Özel Güvenlik Sertifikasını Kaybettim - Ne Yapmalıyım?

Özel güvenlik sertifikasının aslı, özel güvenlik şube müdürlüğüne kimlik başvurusu sırasında teslim edilmektedir. Sertifikanın fotokopileri ise kursta kalmaktadır.

Güvenlik sertifikasını kaybedenler bulundukları ildeki özel güvenlik şube müdürlüklerine ya da gittikleri kursa giderek sertifikalarını alabilirler.

GÜVENLİK SERTİFİKASINI KAYBETTİM, NASIL ALABİLİRİM?

Bazı illerdeki özel güvenlik şube müdürlüklerinde yeni kimlik çıkarma ya da kimlik yenileme işlemlerinde özel güvenlik sertifikasının aslı, bazılarında ise sertifikanın yalnızca fotokopisi istenmektedir.

Şubeye gitmeden önce mutlaka tüm belgelerin fotokopileri alınmalı ve dosya içinde saklanmalıdır. Güvenlik sertifikasının kaybedilmesi durumunda nüfus cüzdanı ile birlikte eğitim alınan kursa gidilmelidir.

Nadir de olsa güvenlik sertifikası veren kurslar kapanabiliyor. Bu durumda özel güvenlik şubeye kimlikle gidilerek sertifika alınabilir. Eğer güvenlik kimlik kartı da kaybolduysa bunun için kursa değil direk özel şube müdürlüğüne gidilmelidir.

Özel şubeye giderken mutlaka nüfus cüzdanınızın yanınızda olmasına özen gösterin. Aksi halde hiçbir işlem yapılmayacaktır.

ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI SORGULAMA

Özel güvenlik sertifikaları kurslarda verilmektedir. İlk kez güvenlik görevlisi olacaklar ile kimlik yenileme için başvuruda bulunanlar, kendilerine en yakın güvenlik kurslarına giderek güvenlik sistemleri, halkla ilişkiler, hukuk, iletişim, doğal afetler, yangın, ilk yardım ve patlayıcılar gibi konularda hem temel hem de uygulamalı eğitim almalı ve sonrasında yapılan merkezi sınava girmelidirler.

Sınav sonucunda başarılı olan adaylara kurs tarafından güvenlik sertifikası verilmekte ve bu sertifika ile adaylar emniyete bağlı özel güvenlik şube müdürlüklerine giderek kimlik başvurusu yapmaktadırlar.

Bu nedenle özel güvenlik sertifika sorgulamaları için gidilecek ilk kurum eğitim alınan kurs merkezidir. Kurs merkezini arayarak ya da bizzat giderek güvenlik sertifikanızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTIMI KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM?

Kaybolan özel güvenlik kimlik kartı için ilk olarak en yakın karakola ya da polis merkezine gidilerek kayıp eşya tutanağı yazdırılmalıdır. Daha sonra özel güvenlik şubeye gidilmeli ve kimlik yenileme başvurusu yapılmalıdır.

Özel güvenlik şube müdürlüğünde kayıp özel güvenlik kimlik kartı için şu belgeler istenmektedir;

  • Özel güvenlik kimlik kartının kaybedildiğine dair dilekçe
  • Polis merkezinden alınacak kayıp eşya tutanağı
  • Kimlik fotokopisi
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 fotoğraf
  • Kan grubunu gösteren belge

Eğer yaşanılan yer jandarma bölgesi ise İl Jandarma Komutanlığı’na gidilir.

KAYIP ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Kayıp özel güvenlik kimlik kartları en geç 5 iş günü içinde teslim edilmektedir. Bulunulan yerdeki yoğunluğa göre bu süre azalabilir ya da artabilir.

Yorumlar

Mrb kaybolan özel guvenlik kimlik kartı her hangi bir il özel ğüvenlik biriminden cikartila bilirmi
Cevap
1995 yılında istambul group4 güvenlik şirketinde çalıştım . Daha sonra işten ayrıldım .Şımdı kamudan emekli oldum tekrar güvenlik personeli olarak çalışmak istiyorum . Ne yapmayalım bana yardımcı olmanızı istiyorum teşekkür ederim
Cevap
Merhabalar, ÖGG kimlik kartımı resmi olarak iptal etmek istiyorum, bu mümkün mü? bunu nasıl yapabilirim
Cevap
Güvenlik sertifikasını kaybettim bunun için ne yapmam gerekiyor
Cevap
merhabalar.
kaybedilen ve kurstan yenisi alınan eğitim sertifikası valilik tarafından tekrar imzaya gönderilmiyor mu? bilgi verirseniz sevinirim.
Cevap

Yorum ekle