Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre silahlı ya da silahsız özel güvenlik olmak isteyen herkes “özel güvenlik görevlisi olmasında sakınca yoktur” yazılı bir sağlık raporu almalıdır.

“Güvenlik görevlisi olamaz” yazılı sağlık raporu alanlar kursa bile kayıt olamayacakları için bu mesleği yapamazlar.

ÖZEL GÜVENLİK SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALINIR?

Özel güvenlik sağlık raporu tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabilir. Erkek adaylar önceden “askerlik için elverişli değildir” kararlı bir sağlık raporu almışlarsa bu durumu mutlaka başvuru yapacakları kursa bildirmelidirler.

Sağlık raporu alınsa dahi askerliğe elverişli değildir raporu kursa bildirilmezse yanlış beyan yüzünden kurs kayıtları yapılamaz.

Sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 aydır. Eğer 6 ay içinde kurs başvuruları yapılmazsa, tekrar sağlık raporu alınması gerekir.

Özel güvenlik sağlık raporu veren hastaneler dışında aile hekimlerinden sağlık raporu alınamaz.

ÖZEL GÜVENLİK SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

Özel güvenlik sağlık raporu çıkartılırken Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre şu birimlere gidilir;

 • Genel dahiliye (iç hastalıkları)
 • Nöroloji
 • Kulak burun boğaz (KBB)
 • Göz hastalıkları
 • Ortopedi ve travmatoloji

Bu bölümlerden sağlık raporu alınabilmesi için gerekli şartlar şunlardır;

Genel Dahiliye

 • Hematoloji, onkoloji, gastroenteroloji, endokrinoloji, immünoloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıkları yönünden güvenlik görevlisi adayı sağlam olmalıdır. Eğer muayene sırasında kişi akut enfeksiyon geçiriyorsa hastalığı bitene kadar özel güvenlik görevlisi olmasına müsaade edilmez ve sağlık raporu verilmez. Enfeksiyon geçtikten sonra yapılan muayenede kişi sağlıklı çıkarsa genel dahiliye olumlu yanıt verir.
 • Eğer kişide HBS antijeni pozitif çıkarsa ve akut ya da kronik hepatit teşhisi konulursa sağlık raporu verilmez. Ancak kişi taşıyıcı ise özel güvenlik görevlisi olabilir.
 • Hepatit C taşıyıcılarında karaciğer fonksiyon testleri normal çıksa bile HCV RNA’sı pozitif çıkanlar ve HIV taşıyıcıları özel güvenlik görevlisi olamaz.
 • Önceden ameliyat olan ancak şu an hiçbir sorunu bulunmayan kişiler sağlık raporu alabilirler.
 • Kişilerin kalp ve dolaşım sistemleri sağlıklı olmalıdır.
 • Solunum sistemleri sağlıklı olmalıdır.
 • Ağız yapısında kişinin konuşmasını etkileyecek ve iletişim kurmasını engelleyecek hiçbir ağız ve diş hastalığı olmamalıdır.
 • Üriner ve genital sistemler sağlıklı olmalıdır.
 • Cilt hastalıkları olmamalıdır. Fiziksel aktiviteyi kısıtlayan anomali bulunmamalıdır. Organ fonksiyon bozukluğu ile sonuçlanan keloid, skatris ya da benzeri bir hastalık olmamalıdır.

Nöroloji Bölümü

Kişinin geçmişinde ya da muayene olduğu sırada hiçbir rahatsızlığı, intihar girişimi ya da kişilik bozukluğu olmamalıdır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü

Özel güvenlik işitme kaybı olmamalıdır. Fiziksel aktivitesini kısıtlayacak hiçbir rahatsızlığı olmamalıdır.

Göz Hastalıkları Bölümü

 • Gözler ve çevresi normal olmalıdır.
 • İschihara kitabı ile yapılan renk körlüğü testinde renk körlüğü çıkmamalıdır.
 • İki gözde de görme gücü toplamı 20 üzerinden en az 16 olmalıdır.
 • Tek bir gözün görmeme derecesi 7/10’dan az olmamalıdır. Eğer bir gözdeki kusur 7/10 ise diğer göz en az 9/10 olmalıdır. Bir gözdeki kusur 8/10 ise diğer gözdeki kusur 8/10 olabilir.
 • Gözlerde miyop varsa derecesi en fazla 3.00 diyoptri olmalıdır.
 • Eğer kişide miyopik astigmat varsa bunun derecesi en fazla 1.50 olabilir.
 • Eğer kişide hipermetropik astigmat varsa bunun derecesi en fazla 1.00 olabilir.
 • Binoküler görme alanı 45 ile 60 derece arasında olmalıdır.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü

Fiziksel aktiviteyi kısıtlayacak bir kusur bulunmamalıdır.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler saydığımız bölümlere giderek muayene olmalı ve heyet biriminden aldıkları raporu imzalatmalıdırlar. Adaylara muayene sırasında elektrokardiyografi, odyometri, homogram, sedimantasyon, üre, rf, HBsAg, Anti HIV ve akciğer grafisi gibi tahliller yapılır.

Özel güvenlik görevlisi sağlık raporu alabilmek için gerekli evraklar kimlik (hem aslı hem de fotokopisi) ve 2 tane fotoğraftır.

Eğer yapılan muayeneler sonucunda sağlık raporu çıkmazsa verilen özel güvenlik sağlık raporu ücreti geri alınamaz. Bunun sebebi kişilere belli testler yapılması ve doktor tarafından kontrol edilmeleridir.

Yorumlar

Arkadaşım Renk körleri artık olabiliyor istihare kitabını yanlış yazmışsın lütfen insanları yanıltma
Cevap
Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği 26 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ekinde yer alan hastalığı bulunalar, doktor kararıyla özel güvenlik görevlisi olamayacak


www.memurlar.net/haber/978040/bu-hastalik-gecmisi-olanlar-ozel-guvenlik-gorevlisi-olamayacak.html?utm_source=headlines
Cevap
Merhaba Sarıyer İstinye devlet hastanesi randevu vermiyor mu tarih yok yada kapalı diyor ÖGG sağlık raporu hangi hastanelerden alabilirim bilgisi olan varmı?
Cevap
Merhaba ben saglik raporu aldimda 1 yılı gecti ama bu koronadan dolayi uzadi yani kazanmam simdi suresi bitmis diye tekrar almami lzm
Cevap
Merhaba 3 senedir çalışıyorum aynı şirket benden her 3 senede bir sağlık raporunun yenilenmesi gerektiğini söylediler 4 lu test bilgisi olan varsa anlatabilirim?
Cevap
Merhabalar ben silahsız güvenlik sertifikası almak istiyorum ama daha önceden psikiyatri den ilaç yazdırdım ve şuan ara ara kullanmaktayim daha önce 40 mg paxera kullanıyor dum ama kendimi daha iyi hissettiğim için zaman ilacımı doktor tavsiyesiyle citoles 10 mg kullanıyorum tam teşekküllü sağlık heyet raporu alabilir miyim lutfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler kalın sağlıcakla.
Cevap
Arkadaşlar bilen yardımcı olabilir mi Haydarpaşa numune hastanesi validebağ ek hizmet binası silahlı özel güvenlik heyet raporu veriyor mu?
Cevap
Benim sağ işaret parmağım yok silahsız güvenlik görevlisi olabilir miyim? lütfen cevap yazin
Cevap
Sıkıntı olmaz engel degildir
Cevap
Sağlık raporunda hangi testler oluyor bayanlar yapanlar varmi
Cevap
Rapor bir türlü alamıyorum nisanda imtahan var yetişirmi rapor nasıl kisa surede alabilirim rapor Beşiktaş aait cifci hastanesinde bir türlü alamıyorum
Cevap
Üsküdar devlet hastanesini dene. Bende sait çifçiden alamadım üsküdar devlet hastanesinden aldım
Cevap
Randevu almaya gerek var mı direkt gidip alsak olur mu?
Cevap
Bende ordan alamadım acaba uskudardan alabilir miyim
Cevap
Devlet.has tanesi.aldımgece.04.randevü.aldım
Cevap

Yorum ekle