidir. Ancak kimlik kartının kaybolması ya da yıpranması sebebiyle kartını yenilemek isteyenler derslere girmese de sınava girmek zorundadırlar. Yenileme için yapılacak müracaatlar özel güvenlik şube müdürlükleridir.

Özel Güvenlik Yenileme Sınavı ve Kayıt Tarihleri

Yorumlar

Arkadaşlar sertifika süresi dolunca.yeniletile biliyormu belge.benim 10 ay önce bitti 2014 de yeniledim.2019 Mart'ta bitmis.yeniden yeniletmek istesem sadece kurs a 60 saatlik kurs ücretini mi oduyecem yoksa baştan mi kayıt olmam.gerekeyore.
Cevap
2020 de yenileme gerekli ne yapmam lazım silahlı özel güvenlik görevlisiyum kimlik kartımı nerede yenilemen lazım hangi şubede
Cevap
2020 de yenileme gerekli ne yapmam lazım silahlı özel güvenlik görevlisiyum kimlik kartımı nerede yenilemen lazım hangi şubede nevin hanım yenileme için önce kursa gitmen gerekiyor daha sonra sınava sınavda alacagın puanın hiç önemi yok evraklarını hazırlayıp ögg şubeye başvuracaksın
Cevap
Yeni alanda bu islemlerin ayninu yapiyior hic fark yok calidsn yada karti olanla olmayan arasinda ne fark var kanun calusani korumali jarti olani korumalidir ve o yonde tesis edilmelidir og okullarina gereksiz harcama yaptirilmamalidir. Kart parasi harc parasi atis nasilki ehljyet yenilenecegi zaman sadece harc ve kart parasi verilil yeniliyorsa bjda ayni ehliyet suresi biten yeniden sinava tada direksiyin sinavinami tabi oluyir cookkk sacma coook
Cevap
Kimliğimi 10 yıldır yenilemedim kimliğim ölürmü
Cevap
Benim yenilemem 12.02.2020 de ve ben 9 subatdaki sinava girecegim yani 3 gun var arasinda.bu durumda ne yapilabilir...sinava girdikten sonra yillik izine ciksam beni isten atabilirler mi
Cevap
Özel güvenlik ve koruma bölümünden mezun olanlar yenileme eğitiminden muaf mı..5188 'deki istisnalara girmiyormu? Eğer girmiyorsa ilk kez kimlik alan mezunlar sadece silah kısmından sınava gidiyordu. Yenilemede emniyet vs kurum personeli muafiyet hakkı varsa kanuna göre haksız ayrımcılık olmuyor mu?
Cevap
Yenileme eğitiminde kursa gerek olmamalı.
Silahlı alacaklar için eğitim olmalı.
Kurslara gereksiz yere para kazandırmaya gerek olmamalı.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.