Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Özel Numara Kapatma

Özel numaralardan gelen aramalar kısa mesaj servisleriyle ya da kısa kod seçeneği ile engellenir. Telefonunuzu gizli numaralara kapatarak kim olduğunu bilmediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilmezsiniz.

Özel Numara Engelleme Yöntemleri

Türkiye’de 3 tane gerçek GSM operatörü, 12 tane ise sanal GSM operatörü vardır. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gerçek operatörlerdir. BİMcell, Bursasporcell, Fenercell, Galatasaray Mobile, KAFKAFcell, Kartalcell, Samsuncell, Trabzoncell, Uğurcell, Wirofoncell, PTTcell ve POCell ise Türk Telekom bünyesindeki sanal GSM operatörleridir. Türk Telekom’a ait sanal GSM operatörlerinin hepsine gizliden arama engelleme aynı şekilde yapılmaktadır.

Vodafone özel numara kapatma

Vodafone özel numara kapatma

Vodafone aboneleri gizli numaradan aranmak istemediklerinde 7046 servisine kısa mesaj göndererek telefonlarını özel numaraya kapatabilirler. Bunun için Vodafone kullanıcılarının yapması gereken tek şey mesaj bölümüne “GIZLI AC” yazmak ve 7046’ya göndermektir. Aboneler telefonlarını özel numaraya açmak isterlerse bu sefer  “GIZLI KAPAT” yazarak 7046’ya göndermelidirler. Bu servis bedava olup hiçbir şekilde abonelerden ücret alınmamaktadır.

Vodafone aboneleri kısa mesaj yerine Vodafone Sesli Yanıt Self Servis hizmeti ile de özel numaraya telefonlarını kapatabilirler.

Turkcell özel numara kapatma

Turkcell özel numara kapatma

Turkcell özel numara kapatma “*253#” kısa kodu ile yapılabilmektedir. Bu numarayı aradığınızda telefonunuz gizli aramalara kapatılır. Ücretsiz olan bu hizmet sayesinde Turkcell aboneleri, kendilerini rahatsız eden kişilerden korunabilirler.

Turk Telekom özel numara kapatma

Turk Telekom aboneleri hatlarını gizli numaralara karşı kapatmak istediklerinde Turkcell’de olduğu gibi “*253#” kısa kodunu kullanmalıdırlar. Kullanıcılar telefonlarını gizli numaralara açmak için yine bu kısa kodu tuşlayıp arama yapmalıdırlar. Turk Telekom’un özel numara kapatma servisi ücretsizdir.

Yukarıda saydığımız ve Turk Telekom’a ait olan PTTcell ve BİMcell gibi sanal operatörler için aynı kısa kodu kullanarak özel numaraya telefon kapatılabilir.

Gizliden arama nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için ilgili konumuz: ogguzmani.com/gizliden-arama

Özel Numara Kapatma IPhone

App Store’da özel numara kapatmak için pek çok uygulama vardır, ancak bu uygulamalar daha çok gizli numaraların yaptığı çağrıyı meşgule atacak şekilde çalışmaktadır. IPhone telefonlarda yapacağınız basit birkaç ayar ile özel numaradan biri sizi aradığında karşı tarafa, “Aradığınız kişi gizli numaralardan gelen aramaları kabul etmiyor” şeklinde bir uyarı gönderebilirsiniz.

IPhone telefonlarda bilinmeyen numaralara telefonu kapatmak için ilk olarak telefonun “Ayarlar” menüsüne gelin. iOS işletim sistemli telefonlarda “Ayarlar” menüsüne gelebilmek için masaüstündeki kısa yolu kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmına geldikten sonra “Telefon” bölümünü açın. Gelen ekranda özel numaraları kapatmak için “Rahatsız Etme” yazan sekmeye gelin. Burayı açtığınızda karşınıza pek çok seçenek gelecektir. Bunlardan “elle” ya da “otomatik (zamanlanmış)” olandan birini seçmeniz gerekir. Otomatik kullanımı seçtiğinizde telefonunuz belirlediğiniz dönemler arasında özel numaralara karşı kapalı olur. Ancak “elle (manuel)” seçeneğini işaretlediğinizde ayarı tekrar kapatmadığınız sürece telefonunuz gizli numaraları alamaz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile