Özel Güvenlik Sertifikası

Nüfusun artmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine olan talep de arttı. Belli şartları yerine getiren ve gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilirler.

Özel güvenlik görevlileri korumakla yükümlü oldukları alan ve kişilere hizmet verebilmek için özel güvenlik sertifikası almalıdırlar.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Kamuya açık yerleri, ticari amaçla kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişilerin dışında kalan kişileri ve kamuya ait olmayan yerleri korumak amacıyla verilen resmi belge özel güvenlik sertifikasıdır.

Parklar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, kampüsler, özel hastaneler, siteler, lojmanlar, tesisler ya da iş yerleri gibi çok çeşitli mekânlarda özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyulabilir.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Sertifikası

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşittir. Güvenliği sağlanacak yerin niteliğine göre silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlileri çalıştırılabilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Oturma izni almayan ve geçici olarak ülkemizde ikamet eden kişilere özel güvenlik sertifikası verilmemektedir.
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.
 • Silahlı özel güvenlik yaş sınırı 21 yaşın doldurulmuş olmasıdır. 22 yaşından gün almamış olanlara silahlı güvenlik sertifikası verilmez.
 • Ağır hapis ya da 6 aydan çok hapis cezası alınmamalıdır.
 • Terör örgütleri ile hiçbir bağlantı içinde olunmamalıdır.
 • Kamusal haklardan faydalanamayanlar sertifika alamazlar.
 • Yürüme bozuklukları ya da akıl hastalıkları gibi özel güvenlik görevlisi olmak için engeli olan kişilere sertifika verilmez.

Silahsız özel güvenlik sertifikası şartları

Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için yukarıda saydığımız şartlar aynen geçerli olmakla birlikte yalnızca yaş ve eğitim durumu farklıdır.

Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en ez ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmalıdırlar (8 yıllık mezunu olunlaı). Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı aranmamaktadır.

Şartları sağlayan kişiler bulundukları illerde güvenlik sertifikası veren eğitim kurumlarına gitmeli ve başvuruda bulunmalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası veren kurslar silahsız sertifika için 100 saatlik, silahlı sertifika için 120 saatlik eğitim verirler.

Kurslara kayıt olup eğitimleri tamamladığınızda EGM Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın verdiği tarihlerdeki sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Sınavı kazanan kişiler gerekli belgeleri tamamladıkları takdirde güvenlik sertifikalarını alabilirler.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Diploma fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • 4 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Belgelerinizi tamamladıysanız ve özel güvenlik sertifikası almak için herhangi bir engeliniz yoksa ikamet ettiğiniz yerdeki İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne belgelerinizle birlikte gidin ve özel güvenlik sertifikası almak için başvuruda bulunun. Özel güvenlik kimlik kartınızı Valilik’ten alabilirsiniz.

İlk Defa Güvenlik Sertifikası Alma

İlk defa güvenlik sertifikası alacak kişiler öncelikle bağlı bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası alma İstanbul için e-randevu.istanbul.pol.tr adresinden yapılmaktadır.

Farklı illerde ikamet edenler emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinden ya da bizzat emniyet müdürlüklerine giderek randevu alabilirler. İlk defa güvenlik sertifikası alma randevusu için öncelikle işlem türü olarak “özel güvenlik kimliği” seçilir. Ardından “silahlı kimlik (ilk müracaat)” ya da “silahsız kimlik (ilk müracaat)” seçeneklerinden birine tıklanır.

Son olarak işlem yapılacak birim seçilir. Kimlik numarası ve doğrulama kodu girilerek “Randevu Al” butonuna tıklanır. Gelen ekrandan size uyan randevu tarihlerinden birini seçin ve işleminizi tamamlayın.

Özel Güvenlik Sertifikası Örneği

Yorumlar

Kursa yazılmak ıstiyorum yardimci.olurmusunuz
Cevap
Acik ogretim ortaokul mezunuyum nasil alabitim yardkmci olun lutfen
Cevap
Nasıl Özel Güvenlik Sertifikasıni alırım bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür
Cevap
Ben ilk okul mezunuyum alabilirmiyim
Cevap
ben 18 yasindayim simdi kayıt yaptırsam güvenlik belgesini alabilirmym
Cevap
Ben ilk ne yapacağımı bilmiyorum izleyeceğim adımları söylermisiniz
Cevap
Ben 18 yaşındayım ben alına bilirmiyim başvuru için nereyi doldurucaz
Cevap
Ben 21 yaşındayım silahlı özel güvenlik olabilirmiyim boy 1.65
Kilo 68
Cevap
Yaşım 42 1.80 boyundayım kilom 90 ilk okul mezunuyum silahsız güvenlik serfitikasi alabilirmiyim
Cevap
Daha önce güvenlik belgem vardı.Polisle ettigim bir kavga yüzünden 1 sene 8 ay ceza aldım.Guvenlik belgem elimden alındı ve iptal olduğunu söylediler fakat hapis cezası yatmadım tekrar baştan müracaat edip alabilirmiyim...
Cevap
Ben ilkokul mezunuyum 42 yaşındayım silahlı günlük sertifikası alabilirmiyim
Cevap
Ben ortaokul mezunuyum silahsız güvenlik belgesi alabilirmiyim
Saygılar
Cevap
İlkokul mezunuyum 30 08 1965 doğumluyum özel sektörden emekliyim özel güvenlik görevlisi olabilir miyim
Cevap
Silahlı alamasınız
Cevap
Askerlik vazifemi yeni tamamladım. Özel Güvenlik ve Koruma önlisans mezunuyum. Özel Güvenlik kimlik kartı almak istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım? Acil iş arıyorum...
Cevap

Yorum ekle