Özel numaralardan gelen aramalar kısa mesaj servisleriyle ya da kısa kod seçeneği ile engellenir veya gizliye kapatılır. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Bimcell telefonun hattınızı gizli numaralara kapatarak kim olduğunu bilmediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilmezsiniz.

Özel Numara Kapatma 2022

İÇİNDEKİLER

Özel Numara Engelleme Kapatma Yöntemleri 2022

Türkiye’de 3 tane gerçek GSM operatörü, 12 tane ise sanal GSM operatörü vardır. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gerçek operatörlerdir.

BİMcell, Bursasporcell, Fenercell, Galatasaray Mobile, KAFKAFcell, Kartalcell, Samsuncell, Trabzoncell, Uğurcell, Wirofoncell, PTTcell ve POCell ise Türk Telekom bünyesindeki sanal GSM operatörleridir. Türk Telekom’a ait sanal GSM operatörlerinin hepsine gizliden arama engelleme aynı şekilde yapılmaktadır.

Vodafone özel numara kapatma 2022

özel numara kapatma vodafone

Vodafone aboneleri gizli numaradan aranmak istemediklerinde 7046 servisine kısa mesaj göndererek telefonlarını özel numaraya kapatabilirler.

Bunun için Vodafone kullanıcılarının yapması gereken tek şey mesaj bölümüne “GIZLI AC” yazmak ve 7046’ya göndermektir. Aboneler telefonlarını özel numaraya açmak isterlerse bu sefer  “GIZLI KAPAT” yazarak 7046’ya göndermelidirler. Bu servis bedava olup hiçbir şekilde abonelerden ücret alınmamaktadır.

Vodafone aboneleri kısa mesaj yerine Vodafone Sesli Yanıt Self Servis hizmeti ile de özel numaraya telefonlarını kapatabilirler.

Özel Numara Engelleme (Gizliden Gelen Aramaları Kapatma Yöntemi)

Turkcell özel numara gizliye kapatma 2022

özel numara kapatma turkcell

Turkcell özel numara kapatma “*253#” kısa kodu ile yapılabilmektedir. Bu numarayı aradığınızda telefonunuz gizli aramalara kapatılır. Ücretsiz olan bu hizmet sayesinde Turkcell aboneleri, kendilerini rahatsız eden kişilerden korunabilirler.

Bimcell Turk Telekom özel numara kapatma Engelleme 2022

Turk Telekom aboneleri hatlarını gizli numaralara karşı kapatmak istediklerinde Turkcell’de olduğu gibi “*253#” kısa kodunu kullanmalıdırlar. Kullanıcılar telefonlarını gizli numaralara açmak için yine bu kısa kodu tuşlayıp arama yapmalıdırlar. Turk Telekom’un özel numara kapatma servisi ücretsizdir.

Yukarıda saydığımız ve Turk Telekom’a ait olan PTTcell ve BİMcell gibi sanal operatörler için aynı kısa kodu kullanarak özel numaraya telefon kapatılabilir.

Özel Numara Kapatma IPhone 2022

App Store’da özel numara kapatmak için pek çok uygulama vardır, ancak bu uygulamalar daha çok gizli numaraların yaptığı çağrıyı meşgule atacak şekilde çalışmaktadır. IPhone telefonlarda yapacağınız basit birkaç ayar ile özel numaradan biri sizi aradığında karşı tarafa, “Aradığınız kişi gizli numaralardan gelen aramaları kabul etmiyor” şeklinde bir uyarı gönderebilirsiniz.

IPhone telefonlarda bilinmeyen numaralara telefonu kapatmak için ilk olarak telefonun “Ayarlar” menüsüne gelin. iOS işletim sistemli telefonlarda “Ayarlar” menüsüne gelebilmek için masaüstündeki kısa yolu kullanabilirsiniz.

Ayarlar kısmına geldikten sonra “Telefon” bölümünü açın. Gelen ekranda özel numaraları kapatmak için “Rahatsız Etme” yazan sekmeye gelin. Burayı açtığınızda karşınıza pek çok seçenek gelecektir.

Bunlardan “elle” ya da “otomatik (zamanlanmış)” olandan birini seçmeniz gerekir. Otomatik kullanımı seçtiğinizde telefonunuz belirlediğiniz dönemler arasında özel numaralara karşı kapalı olur.

Ancak “elle (manuel)” seçeneğini işaretlediğinizde ayarı tekrar kapatmadığınız sürece telefonunuz gizli numaraları alamaz.

Gizliden Arama Nasıl Yapılır ?

Gizliden arama telefon ayarlarından ya da kısa kod kullanarak yapılabilir. Kısa kod Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom operatörlerinin hepsinde aynıdır. Ayarlar ise telefondan telefona değişiklik gösterebilir.

Kısa Kod İle Numara Gizleme Kapatma

2022 Numara gizleme kodu Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom için “#31#” şeklindedir. Numara gizleme kodunu arama ekranına yazdıktan sonra boşluk bırakmadan aramak istediğiniz numarayı yazın ve arama tuşuna basın.

Karşı tarafın ekranında numaranız “Özel Numara” olarak görünecektir. Örnek numara gizleme; “#31#05551234567” şeklindedir. Eğer karşı tarafın telefonu özel numaralara kapalı ise siz ararken telefon meşgule atar ve karşı tarafın telefonu 1 kere çalıp kapanır.

Telefon Ayarlarından Numara Gizleme 2022

Kod yazarak değil de ayarlardan numaranızı gizlemek istiyorsanız yapacağınız işlemler çok basittir. Numaranızın kimseye görünmesini istemiyorsanız bir kere ayar yaptıktan sonra ayarları düzeltmenize ya da geri almanıza gerek yok.

Ancak gizli arama yaptıktan sonra başka kişileri ararken numaranız gözüksün istiyorsanız ayarlara tekrar dönmeniz ve numaranızı görünür yapmanız gerekir.

Android ya da iPhone işletim sistemine sahip telefonlarda numara gizleme şekli farklıdır.

  • Android numara gizleme: “Arama” bölümüne girin. Seçenekler sekmesini tıklayın. “Arama Ayarları” kısmını seçin. Burada “Ek Ayarlar” sekmesine gelin, “Arayan Kimliği”ni seçin. Son olarak “Numarayı Gizle” diyin. Artık Android telefonunuzdan arama yaptığınızda numaranız karşı taraftan görünmeyecektir.
  • IPhone numara gizleme: “Ayarlar” bölümüne tıklayın ardından “Telefon” sekmesine basın. Gelen ekrandan “Aramalar” bölümüne basın ve “Numaramı Göster” seçeneğine gelin. Numaranız gözükmesin istiyorsanız “Numaramı Göster” ibaresinin işaretli olmaması yani kapalı olması gerekir. Numaranız gözüksün istiyorsanız bu ibare açık, yani yeşil renkte olmalıdır.

Numara Gizleme Açma

2022 Numaranızı gizleyebildiğiniz gibi tekrardan görünür hale gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Turkcell numara gizleme

Turkcell aboneleri ücretsiz olarak numara gizleme servisini kullanabilirler. Numarasının devamlı gizli kalmasını isteyen Turkcell kullanıcıları turkcell.com.tr adresine tıkladıktan sonra hesaplarına giriş yapmalılar ve sırayla “Hesabım – Ayarlarım – Çağrı Ayarlarım” yolunu izlemedirler.

Ayarlar kısmında “numaramı gizle” seçeneğini işaretlemelidirler. Numarasını gizlemiş, ancak numarasının artık görünmesini isteyen Turkcell aboneleri aynı şekilde turkcell.com.tr adresinden numaralarının görünmesini sağlayabilirler.

Turk Telekom numara gizleme 2022 Bimcell Özel Numara Kapatma

*253# kısa kodunu arayarak Turk Telekom aboneleri özel numara aramalarına telefonlarını açabilirler. Başka bir yol ise 7046’ya “GIZLI KAPAT” yazıp göndermektir.

Vodafone numara engelleme

2022 Turk Telekom abonelerinde olduğu gibi Vodafone aboneleri de “*253#” kısa kodu ile ya da 7046’ya “GIZLI KAPAT” yazarak numara gizlemeyi açabilirler. Ayrıca telefonlarına 542 yazarak müşteri hizmetlerine direk bağlanabilir ve numara gizleme servisi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Sonuç olarak Turkcell, Vodafone Bimcell ya da Türk Telekom aboneleri, kısa kodla, kısa mesajla ya da müşteri temsilcisini arayarak gizliden arama yapabilir ya da gizledikleri numaralarının tekrar görünmesini sağlayabilirler.

Yorumlar

Türk telekom çağrı ayarlarında numaramı gizle butonu var ve o açık kapanmıyor. Bu nedenle aradığım kişilerde benim numaram özel olarak gözüküyor bu 'nu nasıl kapatabilirim
Cevap
Özel ve gizli numara engellemek istiyom
Cevap

Yorum ekle