Özel Güvenlik Olmak İçin Boy, Kilo ve Yaş Şartı Nedir?

Özel Güvenlik Olmak İçin Boy, Kilo ve Yaş Şartı Nedir?

ÖG görevlisi olmak isteyenlerin akıllarına ilk gelen şeyler arasında hiç şüphesiz boy, kilo ve yaş sınırı var mı? sizler için makalemizde açıkladık...

Birçok meslek için önünüze uymanız gereken belirli ölçütler çıkar öyle değil mi? İşte güvenlik mesleği için de biçilmiş birtakım ölçütler bu noktada sizleri karşılar. Öncelikle uyup uymadığınıza dair bakılan ölçütleri geçerseniz özel güvenliğe bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz. Bu ölçütler sizlerden istenen birtakım evrakların yanı sıra tamamı ile fiziksel koşullar da olabilmektedir. Birçok alanda boy ölçütü dikkat çeken ve uyulması gereken bir kriterdir.

Peki, ya güvenlik mesleğinin de sizlerden beklediği bir boy ölçütü söz konusu mudur? Cevap: Hayır, boy şartı yoktur.

Güvenlik görevlisi olmak için boy konusunda herhangi bir ölçütünüzün kanuni açıdan olmadığını söylemek mümkün. Her ne kadar göz önüne uzun boylu kişiler gelse de böyle bir ölçütün söz konusu olmadığını zira güvenliğin boy ölçütüne bakan askerlik ya da polislik mesleği türünde bir meslek olmadığını belirtmek gerekecek. O halde güvenlik olmak isteyenlerin en azından boy konusunda herhangi bir endişe yaşamamaları gerektiğini söyleyerek içinizi rahatlatabiliriz.

Fakat, yine de belirmek isteriz ki bazı firmalar yada kurumlar iş ilanlarında boy alt sınırı şartı getirmektedir.

Peki, Kilo Konusunda Belli Bir Kriterde Olmanız Gerekiyor Mu?

ozel guvenlik gorevlisi boy kilo

Tıpkı boy kriterinde olduğu gibi kilo konusunda da birtakım kriterler getiren meslek gruplarından bahsetmek doğru olacaktır. Zira sizler için önemli olan bu alanda böyle bir ölçütün istenip istenmediğidir öyle değil mi? O halde bu noktada da sizlere boy konusunda olduğu gibi herhangi bir ölçütleriniz olmadığını söyleyebiliriz. Boy ve kilo konusunda problem yaşar mıyım demeden özel güvenliği tercih edebilirsiniz. Tabi söz konusu olan diğer ölçütleri göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapmanızda fayda vardır.

Yaş Şartı Aranmakta Mıdır?

Güvenlik görevlisi olmayı düşünenler için her ne kadar boy ve kilo konusunda uymaları gereken ölçütler söz konusu olmasa da yaş ölçütünün söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, bu ölçüt nedir? bu ölçütü etkileyen unsurlardan bahsedilebilir mi? Silahlı ve silahsız olarak ayrılmakta, silahlı güvenlik olabilmek için 21, silahsız için ise 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Yani doldurup 22 veya 19 yaşından da gün alınmalıdır.

Yaş üst sınırı ise aranmamaktadır. Fakat bazı kurumlar iş ilanlarında üst sınır yazabilmektedir.

Yorumlar

İy günler boyum 1.50 kilom 45 ben güvenlik olabilirmiyim?
Cevap
bu harika hizmet için teşekkürler. thanks every body oguzmani.com
Cevap
Merhaba ön lisans mezunuyum 45 kilo 1.60 kilo özel güvenlik olabilir miyim
Cevap
Selamunmaleyküm yaşım 40 boyum 1.81 kilom 100 sıkı siportif atlertik bedenim liyim güvenlikci silahsız olma imkanı olurmu acaba teşekkür ederim.
Cevap
Benim kekeleme sorunum var ama aşırı derecede degil bu sekilde özel güvenlik olabilirmiyim
Cevap
Yaşım 22 orta okul mezunuyum boy 1.60 kilo 42
Özel güvenlik olmak istiyorum olabilirmiyim
Cevap
18 yaşını doldurmuşsunuz ve Ortaokul mezunu olarak silahsız özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz diğer sağlık şartları ve sabıka durumlarınız müsayit ise....
Cevap
Merhabalar lise mezunuyum 19 yaşındayim kilom 98-99 boyum 1.63 özel güvenlikci olabiliyormuyum..
Cevap
Merhaba lise mezunuyum 19 yaşındayım kilom 98-99 boyum 1.63 özel güvenlikci olabiliyomuyum..?
Cevap
MERHABA OGG UZMANI BEN BIR TOPLU KONUTTA OGG OLARAK GOREV YAPMAKTAYIM ANCAK BENIM BIR ARZUM VAR ÇALIŞTIGIM GOREV BOLGEMDE GOREV HALIMDE AZKERI MALZEME ZATAN IŞ HANINDAN ALDIGIM AZKERI ELBIZEYI GIYEBILIRMIYIM VE BU AZKERI ELBIZEYLE GOREV YAPABILIRMIYIM CEVABINIZ IÇIN ŞIMDIDEN ÇOK TEŞEKKURLER ZAYGILAR
Cevap
Hayır. Polis asker veya zabıta vb meslek gruplarının kıyafeti veya benzeri ile özel güvenlik görevi yapamazsınız. Mevzuatta tarifi yapılan özel güvanlik kıyafeti giymelisiniz... 5188 sayılı yasa ve yönetmeliği iyi okuyun...
Cevap
Merhaba ön lisans mezunuyum boyum 153 kilom 65 özel güvenlik için baş vurabilir miyim
Cevap

Yorum ekle