Özel Güvenlik Kimlik Kartı ve Sertifikası Yenileme

Bu yazımızda sizlere özel güvenlik kimlik kartı yenileme işlemleri, gerekli belgeler ve kart ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Yenilenir?

Güvenlik kimlik kartları yenileme aşamaları kısaca şu şekildedir;

 • Evraklar tamamlanır
 • Kursa kayıt olunur
 • Sınava girilir
 • Özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuru yapılır
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması süreci başlar
 • Özel güvenlik şubeye tekrar gidilir ve kimlik yenileme başvurusu yapılır.

Eski güvenlik kartını değiştirmek istiyorsanız ilk olarak istenen evrakları tamamlayıp güvenlik eğitim kurumlarından birine gitmelisiniz. Ardından kursa kayıt olmalı ve sınava girmelisiniz.

Sınavda başarılı olursanız Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. İstanbul gibi bazı illerde randevular internetten yapılabilmektedir.

Randevu tarihinde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek kursun verdiği güvenlik sertifikası ve diğer evrakları teslim edin. Belgeleri verdikten sonra bir nüshasını kaşeletin.

Bu durum, ilerde bir sorun olmaması için önemlidir. Belgeleri teslim etmenizin ardından yaklaşık bir ay süren güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma süreci başlar.

Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlananlar özel güvenlik kimlik yenileme dilekçesini şubeye verirler. Son olarak şube size çalışabilir kağıdı verecektir. Onu da aldıktan sonra yapacağınız başka bir ey kalmıyor. Yeni kimlik kartınız en geç bir hafta içinde adresinize gönderilecektir.

Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Evrakları

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik yenileme evrakları şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma
 • 2 tane fotoğraf
 • İkametgah (E-devletten çıktı alabilirsiniz)
 • Eski özel güvenlik kimlik kartının ve güvenlik sertifikasının hem aslı hem de fotokopisi

Özel güvenlik yenileme eğitimleri gerekli olmasına karşın ülkemizde pek çok kişi eğitimleri tamamlamak yerine yalnızca sınava girmektedir. Yalnızca mecburi olan silah eğitiminde güvenlik görevlileri kursa gitmektedirler.

Özel Güvenlik Kimlik Kartları Ne Zaman Yenilenir?

Özel güvenlik kimlikleri her 5 yılda bir yenilenmektedir. Güvenlik görevlileri kartın yenilenme süresinin gelmesine 6 ay kala yenileme işlemlerine başlamalıdırlar. Bunun sebebi kurslardaki sınavların 2 ayda bir yapılmasıdır.

Bir sınavı kaçıran kişi diğer sınava girebilmek için 2 ay beklemek zorunda kalabilir, bu da kartın süresinin dolmasına yol açabilir.

Silahlı Kimlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahlı özel güvenlik yenileme dersleri toplam 60 saatten oluşmaktadır. Bu derslerin 55 saati teorik derslerdir. Diğer 5 saat ise özel güvenlik uygulama ders saatleridir. Teorik dersler 7 gün, poligonda uygulama dersleri ise yarım gün sürer.

Kursta özel güvenlik hukukundan uyuşturucu madde bilgisine kadar pek çok konuda eğitim verilmektedir.

Silahsız Güvenlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahsız özel güvenlik yenileme dersleri 50 saattir. Eğitim saatleri gündüz ya da gece olacak şekilde ayarlanabilir. Özel güvenlik yenileme eğitim programını tamamlayanlardan sağlık raporu istenmemektedir.

Kimlik Yenilemek İçin Güvenlik Kursu Derslerine Girmek Zorunlu Mu?

Süresinin dolmasına az kalan kimlik kartları için eğitim alınmalı ve sınava girilmelidir. Ancak kimlik kartının kaybolması ya da yıpranması sebebiyle kartını yenilemek isteyenler derslere girmese de sınava girmek zorundadırlar. Yenileme için yapılacak müracaatlar özel güvenlik şube müdürlükleridir.

Yorumlar

Silahsız özel güvenlik kartımı yenileyecemde arşiv araştırma formu doldurmak zorundamıyım ben silahlı adayla dolduruyor diye biliyorum cevap verirseniz çok sevinirim saygılar
Cevap
Typ kapsamında çalıyorum kimliğimin süresi 28.03.2021 doluyor kursum bitti sınav ekim de okullara girmeme engel mi ?
Cevap
2005 te güvenlik sertifkası aldım 2010 da süresi doldu bunu yeniliyebilirmiyim yoksa en baştan tekrar kursa mı gitmek zorundayım
Cevap
Hocam ben 03.07.2009 aldım hiç kullanmadım bunu yeniletebilirmiyiz hiç yeniletmedim
Cevap
Merhaba güvenlik sertifikami aldım fakat kart çıkarmadım süresi doldu ne yapmalıyım
Cevap
Hocam 2008 de silahlı kimlik aldım 2013 bitti bu tarihe kadar yeniletmedim .yenileme yapmam için tekrar sıfırdan alıyor gibi işlem yapmam mi gerekiyor.
Cevap
Hocam merhaba özel Güvenlik kimlik kartı yenileme işlemi kaç gün sürüyor acaba tam olarak
Cevap
Hocam benim kimlik 23.08.2020 de doluyor mart ayında kursa yazıldım 06.06.2020 de sınava gireceğim gec kalmadığını söyledi kurs
Cevap
Virüs ten dolayı işten çıkışlar durduruldu şirketlere yazı gelmiş
Cevap
Silahlı yaka kartım var süresi bitti yenilemezsem ne olur silahsız olarak devam edebilirmiyim
Cevap
Yenilemesen geçersiz olur
Cevap
Hocam merhaba ben güvenlik kursuna gittim on yıl önce atışları geçtim fakat gidipte belgemi almadım ne yapabilirim
Cevap
Myo özel güvenlik bölümünü bitirdim devletin verdiği diploma yetersizmi oluyorki beni özellere gönderiyor Myo. Larını kapatsın bari 2yıl okudum ama özel kurslar 2 ayda belge veriyorum.
Cevap

Yorum ekle