Özel Güvenlik Malzemeleri Nelerdir? Nereden Alınır?

Özel Güvenlik Malzemeleri

Özel güvenlik görevlilerinin görevlerini eksiksiz yapabilmeleri için bazı malzemelere ihtiyaçları vardır. Bunlar polis ve askeri malzemeler satan dükkanlardan alınabileceği gibi internetten sipariş de edilebilir.

ÖZEL GÜVENLİK MALZEMELERİ NELERDİR?

Her güvenlik görevlisinde bulunması gereken malzemeler ve ekipmanlar şunlardır;

  • Üniforma: Özel güvenlik üniforması pantolon, gömlek, yelek, mont, tişört ve şapkadan oluşmaktadır. Özel güvenlik pantolon fiyatları 35 TL – 65 TL arası, özel güvenlik gömlek fiyatları 35 TL – 85 TL arası, yelek fiyatları 55 TL – 65 TL arası, kaban fiyatları 50 TL – 140 TL arası, tişört fiyatları 30 TL – 40 TL arası ve özel güvenlik şapka fiyatları 12 TL – 20 TL arasındadır. Özel güvenlik üniforması almak isteyenler tüm saydığımız ürünleri 200 TL ile 400 TL arasında bir fiyata alabilirler.
  • Jop: Özel güvenlik jopları plastikten üretilirler, esnektirler ve kırılmazlar. Özel güvenlik jop fiyatları 25 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.
  • Biber gazı ya da portakal gazı: Biber gazının kalem tipinde olanları gömlek ceplerinde taşınabilir. Portakal gazının satışı yalnızca kurumlara yapılmaktadır. Bireysel olarak portakala gazını satın alamazsınız. Biber gazı fiyatları 25 TL civarında, portakal gazı fiyatları ise 60 TL civarındadır.
  • Kelepçe: Özel güvenlik kelepçeleri çelikten yapılır, menteşeli ve zincirli olarak satılır. Kelepçe fiyatları 30 TL ile 45 TL arasında değişmektedir.
  • Palaska: Özel güvenlik palaska seti; palaska, kelepçe kılıfı, jop kılıfı ve biber gazı kılıfından oluşmaktadır.
  • Silah: Yalnızca silahlı özel güvenliklere verilmektedir.
  • Telsiz, el feneri, metal dedektör.

Tüm bu saydığımız malzemeler kurum tarafından karşılanmaktadır. Kurumun belirlediği kıyafet yönetmeliğine göre yaz ve kış aylarında giyilecek kıyafetler bellidir. Şirketin logosunun ve isminin yazdığı üniformaları özel güvenlik çalışanları giymek zorundadır. Şirketler yeni özel güvenlik kıyafetleri için İçişleri Bakanlığı’ndan onay alarak çalışanlara temin ederler.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ TEÇHİZATLARI NELERDİR?

Özel güvenlik teçhizatları koruyucu ve engelleyici önlemlerin alınması için kullanılırlar. Bunlar kapalı devre kamera sistemleri, kablosuz kameralar, araç takip ve koruma sistemleri, araç plaka tanıma sistemi, görüntülü telefon sistemi, hırsız alarm sistemi, yangın alarm sistemi, jammer, fiber optik altyapı sistemleri, kartlı ya da kartsız personel geçiş sistemi, x-rayboy dedektörleri, otopark geçiş sistemi ,mantar bariyerleri ve devriye tur kontrol sistemleridir.

AKSESUARLAR

Özel güvenlik apoletleri, şarjör kılıfı, atış kulak tıkacı, düdük, silah bakım temizleme seti, kemer, eldiven ve silah taşıma çantasıdır. Silah taşıma çantaları bacak tipi kol tipi olarak iki çeşittir.

MALZEMELER NEREDEN ALINIR?

Özel güvenlik malzemeleri yukarıda da belirttiğimiz gibi çalışanlara kurum tarafından verilmektedir. Ancak bazı kişiler gerek üniformayı gerekse aksesuarları kendileri almak isteyebilir. Bu durumda internetten alışveriş yapılabilecek pek çok site vardır. İnternet sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı ile ödeme yapılabileceği gibi kapıda ödeme seçeneği de tercih edilebilir.

İnternetten özel güvenlik malzemeleri satın almak istemeyenler bulundukları bölgede polis ya da askeri malzeme satan mağazalara bakabilirler. Buralarda özel güvenlik görevlilerinin kullanabileceği tüm malzemeleri bulabilirler.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile