Özel Güvenlik Rozeti

Daha çok cüzdanlara yapıştırılmakta, kemerlere takılmakta veya güvenlik gömleğinin ya da montunun kol ve yaka kısımlarına dikilmek suretiyle kullanılmaktadır.

NEREDE SATILIR?

Herhangi bir askeri malzeme, polis veya zabıta elbise ve aksesuarları satan yerlerden temin edilebilir. Ayrıca internetten de sipariş edilebilir. Kapıda ödeme ya da kredi kartı ile ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Bazı sitelerde yaptığınız alışverişin büyüklüğüne göre kargo bedavaya gelmektedir.

TAŞIMAK SUÇ MUDUR?

Özel Güvenlik rozetini taşımak ya da üniforma üzerinde bulundurmak yasak değildir. Taşıması yasak olan amblem polis rozetidir. Polis olmayıp da polis rozeti ya da sahte polis kimliğini bulunduranlar dolandırıcılık suçlarından yargılanırlar. ÖGG ambleminde ise böyle bir durum yoktur.

Ancak ÖGG olmayanlar bu amblemi takamazlar. Her ne kadar bu rozetler internette ya da mağazalarda oldukça makul fiyatlara satılsa da, şaka ya da başka amaçlarla sivil kişiler taşımamalıdır.

Resmi ÖG kimliği olmayanlar rozet taşıyamazlar çünkü ortalarda çok fazla dolandırıcı bulunmaktadır. Ülkemiz insanı ne yazık ki üniformaya ve ambleme bakarak çok kolay aldanmaktadır.

Kimliği olmayan bir Ö.G. görevlisi internetten ya da başka bir yerden alacağı özel güvenlik kıyafetiyle çeşitli suçlara karışabilir. Bu kişiler yakalandıklarında hem para hem de hapis cezası alırlar.

FİYATLARI NE KADAR?

Rozetin kullanıldığı yere, boyutuna ve yapıldığı malzemeye göre fiyatları farklılık gösterir.

  • Cüzdan rozetlerinin fiyatları ortalama 15 TL,
  • Kemer için olanların fiyatları 20 TL ile 35 TL arasında,
  • Yaka için olanlar ise yaklaşık 17 TL’dir.

Amblem dikilmiş ya da yapıştırılmış halde satılan cüzdanlar 50 TL ile 100 TL arasındadır.

Gittigidiyor ve n11 gibi sitelerde rozetli cüzdan alana amblemli kemer hediye edilmektedir. Madalya şeklindeki rozetler ise 25 TL civarında satılmaktadır.

Bu amblemlerin bay veya bayan olarak hiçbir farkı yoktur. Ancak cüzdan ya da kemer gibi başka bir ürünle birleştirildiklerinde model farklı olmaktadır. Bayan cüzdanlarında ya da erkek cüzdanlarında kullanılanlar sarı, beyaz ya da gümüş renkli olabilirler.

Yorum ekle