İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, özel güvenlik personelinin an itibarıyla giydiği kıyafetlerin Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu personel ile renk, motif ve biçim olarak benzerlik gösterdiğini ifade etti ve üniformalarda değişikliğe gidilmesini belirtti.

Özel Güvenlik Kıyafetleri

Güvenlik görevlilerinin sahip olduğu üniformada kuruma ait logo, işaret ya da herhangi bir sembol elbette yer alabilir ancak üniformaların TSK üniformaları ile benzerlik göstermesi kabul edilemez. Bu bağlamda özel güvenlik üniformaları detayları aşağıdaki gibidir:

Özel Güvenlik Görevlisi Kıyafetleri

Özel güvenlik kıyafetlerini N11'den satın alabilirsiniz. İlgili sayfa https://www.n11.com/erkek-giyim-aksesuar/is-elbiseleri?q=guvenlik

  • Özel güvenlik görevlileri şapka takmak durumundadır ve bu şapka modeli kep tarzında olacaktır. Askeri kep ya da benzeri bir kepin takılması kabul edilemez. Bununla birlikte TSK ya da genel kolluktaki personel beresine benzeyen bir bere giymeleri de söz konusu olmayacaktır.
  • Üniformalarda yer alacak olan logo ya da simge de yine TSK üniformalarındaki logo ve semboller ile benzerlik göstermemelidir. Çapraz kılıç, polis yıldızı, miğfer, defne yaprağı gibi semboller de yer almaması gereken sembollerden bazılarıdır.
  • TSK ve bununla birlikte genel kolluk tarafından an itibarıyla kullanılmakta olan rütbe ibareleri de yine özel güvenlik personelinin üniformasında yer almamalıdır. Apolette herhangi bir şekilde yıldız ya da diğer semboller bulunamaz. Şirket adı, logosu ve özel güvenlik sembolü yer alabilir.
  • Kışlık üniforma için de bir düzenleme söz konusu ve bu düzenleme ile birlikte kaban ya da yağmurluğun arkasında kurum adı herhangi bir şekilde yer almayacak. Yalnızca Özel güvenlik ibaresi özel bir renk olan florasan gümüş rengi ile yazılacak ve yer alacaktır.
  • Özel güvenlik personelinin giyeceği üniformalarda Türkçe dışında herhangi bir dile yer verilmeyecek. Buna izin verilmeyeceğini de belirtmek gerekiyor. Hava limanı ve deniz limanı gibi uluslar arası çerçevede değerlendirilen personel kadrosuna ise bu konuda izin verileceğini belirtmek gerekiyor.
  • Son olarak, üniforma ile birlikte bu bütünlüğü tamamlayan tüm unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, Türk Bayrağı, Ay Yıldız, Cumhurbaşkanlığı forsuna karşılık gelen 16 yıldız ve Selçuklu Kartalı da yer almamalıdır. Eski üniformaların da bu kriterlere uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Özel güvenlik isterse yaz kış uzun kollu giyebilir mi?
Cevap

Yorum ekle