Özel Plaka 2022

>>  ÖZEL PLAKA SATIŞLARI  <<

Satıcı Plaka Fiyat İletişim
Ayhan Bey 34 TLP 55 25,500TL This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Atakan Yılmaz 35 KDR 26 17,000TL This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Kerem Cinak 07 GEN 07 12,500TL This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Leyla 34 FB 005 35,000 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

> Özel plakanızı satmak mı istiyorsunuz? Hemen reklam vermek yada şartlarımızı görmek için tıklayınız!

Özel plaka ile ilgili güncel bilgiler

Türkiye sınırları içerisinde 22 milyona yakın araç bulunmaktadır. Bunların neredeyse yarısından çoğunu otomobiller oluşturmaktadır. Ayrıca her gün trafiğe en az 605 araç katılmaktadır. Çeşitli nedenlerden trafikten çıkan araç sayısı ise 100’ü geçmemektedir.

Bu rakamlar ile de her gün biraz daha kalabalıklaşan yollarda, sıkışıklıktan diğer birçok probleme kadar çeşitli sıkıntılar yaşanabilmektedir. Konu araç sahiplerine gelince ise, herkes biraz farklı ve kendine özgü olmak istemektedir.

O yüzden araçlarda modifiyeden tutun da farklı lastik tercihlerine kadar içinde ve dışında neredeyse yapılmayan hiçbir değişiklik kalmaz.

Peki bu kadar değişiklik ruhsata neden yansımasın ki? Plakalar işte burada giriyor devreye.

Renkli plakalar, çeşitli nitelendirmelere ait kısaltmalar (tutulan takım, isim soy isim baş harfleri, sevilen siyasi parti ve daha niceleri) ya da sevdiğiniz birine jest yapmak için onun isim soy isim baş harfleri ile yan yana gelmekte ve gerçekten de bir farklılık oluşmaktadır. Konu buralara kadar gelmişken de detaylı olarak inceleyelim.

Kişiye özel plaka nasıl alınır?

Öncelikle MERNİS’e göre plaka adresinde ikamet etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sıfır araçlar ve şehir dışı araçlar için de geçerlidir. 06 ve ya 34 plaka bir araç aldığınızda bunu değiştiremezsiniz.

Şirket adına özel plaka nasıl alınır?

06 şirket adı 27 gibi bir plaka almak istiyorsanız ilçe emniyet müdürlüklerine ve ya trafik tescil müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Ayrıca yanınızda imza sirküsü, son 6 aya ait faaliyet belgesi ve vekalet belgelerinizi de bulundurmalısınız.

Şirket adına plaka kaça mal olur?

2022 Özel Plaka Fiyatları yıllık 3.500,00 TL ile 27.500,00 TL arasıdır.

Devletin tahsis ettiği plakalar

Resmi olarak tahsis edilen bu plakalarda şahsın adı ve soyadı ile kurumun adının kısaltmaları bulunur. Bu plakaları almak isteyenlerin trafik tescil şubelerine başvurması gerekir. Bu plakalar çok popüler değildir.

Devletin tahsis ettiği plakalar kaça mal olur?

Bunun için belirli bir fiyat verilemez. Ama formül verilebilir.

Memur maaşının katsayısı x 100.000 + KDV (%18) = Özel plaka ücreti

Plaka Yenileme Yapmak şart mı?

Evet, özel plaka işlemlerinde plaka yenileme rehberine de ihtiyacınız olacaktır. Hızlı ve kolay halledebilmeniz için linki bıraktım.

Özel plaka alma işlemleri nedir?

Özel plaka alma sıfır araçlarda daha kolay yapılır. Aracı aldığınız bayiden ve ya trafik müşavirinden almak istediğiniz plakayı sorgulatmasını isteyebilirsiniz. Eğer önünde herhangi bir engel yoksa notere gidip işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Eskiden trafik şubelerinde yapılıyordu. 1 Şubat 2019 tarihi ile bu şekilde değiştirildi. Bu işlem sırası ile:

 • Araç satışından önce emniyet müdürlüğü tescil bürosuna gidilerek istenen plaka ayırtılmalı
 • Bağış miktarı ödenmeli
 • Noterde satış başladığında plaka değişikliği yapılacağı da bildirilmeli

2022 fiyatları nedir?

Notere gittiğinizde memurlar sizden yıllık gelirinize göre yasal bağışlar ödemenizi beklerler. Bu fiyatlar piyasadaki arz talep miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Ali, Galatasaray ya da CHP gibi çok bilinen ve kullanılan plakalar istiyorsanız fiyatlar yüksek olacaktır.

Ancak size özel, örneğin AAŞ ya da BH gibi bir plaka almak istediğinizde ödenecek miktar da doğru orantılı olarak azalacaktır.  Her sene iki kere ödeyeceğiniz bu bedeller için sabit bir fiyat yoktur. 5.000,00 TL ile 15.000,00 TL arası değişen bu fiyatlar  kesinleştikten sonra sabittir.

Ancak konu 06 GS, 17 CHP gibi özel plakalara geldiğinde düşündüğünüz miktarların biraz daha üzerinde bir fiyat ortaya çıkabilir. Hatta öyle ki durumuna göre özel bir plaka için 300.000,00 TL ödeyenler bile bulunmaktadır.

Futbol takımları için:

 • 06 FB 3.000,00 TL – 7.500,00 TL
 • 06 TS 5.000,00 TL – 6.500,00  TL
 • 06 BJK 20.000,00 TL – 7.500,00 TL
 • 06 GS 3.000,00 TL – 6.500,00 TL

Özel isimler için:

 • 06 CEM 3.000,00 TL- 5.500,00 TL
 • 06 CAN 3.100,00 TL – 5.500,00 TL
 • 06 EFE 2.500,00 TL – 4.500,00 bin TL
 • 06 ATA 1.000 TL – 1.500,00 TL
 • 06 NAZ 4.000,00 TL – 8.500,00 TL

Siyasi partiler için:

06 CHP 4.000,00 TL – 6.000,00 TL

06 MHP 3.500,00 TL – 7.000,00 TL

06 AKP 12.000,00 TL – 25.500,00 TL

Nasıl sorgulanır?

Bundan birkaç yıl önceye kadar T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile istediğiniz plakalar için sorgulama yapabiliyordunuz. Ancak artık sadece kendi plakalarınızı sorgulayabiliyorsunuz.

Bu sebeple internet üzerinden sorgu yapabileceğiniz herhangi bir site şu an için söz konusu değildir. Trafik şubelerine bizzat başvurmanız gerekmektedir.

“O plakayı istiyorum.”

Trafikte gördüğünüz bir aracın plakası iki şekilde alınabilir.

 • Plakayı tek başına alamazsınız. Araçla beraber alabilirsiniz.
 • Aracın sahibi aracını başkasına devrettiğinde plaka değiştirmek istediğini de bildiriyor. Böylece plaka o ilçede başka biri tarafından da kullanılabiliyor. Ama yine sizin de o ilçede oturmanız gerekmektedir. Siz de aracınızı o arada göstermelik olarak satıyorsunuz. Bu arada tabi ki plaka değişikliği isteyeceksiniz.

Ne kadar sürede gelir?

Normal şartlar altında belgelerin sunumunuzu müteakip 4 ya da 5 iş günü içerisinde olumlu ve ya olumsuz geri dönüşler alırsınız. Sonuç olumlu ise birkaç gün içerisinde plakanızı adresinize postalayacaklardır.

O plakalara dikkat!

Plaka alırken harf ve sayılara dikkat ettiğimiz kadar görünümüne de dikkat etmeye çalışıyoruz. “Nasıl olsa plaka bizim.” deyip bazen asla yapmamamız gereken hataları yapıyoruz. 

Ancak araç muayenelerinde kullanılan kusur tablosuna göre dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce 3 Temmuz 2017’de hazırlanan bu tabloya göre standarda uygun olmayan hiçbir plaka bundan sonra muayenelerden geçemeyecek.

Orijinal bir plakanın, Karayolu Trafik Kanunu’na göre genişliği 11 cm ve uzunluğu 52 cm olmalı. Rakamların arasında vida bulunan, silik, italik, bold ya da kapatma şeklindeki her karakter ağır kusurlu olarak görülecek. Bunların hepsi aynı zamanda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’de yanlış cezaların yazılmasına sebep olmaktadır.

Bilindiği gibi plakalar Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nda (TŞOF) ve bağlı birimleri tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Bu yüzden size tavsiyemiz alelade bir yerde plaka bastırmaya kalkışmayın. 11x52 standartlarına uygun olarak basılmayan tüm plakalar muayene dışı kalacaktır. Ayrıca para cezası uygulanmaktadır.

Muayeneden geçemeyen araçlara bir defaya mahsus olmak üzere ceza kesilmeyecek ve bunu düzeltmeleri istenecektir. Buna rağmen düzeltilmeyen plakalar için ise yine cezai müeyyideler uygulanacaktır.

Bu tip bir plakanız varsa ya da değiştirmek istiyorsanız araç sahibinin yapması gereken birkaç basit işlem bulunmaktadır. Araç sahibi her şeyde önce Bağlı bulunduğu trafik şube müdürlüğüne gitmelidir.

Burada gerekli başvuruyu yapmak için verilecek olan formları doldurmalıdırlar. Bu belge ile birlikte de Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na ve ya kayıt tescil bürolarına giderek ufak bir meblağ karşılığı plakalarını 10 dakika gibi çok kısa bir sürede değiştirebilirler. Burada bahsedilen tutar ise sadece 55,00 TL’lik bir tutardır.

   ..........................

Özel PLAKA ALIMI

EDİTÖR DUYURUSU: ÖZEL PLAKA ALIM İSTEKLERİNİZİ YORUMLARA YAZARAK ÜCRETSİZ/KOMİSYONSUZ ALIŞ YAPABİLİRSİNİZ. Sitemiz özel plaka kelimesinde ilk sayfada çıkmaktadır bu sebepten plaka almak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Sadece alım yapmak isteyen ziyaretçilerimizin aşağıdaki şablona uygun yaptığı yorumlar ücretsiz onaylanacaktır, böylelikle almak istediğiniz plakayı en uygun fiyata kolaylıkla bulabilirsiniz.

PLAKA ALIM YORUM ŞABLON ÖRNEĞİ:

- almak istediğiniz plaka kodu

- verebileceğiniz ücret

- mail adresiniz

Bu şablon dışındaki alım istekleriniz onaylanmayacaktır. Gizliliğinizi korumak amacıyla telefon/insta paylaşmayı yasakladık sadece mail adresine onay vermekteyiz.

PLAKA SATIŞI

REKLAM ALANI: Plaka satışı yapmak isteyenler This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresimizden bizimle iletişime geçebilirler. Reklamınız sayfanın en üstünde SATILIK PLAKALAR bölümünde aylık 100 TL karşılığında yayınlanır. Farklı reklam istekleriniz için de bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Merhaba 55 TC 001 plakayı almak istiyorum mumkunse dönüş yaparmısınız
Cevap
34YIF34 VARSA ULASABILIRLER
Cevap
merhaba 34KZM plaka arıyorum sonu önemli degil
Cevap
Alırsın umarım bende alıcam
Cevap
20 FY ..
20YKLT....
20FERO..
20FYT...
Plakası olanlar dm
Cevap
34 VEST SATAN OLURSA FİYAT İSTEĞİNİ VERİRİM
Cevap
merhaba bana 35ITK35 PLAKA YADA 35ITK26 plaka lazim
Cevap
06HLL66 arıyorum elinizde varsa fiyat alabilirmiyim
Cevap
06 EFE ... veya 06 ALİ ... veya 06 MRT ..., Plaka Arıyorum. Bu üçünden birisi var ise elinizde fiyatını belirtirtip cevap verirseniz sevinirim.
Cevap
34 SLH XX
34 SLH XXX PLAKA ARIYORUM ARACIMA TAKICAM
Cevap
34 BOZ
ARIYORUM
Cevap

Yorum ekle