Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü, kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektördeki farklı işletmelerde görev alacak elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir ön lisans programıdır.

Bu bölümün amacı gerek devlete ait kurumlarda gerekse özel sektörde güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin gerekli donanıma sahip olmasını sağlamaktır.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Video

ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ TABAN PUANLARI 2021

2020 – 2021 döneminde Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü en yüksek taban puanları Avrasya Üniversitesi’nde 249,86; İstanbul Üniversitesi’nde 245,08 ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nde 242,13 puandır. En düşük taban puanı ise Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde 175,78’dir.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü taban puanları Açıköğretim Fakültelerinde şu şekildedir;

  • Anadolu Üniversitesi: 229,78
  • Atatürk Üniversitesi: 195,66

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü’ne girebilmek için YKS’ye girilir. Bu bölüme yerleştirme sırasında YGS-5 puanları hesaba katılır. Açıköğretim fakültelerine girmek isteyenler için herhangi bir YGS puanı yeterli olmaktadır.

Tercih yapabilmek için 150 baraj puanı geçilmelidir. Ancak en düşük bölüm puanının 172 olduğunu hatırlarsak, istediğiniz üniversiteye gidebilmek için daha yüksek puan almanız gerekir.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ

Anadolu Üniversitesi’nde Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü okumak isteyen öğrenciler için üniversite yönetimi tarafından bazı şartlar öne sürülmüştür.

Bunlar;

  • Ön lisans programına kayıt olacak adaylar, tam teşekküllü bir hastaneden özel güvenlik mesleğini yapabilmek için fiziki ya da ruhsal bir engel olmadığına dair sağlık raporu almalıdırlar.
  • Erkek adaylar için özel güvenlik ve koruma boy şartı 170 cm, kız adaylar için boy şartı 163 cm’dir.
  • Sabıka kaydının olmadığına dair belge istenmektedir.

Bu şartları yerine getirmeyen adaylar yeterli puanı alsalar bile programa kayıt olamazlar.

ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ NE İŞE YARAR?

Ülkemizde güvenlik ihtiyacının artmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerinin iş bulması daha kolay olmuştur. Öğrenciler mezun olduktan sonra KPSS’ye girerek devlet kurumlarına girebilecekleri gibi özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler.

Özel güvenlik mezunları alışveriş merkezlerinde, üniversitelerde, otel ve pansiyonlarda, hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ve özel okullarda, müzelerde, tören yerlerinde, toplu konut alanlarında, havaalanlarında, metrolarda, garlarda, terminallerde, sanayi ve ticari işletmelerinde, barajlarda, enerji santrallerinde, rafinerilerde, enerji nakil hatlarında, radyolink istasyonlarında, görüntü ve ses verici istasyonlarda ve akaryakıt nakil/depolama/yükleme tesislerinde çalışabilirler. Özel güvenlik elemanları saydığımız kurumlarda çalışırken emniyet güçleri ile işbirliği halinde olurlar.

Bu bölümü bitirenler Dikey Geçiş Sınavı’na girerek 4 yıllık olan Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü ile Sosyal Hizmet bölümüne girebilirler.

Lise mezunu güvenlik görevlileri en fazla vardiya şefi olabilirler. Ön lisans mezunu olan güvenlik görevlilerinin en büyük avantajı özel güvenlik amiri olabilmeleridir. Özel güvenlik amiri olmak için gereken şartlara buradan ulaşabilirsiniz.

2 yıllık ön lisans mezunu olan güvenlik görevlileri mezuniyetlerinin ardından sınava girmeden güvenlik sertifikası alabilirler. Güvenlik sertifikasını aldıktan sonra özel güvenlik şube müdürlüğüne gerekli evraklarla birlikte giderek kimlik başvurusunda bulunabilirler.

Lise mezunu güvenlik görevlileri ise ilk önce bir kursa gitmeli ve temel eğitim görmelidirler. Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü mezunları ise zaten bu eğitimi okulda aldıkları için ayrıca kursa gitmelerine gerek yoktur.

ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA BÖLÜMÜ HANGİ ÜNİVERSİTELERDE VAR?

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü; Adıyaman Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi (Antalya), Aksaray Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), Artvin Çoruh Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi (Trabzon), Bursa Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İnönü Üniversitesi (Malatya), Gaziantep Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi (Denizli), Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi (Erzurum), Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi (Kars), Iğdır Üniversitesi ve Munzur Üniversitesi’nde  (Tunceli) bulunmaktadır.

Yorumlar

Biz bu bölümü okuduk ama bizim üstümüz lise mezunu ve beni normal bir sertifikalı gibi çalıştırıyorlar
Cevap
Bu bölümü okuyan lar her 5 yılda bir yenileme ihtiyaci duyuyormu süresi ne kadar
Cevap
Evet,5 yılda bir yenileme yapmanız gerekli,eğer yenileme yaptırmazsanız ögg kartınız iptal olur.bu bölümden mezun olanlar;Özel güvenlik Temel eğitimden muaf olurlar.
Cevap

Yorum ekle