Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır? 2019 Şartları

Güvenlik Sertifikası

Nüfusun artmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine olan talep de arttı. Belli şartları yerine getiren ve gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilirler. Özel güvenlik görevlileri korumakla yükümlü oldukları alan ve kişilere hizmet verebilmek için özel güvenlik sertifikası almalıdırlar.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Kamuya açık yerleri, ticari amaçla kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişilerin dışında kalan kişileri ve kamuya ait olmayan yerleri korumak amacıyla verilen resmi belge özel güvenlik sertifikasıdır. Parklar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, kampüsler, özel hastaneler, siteler, lojmanlar, tesisler ya da iş yerleri gibi çok çeşitli mekânlarda özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyulabilir.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Sertifikası

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşittir. Güvenliği sağlanacak yerin niteliğine göre silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlileri çalıştırılabilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Oturma izni almayan ve geçici olarak ülkemizde ikamet eden kişilere özel güvenlik sertifikası verilmemektedir.
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.
 • Silahlı özel güvenlik yaş sınırı 21 yaşın doldurulmuş olmasıdır. 22 yaşından gün almamış olanlara silahlı güvenlik sertifikası verilmez.
 • Ağır hapis ya da 6 aydan çok hapis cezası alınmamalıdır.
 • Terör örgütleri ile hiçbir bağlantı içinde olunmamalıdır.
 • Kamusal haklardan faydalanamayanlar sertifika alamazlar.
 • Yürüme bozuklukları ya da akıl hastalıkları gibi özel güvenlik görevlisi olmak için engeli olan kişilere sertifika verilmez.

Silahsız özel güvenlik sertifikası şartları

Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için yukarıda saydığımız şartlar aynen geçerli olmakla birlikte yalnızca yaş ve eğitim durumu farklıdır. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en ez ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmalıdırlar (8 yıllık mezunu olunlaı). Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı aranmamaktadır.

Şartları sağlayan kişiler bulundukları illerde güvenlik sertifikası veren eğitim kurumlarına gitmeli ve başvuruda bulunmalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası veren kurslar silahsız sertifika için 100 saatlik, silahlı sertifika için 120 saatlik eğitim verirler. Kurslara kayıt olup eğitimleri tamamladığınızda EGM Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın verdiği tarihlerdeki sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Sınavı kazanan kişiler gerekli belgeleri tamamladıkları takdirde güvenlik sertifikalarını alabilirler.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Diploma fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • 4 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Belgelerinizi tamamladıysanız ve özel güvenlik sertifikası almak için herhangi bir engeliniz yoksa ikamet ettiğiniz yerdeki İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne belgelerinizle birlikte gidin ve özel güvenlik sertifikası almak için başvuruda bulunun. Özel güvenlik kimlik kartınızı Valilik’ten alabilirsiniz.

İlk Defa Güvenlik Sertifikası Alma

İlk defa güvenlik sertifikası alacak kişiler öncelikle bağlı bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası alma İstanbul için e-randevu.istanbul.pol.tr adresinden yapılmaktadır. Farklı illerde ikamet edenler emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinden ya da bizzat emniyet müdürlüklerine giderek randevu alabilirler. İlk defa güvenlik sertifikası alma randevusu için öncelikle işlem türü olarak “özel güvenlik kimliği” seçilir. Ardından “silahlı kimlik (ilk müracaat)” ya da “silahsız kimlik (ilk müracaat)” seçeneklerinden birine tıklanır. Son olarak işlem yapılacak birim seçilir. Kimlik numarası ve doğrulama kodu girilerek “Randevu Al” butonuna tıklanır. Gelen ekrandan size uyan randevu tarihlerinden birini seçin ve işleminizi tamamlayın.

Özel Güvenlik Sertifikası Örneği

Yorumlar

İlkokul mezunuyum 5 den belge alabilmem için sıkıntı olur mu
Cevap
Ilkortaokul mezunuyum sertifika alabilirmiyim
Cevap
Yıl olarak 18 yaşındayım ama ay olarak 5 ayım var 18yaşıma girmeme alabilirmiyim
Cevap
İtü güvenlik bölümü mezunuyum herhangi bir kırsa gitmeden valiliğe başvurarak kimlik alabilirmiyim öyle duymuştum ?
Cevap
Acil cevap lutfen 2014 guvenlik sinavina girdim gectim atislara katildim gectim ve artik bazi nedenlerden dolayi hic ilgilenmedim simdi almak istiyorum iptal olmus mudur sizce yada alma sansim var mi
Cevap
81.temel eğitim sertifikası hala verilmedi.genel olarak mı,böyle acaba.(eğitim merkezini her aradığımda emniyette imzada deniliyor.)
Cevap
Selamu aleyküm ben 81.Özel güvenlik sınavına girdim sınavı kazandım sonra başvurduğum kurs bana mesaj attı emniyet ve valilik tarafından onaya gönderilecek onaydan geldiğinde sms yoluyla bilgilendirme yapılacak ben şimdi emniyetten randevu almak zorundamıyım
Cevap
yaşım 19 liseyi bitirdim silahlı güvenlik sertifikasını alabilir miyim yoksa işe girerken mi sıkıntı olur ?
Cevap
Sİlahlı özel güvenlik yaşı 21 kardeşim silahsız olarak alabililirsin onun yaşı 18
Cevap
Alabilirsin tabi ki
Cevap
Yenileme sınavı sonrasında kaç gün sonra kimlik elimize geçer.
Cevap
2 ayı bulur en az.
Cevap
İlk okul mezununa niye verilmiyor
Bu ayrımcılık kaldirin
Cevap
İlkokul mezunu yum sertifika allabilirmiyim
Binlerce ilk okul mezzunuvar niçin bunlara
Bir adım atılmıyor
Cevap
Veriyorlar ya orta okulda alabiliyor int arastirma kardeşim gitip sorman lazim
Cevap

Yorum ekle

© 2019 ÖGG Uzmanı Tüm Hakları Saklıdır.